Nikolić: Medenica, Čarapić i Katnić 13 godina ignorisali dokaze o zločinima u Lori

    1 godina pre 237 pregleda Izvor: DAN

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu ocijenio je da je potrebno pokrenuti inicijativu za revidiranje sporazuma državnih tužilaštava Crne Gore i Hrvatske o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih i zločina protiv čovječnosti i genocida, te da je neophodno da Specijalno državno tužilaštvo preduzme sve potrebne radnje, u skladu sa zakonom i propisima, kada je u pitanju istraga o slučaju „Lora 3“, kao i za sve ostale ratne zločine, kako bi se pred lice pravde priveli počinioci tih gnusnih zločina.

Iz Udruženja boraca ratova od 1990. godine ističu da je predlog zaključaka Odbora, a koji će biti podnijeti Skupštini na usvajanje, za njih od posebnog značaja jer je to veliki iskorak ka zajedničkom cilju da se poslije 30 godina istraži i sankcioniše monstruozni zločin hrvatskih oružanih formacija u splitskoj Lori nad pripadnicima Jugoslovenske narodne armije iz nikšićko-šavničke i barske grupe, zarobljenih u Mostaru, Crnoglavu i Višnjici u aprilu i maju 1992. godine.

Vrhovno državno tužilaštva Crne Gore (VDT) i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) su 28.7.2006. godine sklopili jednostrani sporazum o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida (sporazum), čije se područje primjene ograničava isključivo na gonjenje crnogorskih državljana počinilaca ratnih zločina nad hrvatskim državljanima, ali ne i obratno. Na dan potpisivanja sporazuma hrvatski „Jutarnji list“ je objavio da je na području Dubrovnika krivični postupak zbog ratnog zločina pokrenut protiv 210 osoba, te da je u toku istraga protiv 54 lica.

Radan Nikolić; foto-PR Centar

– Potpisivanju sporazuma prethodio je dogovor i zajednička izjava predsjednika Hrvatske i Crne Gore Stjepana Mesića i Filipa Vujanovića, u kojoj je izražena spremnost Crne Gore da povede postupke protiv svojih državljana koji su počinili ratni zločin i agresiju na Hrvatsku početkom 90-ih godina. Tako je crnogorski predsjednik kvisling – suverenista pristao na kvalifikaciju navodne agresije Srbije, Crne Gore i JNA na Republiku Hrvatsku, koju sadrži Zakon o hrvatskim braniteljima. Udruženje je odmah javno reagovalo kvalifikujući taj sporazum kao nacionalnu sramotu kojom se diskriminišu sopstvene žrtve ratnog zločina – pripadnici JNA i ukazalo da se tu radi o potčinjavanju VDT-a DORH-u, što nije ništa drugo do krivično djelo ugrožavanja nezavisnosti Crne Gore iz Krivičnog zakonika Crne Gore – kaže za „Dan“ Radan Nikolić, direktor Udruženja.

On je podsjetio da je Udruženje krajem decembra 2006. godine VDT-u podnijelo inicijativu za istragu o zločinima nad pripadnicima JNA iz nikšićko-šavničke grupe i priložilo informaciju o oklnostima njihovog zarobljavanja i stradanja, o svjedocima počinjenog zločina, organizacijama koje posjeduju informacije o zločinu i podatke o njihovim porodicama. Informacija je dopunjena i dostavljena 2009. i 2011. godine. Kako su postojele indicije i zapis svjedočenja da su i zarobljeni vojnici JNA iz barske grupe stradali u Lori, sličnu inicijativu i informaciju Udruženje je VDT-u dostavilo i 2016. godine.

– Udruženje se 13 godina obraćalo državnim tužiocima Vesni MedeniciRanki Čarapić i Milivoju Katniću i dostavljalo im dokaze, ukazujući na zločin bez kazne i posledice nečinjenja VDT i Specijalnog državnog tužilaštva. Odgovor je bio ćutanje i ignorisanje. Ipak, pod pritiskom Udruženja i dostavljenih dokaza, 17.12.2011. Županijsko državno odvjetništvo u Splitu, u predmetu pod nazivom „Lora 3“, saopštilo je da je, kao rezultat saradnje s VDT-om i informacije Udruženja, zatraženo kriminalističko istraživanje zbog sumnji na smrtno stradanje grupe zarobljenika pripadnika tzv. nikšićko-šavničke grupe, koji su dovedeni u vojni zatvor Lora, gdje su zlostavljani, te da je u toku utvrđivanje svih okolnosti stradanja zarobljenika. Kako se i to pokazalo kao obmana, Udruženje je prošle godine pokrenulo projekat „Ratni zločini nad crnogorskim državljanima – pripadnicima JNA“, koji je u saradnji sa RTV Nikšić rezultirao dokumentarnim filmom „Zlo proljeće ’92“, čija je tema „Lora 3“. Premijera filma 15.12.2022. godine u Nikšićkom pozorištu po posjećenosti je prevazišla sva očekivanja. Bio je to veliki iskorak ka pravdi za žrtve ratnog zločina jer je film, u cjelini, potresno i upozoravajuće svjedočenje porodica stradalih i preživjelih logoraša o zločinu u Lori i sramnom saučesništvu VDT-a i najviših crnogorskih zvaničnika u zataškavanju tog zločina – kazao je Nikolić.

On ističe da je nakon filma uslijedila i reakcija Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, koji je donio odluku da se na temu „Lore 3“ obavi kontrolno saslušanje nadležnih iz VDT-a i Ministarstva pravde, a što je rezultiralo predlogom zaključaka koji su, u suštini, isti kao i zaključci Okruglog stola, a koji se, između ostalog, odnose na to da; Skupština Crne Gore najoštrije osudi počinjeni ratni zločin u Lori i pozove sve institucije sistema da zauzmu civilizovan odnos prema nevinim žrtvama ovog ratnog zločina; Specijalno državno tužilastvo ne smije dopustiti da zločin u slučaju „Lora 3“ ostane nekažnjen; sporazum treba revidirati s obzirom da u njemu postoji asimetričnost u pravima i obavezama, a područje primjene ukazuje da strane ugovornice nijesu bile ravnopravne; treba posebno uvažiti žrtve zločina, kao i njihove porodice kojima treba pružiti sve vrste pomoći; treba unaprijedi sistem boračko-invalidske zaštite.

Poslanici da dokažu da im je istinski stalo do pravde

Pošto su predlozi zaključaka jednoglasno usvojeni na Odboru, Nikolić očekuje da će ih Skupština usvojiti.

– Međutim, nema puno razloga za optimizam da će zaključci u dogledno vrijeme biti realizovani, zbog haotičnog stanja u VDT-u i izvjesne opstrukcije od strane DORH. Tome u prilog ide izjava predstavnice VDT-a na saslušanju da VDT ne može samostalno pokrenuti istragu u slučaju „Lora 3“ jer postoje prepreke u Zakonu o krivičnom postupku. Međutim, treba imati u vidu to da se u odredbi člana 107 stav 1 KZ SRJ govori o važenju Jugoslovenskog krivičnog zakonodavstva za stranca koji van teritorije SRJ učini prema njoj ili njenom državljaninu krivično djelo (princip pasivnog personaliteta), što je upravo ovdje slučaj, s obzirom da su porodice žrtava državljani Crne Gore. Ovakva odredba je postojala i postoji i u krivičnim zakonodavstvima država u regionu. U svakom slučaju, ukoliko hrvatsko tužilaštvo nastavi sa opstrukcijom u slučaju „Lora 3“, treba primijeniti princip reciprociteta – zaključio je Nikolić.