Nekome milioni eura, a mještanima milion problema

    4 godine pre 1223 pregleda Izvor: dan.co.me

Iako Opština Pljevlja i država ubiraju značajna sredstva od koncesija na rudu olova i cinka, kao i na eksploataciju šuma u području Mjesne zajednice Šula, na tom području godinama ništa nije uloženo.

Naime, prema zvaničnim podacima, na godišnjem nivou samo po osnovu koncesija prihoduje se oko pola miliona eura, a lokalna uprava ubira značajne prihode i od poreza na nepokretnosti. Značajni su prihodi i po osnovu poreza na zarade, jer u pomenutoj mjesnoj zajednici samo u Rudniku olova i cinka „Šuplja stijena” radi oko 150 radnika.

S druge strane, ako od naselja Šula krenete u pravcu bilo kog sela vidjećete samo makadamske puteve. U posebno lošem stanju su putevi prema selima Čestin i Petine.

U naselju Šula, u kome se nekad nalazilo oko 200 rudarskih stanova, stanari muku muče sa vodosnabdijevanjem, a ni snabdijevanje električnom energijom nije baš na zavidnom nivou. Većina stambenih objekata se nalazi u lošem stanju, odnosno popriličan broj krovova je dotrajao.Slična situacija je i kada su u pitanju fasade i stolarija na zgradama.

Obaveza je države i Opštine da sredstva koja ubiraju od eksploatacije ruda i šuma u nekom kraju, između ostalog, ulažu i u tu sredinu. Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena” radi već deset godina, a boljitka za lokalno stanovništvo nema. Pritom, stanovnici ove mjesne zajednice su dobili zagađivača i suočeni su s brojnim problemima po tom pitanju, tvrde iz Mreže nevladinih organizacija sjevera.

Naglašavaju da je posebno loša praksa državnih i lokalnih vlasti prema Šulima, gdje se ozbiljno ugrožava životna sredina.

Iz Mreže nevladinih organizacija sjevera ukazuju da je koncesija za eksploataciju rude olova i cinka data na 30 godina i da vrijeme brzo ide, a na terenu se ništa valjano ne dešava.

Kako će u ovom kraju da živi stanovništvo nakon dvadeset godina, kada država i lokalna uprava sada, kada rudnik radi i ostvaruje godišnji obrt od 19 miliona eura, ništa ne ulažu u ovu sredinu?! Potrebno je asfaltirati 15 kilometara seoskih puteva i da svako selo ima asfalt… Trenutno ni do jednog sela nijesu asfaltirani putevi. Posao asfaltiranja puteva, ako bi se lokalna uprava i država odrekli samo dijela prihoda, mogao bi se završiti za jednu godinu, navodi se u saopštenju pomenute nevladine organizacije.

Napominju da je u Šulima potrebno pokrenuti nove poslove kojima bi se lokalno stanovništvo bavilo kada rudnik prestane s radom.

Pored ruda, na području Mjesne zajednice Šula siječe se na desetine hiljada kubika drveta, a lokalno stanovništvo ni od tog posla nema nikakvu korist.

Opštinska i državna vlast moraju što prije da smisle i usvoje strategiju razvoja ovog kraja, a ne da se donose i lokalni i državni godišnji budžeti bez projekata za unapređenje ove sredine, navodi se u saopštenju Mreže nevladinih organizacija sjevera.

Kad je u pitanju lista predloga za finansiranje projekata iz kapitalnog budžeta Crne Gore za narednu godinu, za pljevaljsku opštinu nije planiran nijedan novi projekat izuzev onih koji su započeti u prošloj godini. Projekata u MZ Šula nije bilo ni u ovoj godini, a očigledno ih neće biti ni u narednoj. Ostaje da se sačeka usvajanje lokalnog budžeta, da se vidi hoće li i lokalna vlast postupiti kao ona na državnom nivou.

,,Vektra Jakić‘‘ u avgustu uplatila 100.000 eura

Sporazumom Uprave za šume Crne Gore i „Vektre Jakić” odobrava se pomenutoj kompaniji da mjesečno siječe deset hiljada kubika drveta i da avansno uplaćuje koncesiju u iznosu od 141 hiljadu eura. Prvi dio odobrene sječe se odnosi na stabla u planini Ljubišnji, dok se dobar dio doznačenih stabala nalazi na prostoru MZ Šula. „Vektra Jakić” je u avgustu, prema zvaničnim podacima Uprave za šume, uplatila 100 hiljada eura. Teško je očekivati da će neki cent od koncesija zalutati u Šula.

„Iz Mreže nevladinih organizacija sjevera ukazuju da je koncesija za eksploataciju rude olova i cinka data na 30 godina i da vrijeme brzo ide, a na terenu se ništa valjano ne dešava”.