Na zarade potrošili deset miliona

    1 godina pre 198 pregleda Izvor: pobjeda.me

Nezavršena procjena imovine, prikaz prihoda od prodaje na pogrešnom kontu i izvještaj bez adekvatnog odvajanja javne i komercijalne djelatnosti, neki su od razloga za uslovno mišljenje Državne revizorske institucije (DRI) na finansijski izvještaj Radio-Televizije Crne Gore (RTCG) za 2021. godinu, a isto mišljenje dali su i na pravilnost poslovanja.

Generalni direktor RTCG je do početka avgusta prošle godine bio Božidar Šundić, kog je naslijedio aktuelni šef Boris Raonić. Kolegijum kojim je upravljao senator dr Branislav Radulović sa senatorom Zoranom Jelićem skrenuo je pažnju na zakonsku obavezu Ministarstva finansija da RTCG-u mjesečno isplaćuje novac, o čemu bi trebalo da sačini izvještaj uz završni račun budžeta. DRI je od MF-a tražila dokumentaciju koja je pratila ove isplate, ali im do završetka revizije nije dostavljena.

Obaveza odvojenog knjiženja u okviru komercijalne i javne djelatnosti služi kako bi se posebno evidentirali prihodi i rashodi i spriječilo subvencionisanje komercijalnog dijela iz javnih izvora finansija. RTCG je računovodstveno odvojio javnu i komercijalnu djelatnost, kao i donacije, ali na osnovu metodologije koja je u skladu sa nevažećim zakonima. Ipak, nije urađen bilans uspjeha odvojeno za obje djelatnosti, pa nije moguće ni utvrditi postoji li obaveza povraćaja neutrošenih budžetskih sredstava.

Prihodi i rashodi

Lani je RTCG-u iz budžeta preko pet banaka isplaćeno 13,8 miliona eura, a posljednjeg dana prošle godine na računu je bilo preko dva miliona. RTCG je prihodovala i 25 hiljada donacija od Ministarstva kulture, od zakupa i naplate štete 12,6 hiljada i još 2,5 miliona eura od ukidanja odloženih prihoda. Od reklama RTCG je prihodovala 776,8 hiljada, od tehničkih usluga videolinija i reemitovanja TV programa 688,8 hiljada, a od bifea 14 hiljada eura. Od zaposlenih potražuje 255,2 hiljade eura na osnovu troškova spora koji su im dosuđeni, a od Radio-difuznog centra 2,9 miliona eura nakon preinačenja presude u njihovu korist.

Prošle godine je potrošeno 16,7 miliona eura, od čega na poslovanje 6,7 miliona, dok je na zarade i naknade otišlo 9,6 miliona. Od toga, bruto zarade bile su 7,4 miliona, porezi 795 hiljada, naknade za autorske ugovore 24 hiljade, dopunski rad 40,8 hiljada, dok su naknade članovima upravnog i nadzornog odbora koštale 113 hiljada eura. RTCG je bez plana i definisanih aktivnosti, broja izvršilaca i potrebnih sredstava, na ugovore o privremenim i povremenim poslovima potrošila 388 hiljada eura, a revizori su im skrenuli pažnju, jer su ih zaključivali u toku ili nakon završenog posla, a u pojedinim ugovorima obaveze nijesu bile jasno definisane. Na prevoz i zimnicu potrošeno je ukupno 450 hiljada eura bruto, otpremnine za dobrovoljni odlazak koštale su 49 hiljada, za pomoć zaposlenima u slučaju smrti isplaćeno je 52,4 hiljade, dok su troškovi putovanja u zemlji i inostranstvu premašili 188 hiljada eura.

Preporuke

Revizori su dali 13 preporuka u reviziji pravilnosti poslovanja zbog nedostatka internih procedura, neusklađenosti pojedinih akata sa zakonima te kršenja Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru. Preporuke se odnose na procedure za obračun zarada, evidentiranje ostvarenih časova na radu, donošenje pravilnika o prisutnosti uz usaglašavanje podataka iz elektronske evidencije prisustva i obračuna. Skrenuli su im pažnju i na regulisanje isplate varijabila zaposlenima, ali su iz RTCG naveli da je pravilnik koji reguliše to pitanje već donijet.

U sistemu unutrašnjih kontrola nedostaje plan unapređenja ove oblasti, a lice koje je zaduženo da koordinira aktivnosti imenovano je tek u februaru ove godine. Revizori su ukazali na potrebu izmjene sistematizacije, jer je za službu unutrašnje revizije predviđeno jedno radno mjesto, iako zakon predviđa najmanje tri. Nije utvrđen akcioni plan za sprovođenje preporuka iz unutrašnje revizije, zbog čega 49 preporuka internog revizora čeka realizaciju. Nedostaju i procedure za nabavke izuzete iz primjene Zakona o javnim nabavkama, pa je izostala kontrola realizacije ugovora koji se odnose na audio-vizuelne i radijske usluge. Popis imovine ne sadrži sve propisane podatke, zbog čega je ukazano da se mora uskladiti sa odgovarajućim aktima, a podaci iz popisa sa onima u poslovnim knjigama. Više je propisa u RTCG-u koji su donijeti u skladu sa zakonima čija je primjena u međuvremenu prestala počevši od metodologije za odvajanje javne i komercijalne djelatnosti, preko sistematizacije, kolektivnog ugovora te određenih pravilnika. RTCG će do polovine decembra morati da pripremi plan aktivnosti sa mjerama, a da revizore do polovine maja izvijesti o realizaciji datih preporuka. Nalaz će biti upućen Savjetu RTCG, Skupštini i Ministarstvu finansija.