Na Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje nezadovoljni predloženim budžetom – Za poljoprivredu malo 63 miliona

    1 godina pre 218 pregleda Izvor: pobjeda.me
Foto : Pixabay –

Ubudžetu za 2023. za poljoprivredu je predviđeno 63 miliona eura, šest miliona više u odnosu na ovu, za ekologiju 12,2 miliona što je više za pet miliona i za turizam 3,3 miliona, pola miliona više, a za Nacionalnu turističku organizaciju 90 odsto više, kazao je generalni direktor za budžet u Ministarstvu finansija Bojan Paunović na Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Budimir Mugoša kazao je da će predloženim sredstvima moći pokriti neke aktivnosti, te da su procijenili da im treba 80 do 100 miliona eura. Napomenuo je da će se ulaganje u poljoprivredu višestruko vratiti iz fondova EU, ali da je problem što nemaju kadra da mogu u potpunosti koristiti IPARD program, od kojeg je uzeto svega 20 odsto novca.

– Važno je da startujemo na vrijeme za IPARD 3. Kadra nema, jer je u Agenciji za plaćanje svega 85 od predviđenih 135 zaposlenih, a za IPARD trebaju godine za obučavanje – kazao je Mugoša.

Dejana Đurovića (DF) je zanimalo šta je urađeno da se dobiju ta sredstva, dok Jelena Božović (DF) očekuje da će budžet za poljoprivrdu biti promijenjen, jer, kako tvrdi, neke opštine dobijaju 10 miliona, a Berane samo 45 hiljada eura.

Državna sekretarka Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Zorica Krsmanović kazala je da su zadovoljni predloženim budžetom jer su dobili na bruto zarade uvećanje 450.000 eura, na službena putovanja 80.000 i 1,9 miliona na konsultantske usluge. Aleksandra Gardašević-Slavuljica iz Ministarstva turizma, međutim, nije zadovoljna predloženim budžetom.

Usvojena je inicijativa za konsultativno saslušanje potpredsjednika Vlade Vladimira Jokovića o budućnosti poljoprivrede i ruralnog turizma, a složili su se da treba pozvati i ministre prostornog planiranja, ekonomije i finansija Anu Novaković-Đurović, Gorana Đurovića i Aleksandra Damjanovića, te direktore Uprave šuma i Agencije za zaštitu okoline Armina Mujevića i Milana Gazdića, predsjednika Poljoprivrednog klastera u Nacionalnom udruženju poljoprivrednika Boška Miličića i predsjednika Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije u PKCG Milutina Đuranovića. 

Nadnice problem za gazdinstva

Genci Nimanbegu (Forca) istakao je da ćemo imati veliki problem cijene radne snage u poljoprivredi kakav je ove godine bio slučaj u maslinarstvu.

– To će uticati na održivost naših poljoprivrednih gazdinstava i ako nema pomoći države biće problema. Evidentno je ove godine to bilo u maslinarstvu – poručio je Nimanbegu.