Novak Đoković slavi 37. rođendan

4 sedmice pre 286 pregleda Izvor: RTS

Na današnji dan 1987. godine u Beogradu je rođen najbolji teniser svih vremena – Novak Đoković.

Iako je sa punih 37 godina jedan od najstarijih aktivnih tenisera, Novak Đoković je i dalje najbolji. Već 426. nedjelju suvereno čuva prvo mjesto na ATP listi i iz ponedjeljka u ponedjeljak obara samo jedan od sopstvenih rekorda koji će teško biti nadmašeni.

Đoković će ove nedjelje učestvovati na turniru u Ženevi kako bi se što bolje pripremio za Rolan Garos, koji počinje 26. maja. Bio je slobodan u prvom kolu, a večeras će se, na svoj 37. rođendan, prvi put u karijeri igrati protiv Nemca Janika Hanfmana.

Mada još uvek čeka na prvi trofej u 2024, Novak Đoković je prošle godine i definitivno odgovorio na pitanje ko je najbolji teniser svih vremena, pa može mirno da se fokusira samo na ono najvažnije – predstojeće grend slemove i Olimpijske igre u Parizu, gdje će pokušati da se domogne zlatne medalje.

Sa osvojene 24 grend slem titule, Đokoviću nema ravnog otkako se loptica udara reketom. Još 2021. je nadmašio Federerovih 310 sedmica na vrhu ATP liste, da bi prošle godine oborio i rekord Štefi Graf od 377 nedjelja na prvom mjestu, pa je najdugovječniji broj jedan i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.

Niko prije Đokovića nije odigrao 36 grend slem finala, niko nije najmanje 88 puta pobijedio na svakom od četiri najprestižnija turnira, niko nije osvojio 40 masters titula, niko nije odigrao 58 finala mastersa, niko nije osvojio Australijan open deset puta.

Samo je srpski teniser odigrao 47 grend slem polufinala (jedno više od Federera), sedam puta je osvojio Završni turnir (jedan više od Federera), kompletirao je treći karijerni grend slem (Emerson, Lejver i Nadal imaju po dva) i prvi je teniser u istoriji koji je osvojio najmanje tri grend slema na svakoj od tri podloge (Vilander i Nadal su osvojili najmanje po dva).