Na ugalj se grije 34 odsto Pljevljaka

    4 godine pre 816 pregleda Izvor: dan.co.me

Ekolozi stalno upozoravaju da je korišćenje uglja za potrebe ogreva pogubno za životnu sredinu, a prema istraživanju NVO „Da zaživi selo” u okviru projekta „Jačanje ekološke svijesti o potrebi uvođenja sistema odvojenog sakupljanja komunalnog otpada”, u Pljevljima 34 odsto domaćinstava koristi baš ugalj za ogrev. Podaci govore da je tokom ove zime prisustvo PM 10 čestica i drugih štetnih materija u pljevaljskom vazduhu bilo previsoko. Prema zvaničnim podacima Agencije za zaštitu životne sredine, od 1. novembra 2019. do 1. marta 2020. godine prekoračenje u prisustvu PM 10 čestica zabilježeno je čak 79 dana.

Na ugalj se grije 34 odsto ispitanika, na drva 53, centralno gradsko grijanje 16 odsto, na pelet se grije 22 odsto ispitanika i sedam na električnu energiju. Treba napomenuti da su pojedini ispitanici zaokružili više odgovora jer koriste više od jednog načina zagrijavanja svog domaćinstva- navedeno je u istrživanju NVO „Da zaživi selo”.

Prema istraživanju, u okviru istog projekta, koje je u Rožajama sprovela organizacija Građanska inicjativa mladih, u ovoj opštini 83 odsto građana koristi drvo za ogrev, 15 odsto pelet, a uz pomoć grejnih tijela na električnu energiju grije se svega dva odsto građana. U Rožajana se niko od ispitanika nije izjasnio da stambeni prostor zagrijeva uz pomoć uglja.

Za odbornika SNP-a u lokalnom parlamentu Rajka Palibrka nije čudno što se veliki broj Pljevljaka grije na ugalj i drva, jer je to jeftiniji način.Palibrk ističe da je korišćenje drugih energenata za grijanje mnogo skuplje, kao i usluge gradske kotlarnice nijesu dostupne čitavoj gradskoj zoni.

U Pljevljima živi oko šest hiljada penzionera. Prosječna penzija je niža nego na državnom nivou i ona je u Pljevljima ispod 280 eura. Izuzetno su niske plate zaposlenima u ugostiteljstvu, trgovini i uslužnim djelatnostima. Zaposleni u lokalnoj upravi sa srednjom školom imaju platu oko 300 eura. U takvim okolnostima, a posebno što se ugalj može kupiti u Rudniku uglja i na šest mjesečnih rata, najprivlačnija je varijanta da se upravo ugalj koristi za ogrev – kaže Palibrk i podvlači da to nije dobra varijanta kada je u pitanju zaštita životne sredine.

Sa ugljem imati mnogo više prašine i u kući i u vazduhu. Korišćenje uglja je štetno po zdravlje ljudi, ali on će se koristiti kao ogrev sve dok ne poraste životni standard građana, odnosno dok primanja ne budu bolja – ocjenjuje Palibrk.

Sa grijanjem na struju čistiji vazduh

Po mišljenju devedesetogodišnjeg Alekse Miličića, jedan od glavnih uslova da građani budu zdravi je izbacivanje uglja iz upotrebe.

Počeo sam da kašljem zbog ugljene prašine. Kada sam prestao da koristim ugalj kao ogrev osjećao sam se mnogo bolje – kaže Miličić i pojašnjava da je ugalj uz drvo koristio za ogrev od 1960. pa sve do prije pet godina.

Iako na prvi pogled izgleda da je grijanje na struju značajno skuplje, to nije tako. A kada bi svi Pljevljaci koristili električnu energiju za grijanje svi bi bili zdraviji, a vazduh čistiji- kaže Miličić i naglašava da je izbjegao prljave poslove oko loženja, iznošenje pepela, često krečenje i čišćenje dimnjaka.

Pozivam Pljevljake da prestanu da lože ugalj – poručuje Miličić.