Nova pravila za iznajmljivanje apartmana u EU

    1 mesec pre 304 pregleda Izvor: investitor.me

Foto: Pixabay –

Države članice Evropske unije (EU) konačno su potvrdile novu uredbu o prikupljanju i razmjeni podataka o uslugama kratkoročnog iznajmljivanja smještaja koja će omogućiti veću preglednost iznajmljivača i njihovih nekretnina i stvoriti preduslove za postizanje ravnoteže između turističkog i dugoročnog najma.

Nova uredba trebalo bi da poveća transparentnost u području kratkoročnog iznajmljivanja smještaja i pomoći javnim tijelima da regulišu taj sve važniji dio turističkog sektora. Riječ je o posljednjem koraku u postupku donošenja odluka.

Savjet EU je današnjom odlukom odobrilo stav Evropskog parlamenta, čime je zakonodavni akt donesen, prenose agencije.

Nakon što je potpišu predsjednica Evropskog parlamenta i predsjednik Savjeta, uredba će biti objavljena u Službenom listu EU i stupiće na snagu 20. dana od objave. Počinje se primjenjivati 24 mjeseca nakon stupanja na snagu.

“Prikupljanjem i razmjenom podataka omogućiće se uspostava učinkovitih i razmjernih lokalnih politika kako bi se odgovorilo na izazove i iskoristile prilike povezane sa sektorom kratkoročnog iznajmljivanja smještaja. Uredbom se uspostavlja ravnoteža između promocije inovacija i zaštite zajednica”, izjavila je u ime belgijskog predsjedništva EU Valerie De Bue, valonska ministrica turizma.

Šta se mijenja

Novim pravilima uvode se usklađeni zahtjevi za registraciju za iznajmljivače i nekretnine za kratkoročno iznajmljivanje, uključujući dodjelu jedinstvenog registracionog broja koji treba prikazati na internetskim stranicama nekretnina i internetskim platformama.

Iznajmljivači će dostaviti jednostavne informacije kako bi im se dodijelio registracioni broj, koji će biti potreban za pružanje usluga kratkoročnog iznajmljivanja smještaja. Internetske platforme moraće jedinstvenoj digitalnoj ulaznoj tački u državama članicama redovno dostavljati informacije o aktivnostima iznajmljivanja za svoje iznajmljivače. To će nadležnim tijelima pomoći da izrade pouzdanu statistiku i poduzmu dobro utemeljene regulatorne mjere.

Digitalne platforme poput Booking.coma ili Airbnb-ja bilježe veliki uspjeh, ali donose i probleme za lokalne zajednice, a jedan od njih je nedostatak stanova za dugoročno iznajmljivanje po pristupačnim cijenama. Uredba za povećanje transparentnosti u području kratkoročnog iznajmljivanja smještaja trebali bi da pomogne javnim tijelima da osiguraju uravnotežen razvoj te djelatnosti kao dijela održivog turističkog sektora.

Kratkotrajni najam stanova, kuća i soba postao je uobičajeni oblik smještaja za turiste i putnike. Internetske platforme podstakle su korišćenje tih usluga, kojima je trenutno obuhvaćena gotovo četvrtina ukupnog turističkog smještaja u EU.

Ova je Uredba ograničena na usklađivanje uspostave sistema registracije jednostavnog za upotrebu sa zajedničkim odredbama i nije namijenjena regulisanju pristupa tržištu za te djelatnosti.