Nikolić i Todorović: Cilj predsjednika Savjeta AEM-a da crnogorsku medijsku scenu prepusti stranim medijima

    2 godine pre 273 pregleda Izvor: gradski.me

Uskoro se navršava godina od kako je član Savjeta Agencije za elektronske medije Branko Bošković nezakonito izabran za predsjednika Savjeta, kazala je članica ovog organa Andrijana Nikolić.

Statut, kao najviši pravni akt AEM-a u članu 40 nalaže da Savjet punovažno odlučuje ako je na sjednici prisutna većina od ukupnog broja članova, ističe Nikolić i dodaje je u ovom slučaju većina 3, od ukupno 5 članova.

“U tom momentu kada se desila sjednica, kojoj su prisustvovali pored Branka Boškovića i tadašnji predsjednik Savjeta gospodin Ranko Vujović, koji se u tom momentu izuzeo od glasanja i koliko mi je poznato, dao je i opasku da njegov mandat još traje. Međutim, ostala dva člana svojim glasovima nijesu mogli da podrže izbor Branka Boškovića, te je on, u nedostatku kvoruma, podigao ruku i glasao sam za sebe”, kazao je Nikolić.

Drugi član Savjeta AEM-a slikar Rajko Todorović ukazuje i da su dva člana Savjeta, koji su podržali izbor Boškovića za predsjednika Savjeta, Edin Koljenović i Milan Radović, obojica povezani za Raonićevom Građanskom alijansom.

“Koljenović i Radović su direktno uvezani sa Građanskom alijansom Borisa Raonića. Jedan je bivši, a jedan sadašnji programski direktor. Da li vam to govori da to nije u konfliktu interesa?”, pitao je Todorović.

Član 40, stav 4 nalaže da se predsjednik Savjeta bira i razrješava tajnim glasanjem te je jasno, objašnjava Nikolić, da je Statut prekršen i po ovom osnovu.

Indikativna je, kaže, i činjenica da je Agencija za elektronske medije primila dokumenat od Agencije za sprječavanje korupcije 29. novembra prošle godine, u kojem se navodi da po službenoj dužnosti pokreću postupak za utvrđivanje postojanja ugrožavanja javnog interesa, koji upućuje na postojanje korupcije od strane članova Savjeta AEM-a.

“S tim u vezi, a u skladu sa članom 35, stav 3 Zakona o sprječavanju korupcije, potrebno je da se tada, u roku od 8 dana, dostavi kompletna dokumentacija sa sjednice na kojoj je izabran predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije. Dakle, od 29. 11 2021. godine kada je stigao ovaj dopis do danas, Agencija za sprječavanje korupcije nije se oglasila po ovom pitanju”, objašnjava Nikolić.

Todorović smatra da je to organizovana hajka na direktora Agencije, Gorana Vukovića.

Agencija za sprječavanje korupcije je tri puta davala mišljenju o njegovom izboru. Dva mišljenja govore da Vuković nije u sukobu interesa i da nema zakonskih ograničenja za njegovo imenovanje, dok treće, objavljeno u aprilu ove godine, tvrdi suprotno.

“Šta vam to govori? Da se o jednoj stvari tri puta odlučivalo, da je vršen određeni pritisak na ASK. kako i na koji način, to neka utvrde državni organi”, kazao je Todorović.

Pitanje u vezi sa navedenim uputili smo i Agenciji za sprječavanje korupcije, ali do danas odgovore nijesmo dobili.