NVO o dokumentu EK: Poražavajuće što nema napretka u pravosuđu i temeljnim pravima

    10 meseci pre 856 pregleda Izvor: RTCG

Evropska komisija još jednom je upozorila Crnu Goru. U takozvanom non-pejperu, koji je uvertira za godišnji izvještaj o napretku naše države na putu ka Evropskoj uniji, mnogo je starih zamjerki. Ono što posebno brine civilni sektor je, kažu, to što Crna Gora nije napredovala ni u jednoj oblasti koju tretira Poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava. To je, poručuju sagovornici RTCG, poražavajuće, naročito ako uzmemo u obzir da je crnogorsko pravosuđe i pored brojnih apela i dalje u blokadi.

Novi non-pejper, stare zamjerke – tako bi se u najkraćem mogao okarakterisati dokument koji sastavlja Evropska komisija.

foto: pixabay


Sagovornici TVCG očekivali su, kažu, bolje ocjene, a da stvar bude gora, on je uvertira za godišnji izvještaj o napretku Crne Gore.

„Ono što sada vidimo kroz ovaj izvještaj je zaista poražavajuće za sve nas. Tu se konstatuje da mi nijesmo ostavraili napredak ni u jednoj oblasti koja se tretira kroz Poglavlje 23. Ukazali su ponovo na to da recimo Zakon o tužilačkom savjetu je usvojen uprkos preporukama Venecijanske komisije da se moraju graditi mehanizmi koji će spriječiti konflikt interesa“, kaže Ana Nenezić, iz CEMI-ja.

Pravosudne institucije su u dubokoj krizi, a tome najviše doprinose neimenovanja čelnika institucija ili svih članova Savjeta, smatraju u Građanskoj alijansi.

„Nemamo predsjednika Vrhovnog suda, svjedočimo da fale tri člana Sudskog savjeta, da su izabrene sudije Ustavnog suda, ali dalje fali taj jedan sudija koji prilikom donošenja odluka mnogo znači“, navodi Miloš Mitrić iz Građanske alijanse.

Pomaka nema ni u rasvjetljavanju napada na novinare i medijske kuće, kažu u Briselu, što je takođe jedno od obećanja naših političara, podsjeća Nenezićeva.

„Oni su konstatovali da nema napretka u odnosu na ono što je istraživanje napada na novinare. Mislim da to sami negdje prepoznajemo. Imamo dosta priče o tome, ali konkretnih rezultata još uvijek nemamo. Očekivali smo ih, to je negdje bilo obećano kada su prethodne Vlade formirane“, navodi Nenezićeva.

Ipak, nije sve tako loše. Za hapšenja i odnos prema izbjeglicama dobili smo pohvale.

„Kada govorim o pohvalnim stvarima tu je rad SDT-a koji je evidentan i napori u suzbijanju organizovanog kriminala. Ono što je takođe pohvalno je da je Crna Gora uskladila svoju politiku sa EU, pa je tako osudila rat u Ukrajini, u smislu da je primila veliki broj izbjeglica iz Ukrajine“, ističe Mitrić.

Iako je evropski put dio programa gotovo svih partija u Crnoj Gori, njihovi predstavnici se, mišljenja su sagovornici TVCG, ne bave reformama i potrebama društva.

Da je tako, potvrđuje ponavljanje istih zamjerki, a putem kojim smo do sada išli ne stiže se do Evropske unije.