Nastavlja se bespovratna podrška poljoprivrednicima u saradnji sa EU partnerima

    2 godine pre 325 pregleda Izvor: cdm.me

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović i šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Jingve Engstormom danas su na gazdinstvu korisnika IPARD programa Veska Markovića u Dobrskom selu na Cetinju, najavili raspisivanje dva javna poziva u okviru IPARD programa – M3: investicije u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i ribljih proizvoda kao i M1: investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava, saopšteno je iz tog resora.

Ministar Stijović je pozvao sve poljoprivredne proizvođače, privredna društva iz sektora prerade poljoprivrednih proizvoda da apliciraju za sredstva bespovratne podrške u iznosu od 7, 25 miliona eura u cilju zajedničkog rada na jačanju crnogorske poljoprivrede.

“Današnjom najavom nastavka implementacije IPARD II programa šaljemo snažnu poruku da je ova Vlada nepovratno opredijeljena da u procesu evropskih integracija ispuni sve uslove koji su nephodni za punopravno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, a mi iz Ministarstva posebno želimo da to što je prije moguće učinimo u Poglavljima 11,12 i 13 za koja smo resorno nadležni” istakao je ministar Stijović izrazivši zahvalnost na kontinuiranoj izdašnoj podršci EU, uz uvjerenje da će biti još snažnija u programskom periodu od 2021- 2027 godina.

Stijović je istakao porodicu Marković kao primjer uspješnih korisnika sredstava bespovratne podrške u okviru prvog Javnog poziva mjere M3, za investiciju u izgradnju objekta vinarije, nabavku opreme, izgradnju upojnog bunara i biološke jame, što prema riječima resornog ministra predstavlja pokazatelj kako se kroz realizaciju novih investicija u okviru dvije mjere postižu iskoraci u dostizanju standarda i stvaraju mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta.

“Gazdinstvo Markovića posjeduje vinograd površine 1,6 ha, i ugovorili su i drugi projekat u okiru trećeg Javnog poziva mjere M3 za investiciju u uređenje ekonomskog dvorišta I postavljanje solarnih panela”, dodaje se u saopštenju.

Šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, gospodin Jingve Engstormom je potvrdio snažnu podršku Evropske unije Crnoj Gori u poljoprivrednom sektoru i pozvao poljoprivredne proizvođače da iskoriste prednost znaćajnog budžeta EU koji će se korisititi u 2022. godini za IPARD program u Crnoj Gori.

Engstorm je posebno pohvalio sve poljoprivredne proizvođače u Crnoj Gori za njihov naporan rad i uspjeh koji postižu uprkos izazovima usljed pandemije korona virusa i izazovima sa cijenama na tržištu poljoprivrednih inputa.

“Naše dosadašnje iskustvo sa svih 7 IPARD poziva do sada pokazalo veliko interesovanje za prijave – pristiglo je oko 900 projekata, i dovelo do realizacije investicija svih vrsta – od manjih kao što su traktori i opreme do velikih kao što su preduzeća za preradu mlijeka i mesa, vinarije itd. Sve te investicije pokazuju da je zaista potrebna podrška sektoru. U okviru IPARD programa, EU i Vlada Crne Gore udružile su snage da podrže razvoj ruralnih područja zemlje, povećaju konkurentnost poljoprivredne proizvodnje, napreduju ka usvajanju visokih standarda EU za održavanje zemljišta, bezbjednost hrane i poboljšanje pristupa tržištu EU”, kazao je Engstorm.

Šef odjeljenja za saradnju je naglasio da podrška Crnoj Gori u okviru IPARD II programa iznosi 39 miliona eura, ali da je to samo dio sredstava predviđenih za investicije, te da zajedno sa doprinosom Vlade Crne Gore i udjelom korisnika, zajednički napori mogli bi pokrenuti investiciju od više od 70 miliona eura.

“Javni poziv za mjeru M3 : Investicije u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i ribljih proizvoda biće raspisan 14. Februara 2022. godine i trajaće 45 dana, a obezbijeđena je podrška u iznosu od 6,0 mil.€, za investicije koje se odnose na izgradnju i/ili rekonstrukciju i opremanje objekata; nabavku opreme, mašina i uređaja; kao i za sve vrste investicija u skladu sa listom prihvatljivih troškova koja je sastavni dio Uredbe o realizaciji i postupku korišćenja sredstava iz instrumenta predpristupne pomoći Evropske Unije (IPARD II program)”, navodi se u saopštenju.

Prihvatljivi troškovi kroz mjeru M3 kreću se od 40.000 eura do 1.500.000 eura.

“Nakon objave Javnog poziva za M3, 14 marta 2022. godine objaviće se i IV Javni poziv za M1: Investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava koji će takođe trajati 45 dana, a kroz koji je obezbijeđena podrška u iznosu od 1,25 mil.€, za investicije u izgradnju i/ili rekonstrukciju objekata; nabavku mehanizacije, opreme i uređaja kao i za sve vrste investicija u skladu sa listom prihvatljivih troškova koja je sastavni dio Uredbe o realizaciji i postupku korišćenja sredstava iz instrumenta predpristupne pomoći Evropske Unije (IPARD II program). Prihvatljivi troškovi za ovu mjeru kreću se od 10.000 eura do 500.000 eura”, zaključuje se u saopštenju.