Ni novu Vladu nije briga za zdravlje Pljevljaka – Skener ne radi od novembra

    3 godine pre 600 pregleda Izvor: PV Informer

Prethodna vlast u svim sverama života, pa i u zdravstvu nije puno marila za građane Pljevalja, iako je bivši ministar bio rodom iz Pljevalja, pa su građani Pljevalja sa promjenom vlasti očekivali da će se ta tradicija promjeniti i da će nova Vlada mnogo više pažnje posvetiti za grad koji proizvodi više od pola potrebne el.energije za državu i istovremeno doprinosi sa stotinama miliona eura prihoda u državni budzet.

Najbolji primjer koliko i novu strukturu ministara na vlasti nije briga za građane Pljevalja je odnos prema Opštoj bolnici u Pljevljima i njenim pacijentima koji od novembra mjeseca za dijagnostiku na skeneru moraju putovati u druge medicinske centre širom države, jer od novembra mjeseca 2020. godine skener aparat nije u funkciji, a i rendgen aparat mjesecima unazad, takođe nije bio ispravan. Procedure oko realizacije novog skenera su inače veoma duge, pa i da Ministarstvo zdravlja brzo reaguje Opšta bolnica u Pljevljima skener ne bi dobila do nove godine.

Ponižavajuća tišina iz Ministarstva zdravlja, prije svega ministarske Jelene Borovinić Bojović, koja očito ne reaguje na mnoge medijske članke o nedostatku medicinske opreme u pljevaljskom zdravstvu i stalne molbe menadžmenta Opšte bolnice u Pljevljima za dodjelu sredstava za nabavku prijeko potrebne nove opreme za dijagnostiku bolesti. Očito su građani Pljevalja i za novu vlast građani drugog reda bez obzira na ogromne prihode koje crpe iz ovog grada, a građanima ostavljaju deponije pepela i šljake, zagađen vazduh i vodu i ugroženo zdravlje.

I nedavna dodjela sredstava prikupljenih u Nacionalnom kordinacionom tijelu (NKT) i dodjeljenih iz Ministarstva zdravlja za pojedine medicinske centre je zaobišla medicinske ustanove u Pljevljima, jer su sredstva od po 400 hiljada eura dodjeljena za bolnice u Baru, Beranama i Nikšiću. Da je taj novac dodjeljen Opštoj bolnici u Pljevljima od tog novca bi se kupio novi skener koji košta oko 250 hiljada eura, nabavilo nekoliko neophodnih ambulantnih vozila, nabavili novi reflektori (operacione lampe) za operacionu salu na ginekologiji i još neka druga medicinska pomagala.

Redakcija portala „PV Informer“ je kontaktirala menadžment Oopšte bolnice u Pljevljima i dobila podatke da se skoro svaki dan obraćaju Ministarstvu zdravlja sa zahtjevom da se nabavi novi skener jer predugo traje stanje da bolnička vozila sa vozačem, medicinskom sestrom i pacijentom veoma često moraju putovati u druge medicinske centre gdje su skeneri u funkciji što pored maltretiranja ionako bolesnih ljudi i velikog opterećenja medicinskog kadra zahtjeva i nepotrebno trošenje ne malih novčanih sredstava. Ono što je trenutno najpotrebnije je nabavka novog skener aparata, a za Ministarstvo zdravlja bi trebalo da bude od značaja činjenica da bi Rudnik uglja AD Pljevlja u nabavci učestvovao sa donacijom od 85.000 eura.

Dovoljno je saopštiti informaciju da je samo za vikend bilo čak 13 hitnih transporta iz Pljevalja ka Kliničkom centru Crne Gore. Toliko je bilo potrebno i medicinskih sestara u pratnji bolesnika, a vozači su po dva puta dnevno morali voziti od Pljevalja do Podgorice i nazad. Nedostaju i nova ambulantna vozila, a ako je poznato da je skener više u kvaru nego što je radio proteklih godina,jasno je sa kakvim se problemom građani Pljevalja sreću prilikom liječenja. Uz to treba dodati da se mora putovati na preglede na magnetnu rezonansu u Podgoricu kao i za mnoge druge specijalističke preglede zbog evidentno prisutnog nedostatka specijalista raznih medicinskih struka u Pljevljima. Iz tog razloga medicinsko osoblje je na granici izdržljivosti, a raste i nezadovoljsto građana koji ne shvataju da je sva odgovornost na čelnicima Ministarstva zdravlja. Pljevaljsko zdravstvo je dovedeno u takav ponižavajući položaj da im redovno „pozajmljuju“ specijaliste iz drugih medicinskih centara u određene dane da bi obavljali preglede građana i da ne bi moralo doći do zatvaranja pojedinih bolničkih odjelenja.

U okviru Internog odjelenja pri kraju su radovi na ugradnji centralnog kiseonika, a dovoljno je reći da u vrijeme najveće kovid krize iz Pljevaljske bolnice se moralo najčešće dva puta dnevno ići u Bijelo Polje radi punjenja flaša sa kiseonikom, jer je Bolnica posjedovala svega 30 boca kiseonika što je bilo nedovoljno za nesmetan rad. Umjesto brze reakcije Ministarstva zdravlja reagovali su privrednici pa je od donacija i pozajmicа od lokalnih privrednika Opštoj bolnici obezbjeđeno preko 100 flaša kiseonika. Takođe za razvod centralnog kiseonika pomogli su privrednici pa je EPCG obezbjedila donaciju od 15.000 eura koja je uz predhodnu donaciju od 10.000 eura od strane Opštine Pljevlja i kompanije „Gradir Montenegro“, omogućila da dođe do razvođenja centralnog kiseonika na Internom odjeljenu u okviru kojeg radi i Kovid. Obezbjeđena јe donacija novog porođajnog stola.

Do nedavno je od potrebnih 5 radiologa u pljevaljskoj bolnici radio samo jedan radiolog ali su sa specijalizacije pristigla dva radiologa a popravljen je i rendgen aparat koji je dugo bio neispravan pa je za zamjenu katodne cijevi izdvojeno oko 25.000 eura. Nabavljen je takođe donacijom i porođajni sto. Zamjenjen je i pod na radiologiji koji je bio u lošem stanju, obezbjeđeno i grijanje na radiologiji. Napravljena je i posebna soba na ginekologiji za trudnice koje bi bile pozitivne na Covid 19. Postavljen je i kontejner na samom ulazu u bolnicu za pregled pacijenata koji imaju neke od simptoma koji bi ukazivali na kovid infekciju. Trenutno na Internom odjelenju su na liječenju 3 kovid pacijenta.

Redakcija portala „PV Informer“ je putem elektronske pošte uputila pitanja Ministarki zdravlja u vezi izuzetno loše situacije u Opštoj bolnici Plevlja oko obezbjeđenja medicinske dijagnostike, posebno za hitne slučajeve, kao i oko nabavke nove medicinske opreme i boljeg odnosa nove vlasti prema građanima opštine Pljevlja, koji su ih u ogromnom broju podržali na prošlim izborima, nadajući se promjeni politike državnog vrha prema opštini Pljevlja i sjeveru države u cjelini.