„Nikšićki književni susreti“: Pljevljak Milenko Šarac dobitnik prve nagrade

    1 godina pre 550 pregleda Izvor: RTNK

Dodjelom nagrada završeni su ovogodišnji „Nikšićki književni susreti“. Prva nagrada otišla je u ruke Milenku Šarcu iz Pljevalja, Jovanka Simić iz Beograda je drugonagrađeni autor, a treća nagrada pripala je Nikšićaninu Goranu Radojičiću.

foto: RTNK

U eri naše stisnutosti, između hiljadu informatičkih čuda, knjiga je i nužnost i mudrost, a to svjedoči ovaj grad, Biblioteka „Njegoš“, kao i Nikšićki književni susreti, navela je u uvodnoj riječi Nina Marković, moderatorka programa. Prethodnih dana, uz umjetničku osjećajnost i nepokolebljivost pisaca, pjesnika i profesora, svih zaposlenih u Biblioteci probuđen je, po ko zna koji put, dobri duh Nikšića, a teza da je ovo grad kulture i dijaloga još jednom je potvrđena.

„Ništa drugačije nije se očekivalo od grada koji na svakom uglu diše osobenošću velikih autora, grada čijim su ulicama prolazili čuveni pisci i pjesnikinje poput Desanke Maksimović, Meše Selimovića, Ćamila Sijarića, Mihaila Lalića, Duška Trifunovića, Dragana Radulovića“, rekla je Marković.

Za ovogodišnji konkurs „Nikšićkih književnih susreta“ za neobjavljeni tekst u kategoriji poezije, stigao je 21 rukopis, koji je iščitavao žiri u sastavu: Nedžad Ibrahimović, univerzitetski profesor i pisac, dr Gordana Kustudić i doc. dr Nataša Jovović.

Prvonagrađeni pjesnik, Pljevljak Milenko Šarac, autor zbirke „Vještina zaborava“ zahvalio je organizatoru, gradu Nikšiću i članovima žirija što su na „afirmativan način vrednovali njegovu poeziju i dodijelili joj ovu veoma značajnu i kredibilnu nagradu“.

„U životu, uopšte, a tako i u umjetnosti i u poeziji, konačan sud donose drugi. Nadam se da je žiri konačan sud o kvalitetu moje poezije i zbirke „Vještina zaborava“ donio u konkurenciji, isto tako, ne manje kvalitetnih poetskih ostvarenja. Čovjek je biće koje se bori protiv zaborava, ali istovremeno, čovjek je biće koje, u određenim momentima, i gaji zaborav. Na toj svojevrsnoj dihotomiji, u tom traganju da se izvrši kvalitetna selekcija između pamćenja i zaborava stvaralac, permanentno, istražuje svoje bitisanje sa namjerom da otkloni sveprisutna negativna dejstva političkih, socijalnih, istorijskih, nacionalnih i drugih obremenjenosti“, rekao je Šarac, koji je, ovom prilikom, pročitao nekoliko svojih pjesama.

„Nikšićki književni susreti“ svojim učesnicima i kvalitetnim sadržajem nijesu slučajno ne samo regionalno, nego i šire poznati, ocijenila je Bojana Obradović, direktorica JU Narodne biblioteke „Njegoš“, čestitajući dobitnicima nagrade.

„Zahvaljujem članovima žirija na profesionalnosti i objektivnosti pri donošenju odluke, raduje me i vijest da ima još tekstova koji su vrijedni naše pažnje što nam govori o onome od čega smo i počeli, a to su riječi Umberta Eka da bi pisanje, i uoči apokolipse, imalo smisla. Zaista bi pisanje imalo smisla čak i tada, i bez obzira na to što svakodnevno govorimo o krizi čitanja, gledajući vas u ovom broju, ovdje, slušajući šta su rekli nagrađeni, sve pisce, profesore, pjesnike koje smo ugostili ovih dana, ne bih rekla da je, baš, u krizi. Možda smo zatpani onim lošim vijestima, koje često stižu iz medija, pa zaboravimo da se vratimo knjizi“, mišljenja je Obradović.

Zaključila je da „Nikšićki književni susreti“ zaslužuju da još dugo traju, da okupljaju velikane pisane riječi i nagrađuju „prave pjesnike i one koji ne odustraju od toga da će umjetnost spasiti svijet“.

Nagrađenim autorima je uručena plaketa „Nikšićkih književnih susreta“ i knjige iz izdavačke djelatnosti Biblioteke „Njegoš“.
Prva, druga i treća nagrada podrazumjevaju i objavljivanje rukopisa u okviru izdavačke djelatnosti Biblioteke i promociju iste, koja će biti upriličena na narednim Susretima. Manifestaciju „Nikšićki književni susreti“, koja se ove godine održavala 25. put, organizuje Narodna biblioteka „Njegoš“ uz podršku Opštine Nikšić i Ministarstva kulture, a u sklopu decembarskog repertoara Nikšićke kulturne scene.