Nisu samo medicinski radnici u Pljevljima heroji borbe protiv Covid 19

    3 godine pre 1817 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Od početka epidemije Covid 19 koja traje već punih 10 mjeseci mediji su više puta pisali o medicinskim radnicima u Pljevljima koji su bili na prvoj liniji borbe protiv opasnog virusa, koji često odnosi i ljudske živote. Posebno su se u toj borbi istakli lekari i medicinsko osoblje u Kovid ambulantama, Kovid bolnicama i medicinsko osoblje za radiologiju i u biohemijskoj laboratoriji. Mnogi od njih su i sami bili zaraženi virusom a neki od njih su dali i svoj život u borbi protiv opasnog virusa.

Ipak u lancu zdravstvene zaštite postoje i heroji iz sjenke, tehničko osoblje koje radi u Opštoj bolnici Pljevlja i Domu zdravlja, a nisu medicinski radnici iako i oni daju pun doprinos spašavanju ljudskih života, a o njima se tako malo zna. To su između ostalih vozači sanitetskih vozila, radnik na snadbjevanj u Bolnice izuzetno potrebnim flašama kiseonika, koje često i život znače, kao i radnik koji vrši dezinfekciju svih prostorija u medicinskim prostorijama, posebno onim koje koriste oboljeli od Covid 19 i tehničko osoblje na održavanju higijene i skladištenje medicinskog otpada na za to propisana mjesta.

Redakcija portala je kontaktirala neke od njih ali nisu željeli da se medijski eksponiraju. Jedino su saopštili da oni samo rade svoj posao i da su ponosni što mogu da pomognu svojim sugrađanima u ovako teškom vremenu.

To su takođe heroji ovog nesrećnog vremena pandemije. Svakodnevno voze inficirane pacijente do tercijalnih ustanova. Pojedini bolnički vozači su i sami radeći svoj posao oboljeli od corone. Neki su morali biti primljeni na bolničko liječenje a neki sa lakšim simptomima oporavljali su se u svojim kućama. A mjesecima unazad su danonoćno bili na točkovima i vozili oboljele često i po veoma lošim vremenskim prilikama.

Jedan od onih iz tehničkog osoblja Bolnice Pljevlja je i radnik zadužen za snabdijevanje kiseonikom Bolnice, jer samo jedan dio bolničkih odjelenja ima centralni dovod kiseonika. Momak koji je strastveni ribolovac i reprezentativac Crne Gore u sportskom ribolovu je i na poslu u Opštoj bolnici Pljevlja veoma vrijedan i predan veoma zahtjevnom poslu koji obavlja.

Svako jutro, posebno od početka pandemije Covid 19 on dolazi u bunker sa kiseonikom i razvozi flaše sa kiseonikom po odjelenjima. Prvo flaše sa kiseonikom razvozi na Infektivno u skafanderu jer su tamo oboljeli od pandemije i rizik za vlastito zdravlje je najveći. Onda u nekadašnji vojni stacionar, preko puta Bolnice gdje su teže oboljeli od covida.

Kad sve to obavi skida skafander i sa maskom i zaštitnim rukavicama snabdjeva Interno odjelenje i Hirurgiju. Nije to ni malo lako fizički a ni psihički izdržati, znajući koliko vremenski traje pandemija. Dakle i ujutro i naveče i tako svaki dan. Zadužen je i da montira flaše pored svakog oboljelog pacijenta.

A onda ide svaki dan u Bijelo Polje po kiseonik sa praznim flašama. Po nekad i po 3 puta na dan. Vozilo za prevoz flaša sa kiseonikom obezbjedio je Rudnik uglja Pljevlja. Tamo često dugo čeka da dođe na red jer se sve bolnice i druge zdravstvene ustanove sa sjevera u Bijelom Polju snabdjevaju izuzetno neophodnim flašama sa kiseonikom. Ni on nije želio da mu se u tekstu objave podaci o kome se radi, kako je rekao radi samo svoj posao i ponosan je što može pomoći svojim sugrađanima da što prije ozdrave.

U Opštoj Bolnici među tehničkim osobljem je i radnik zadužen 24 sata po posebnom programu, za dezinfekciju medicinskih prostorija, posebno onih koje koriste oboljeli od Covid 19. Posao koji je veoma zahtjevan, a istovremeno i veoma rizičan.

Među tehničkim osobljem su i radnici na održavanju higijene u medicinskim objektima, koji takođe po posebnom režimu zaštite, iz prostorija iznose sav medicinski otpad i odlažu ga po posebnoj proceduri.

Mnogi u okviru tehničkog osoblja i nemaju striktno radno vrijeme, već veoma često rade prekovremeno i najmanje vremena provode sa svojim porodicama. Ono što im najteže pada je rizik da kroz svoj rad ne obole i uz to zaraze članove svoje porodice. A sve ostalo iako predugo traje rade marljivo, znajući da mnogi od njih svojim radom doprinose efikasnijem radu zdravstvenih ustanova u kojima rade, da što uspješnije odoljevaju pandemiji, koja tako često odnosi i ljudske živote.