Novi Zakon će poboljšati položaj radnika, povećanje minimalne zarade možda ove godine

    5 godina pre 700 pregleda Izvor: CDM

Vlada zajedno sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja pravi povoljan poslovni ambijent, stimuliše razvoj preduzetništva i posvećena je otvaranju novih radnih mjesta kazao je ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić. Ističe da će u tom cilju pomoći i novi Zakon o radu koji će uskoro stupiti na snagu, a koji će zaštiti i poboljšati položaj radnika. Ministar kaže i da će se razmotrati mogućnost i da se minimalna zarada dodatno poveća krajem ove godine.

Odluka o utvrđivanju minimale zarade u neto iznosu od 222 eura koju je donijela Vlada na prijedlog Socijalnog savjeta uticaće na socijalni standard zaposlenih koji primaju minimalnu zaradu, kaže Purišić.

Riječ je, pojašnjava, o povećanju zarade za 27 eura u neto iznosu.

“Procjena je da je oko 12 hiljada zaposlenih primalo tu minimalnu zaradu, a da je oko 57 hiljada zaposlenih imalo zaradu do 222 eura, tako da je na bazi analiza koje su radila sva tri socijalna partnera, procijenjeno je da će za privredu to biti trošak 15,6 miliona eura“, naveo je Purišić.

Tokom ljeta je primjetan odliv radne snage odnosno sezonskih radnika na šta su ukazali poslodavci. Purišić ističe da Vlada pravi povoljan poslovni ambijent, zajedno sa nadležnim institucijama stimuliše razvoj preduzetništva, te da je posvećena otvaranju radnih mjesta.

“Već smo u prvih osam mjeseci zaposlili koliko smo prošle godine ukupno zaposlili sezonaca. Naša projekcija je da se zaposli 11 hiljada domaćih radnika na sezonskim poslovima koja će najvjerovatnije biti ispunjena”, kazao je Purišić.

U planu je usvajanje novog Zakona o radu.

“Novi zakon će donijeti značajan broj novih i kvalitetnih rješenja. Prije svega na zaštiti ugroženih grupacija radnika. Ovaj zakon ima ambiciju da suzbije crno tržište rada”, uvjeren je Purišić.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja, prema riječima Purišića, sprovodi brojne aktivnosti u cilju poboljšanja položaja onih koji su u stanju socijalne potrebe.

“Država izdvaja dva posto bruto društvenog proizvoda za socijalna davanja. 2016-te za socijalna davanja izdvojeno je oko 60 miliona, prošle godine je već to bilo oko 76 miliona, ove godine smo planirali 79 miliona da izdvojimo za socijalna davanja“, naveo je on.