NVO sektor: Ovakav vid toplifikacije se ne radi već trideset godina; umanjiti račune za struju bar 50 odsto

    2 godine pre 574 pregleda Izvor: Portal DAN

Prošle sedmice iz Elektroprivrede Crne Gore saopšteno je da je potpisan ugovor za izradu idejnog rješenja za projekat toplifikacije Pljevalja, te da će već u aprili krenuti radovi. Ipak, iz nevladinog sektora upozoravaju da su izostali prethodna analiza i istraživanja u smislu rentabilnosti projekta toplifikacije i njegove isplativosti.

– Prakse nekih evropskih zemalja, kao što je Češka, pokazuju potpunu neisplativost gradnje projekata daljinskog grijanja gradova. U poslednjih tridest godina nijedan projekat toplifikacije gradova, na ovakav način koji se planira u Pljevljima, nije urađen nigdje u Evropi, ako neko tvrdi suprotno, neka kaže gdje je urađen i kada – navodi direktor NVO Centar za razvoj Durmitora Darko Stijepović i dodaje da je jedan od primjera Termoelektrana Tušimice u blizini češko-njemačke granice, koja ima četiri bloka po 250 megavata.

image
foto: Božidar Jeovac

– Takođe, češki grad Karlove Vari ima izdašne termalne izvore, 13 glavnih i još 300 manjih, čija temparatura prelazi preko 37 stepeni i ide i preko 70 stepeni Celzijusa, a oni su prije 40 do 50 godina uradili toplifikaciju grada, ali nakon toga nisu širili mrežu toplovoda, upravo zbog nerentabilnog ulaganja u dalju toplifikaciju – kazao je Stijepović za „Dan“.

Izvršni direktor Ekološkog društva „Breznica“ Milorad Mitrović smatra da je najbolje rješenje za zaštitu životne sredine i zaštitu interesa građana Pljevalja da se obezbijedi popust na računima za električnu energiju.

– Pozdravljamo potez izvršnog direktora Elektroprivrede Crne Gore, gospodina Nikole Rovčanina da EPCG odobri 10 odsto popusta na računima građana Pljevalja za utrošenu električnu energiju, ali smo mišljenja da to u globalu neće riješiti dugogodišnji problem ili pomoći smanjenju zagađenja vazduha u gradu pod Golubinjom. Naime, zagovornici smo, i to predlažemo godinama unazad, da je neophodno i elementarno korektno da se stanovnicima Pljevalja daju subvencije na utrošenu električnu energiju u iznosu od najmanje 50 odsto u vrijeme grejne sezone, kako bi domaćinstva više koristila struju, a manje ložila ugalj i drva i na taj način sami doprinijeli smanjenju emisije štetnih gasova – ističe Mitrović.

Mitrović naglašava da je do završetka toplifikacije grada neophodno obezbijediti subvencionisane račune za električnu energiju.

– Ako pak donosioci odluka smatraju da bi bilo poštenije i korektnije da se građanima Pljevalja odbori korišćenje jeftinije (subvencionirane) cijene električne energije, onda može da se primijeni i model po kome bi građani dobijali struju po „jeftinijoj“ tarifi od momenta kada mjerni instrumenti na mjernoj stanici detektuju, zabilježe prekoračenje koncentracije štetnih materija u vazduhu, i tako sve do momenta kada vazduh bude „čist“, odnosno kad se maksimalno dozvoljene koncentracija štetnih materija smanje na bezbjedan nivo. Tada bi strujomjeri „prebacili“ sa jeftinije na skuplju tarifu – predlaže Mitrović.

Iz EPCG najvljuju da bi radovi oko tolifikacije Pljevalja mogli da počnu u martu ili najkasnije u aprilu.

– Rok za izradu idejnog rešenja je 45 dana, što znači da će do kraja februara projektant dostaviti konačno rešenje koje će se u zakonskoj proceduri revidovati. Postupak angažovanja projektantske kuće za reviziju sa potrebnim iskustvom u ovim poslovima je u toku, i oni će zbog što kvalitetnijeg rada, a i dinamičkih rokova, biti od početka uključeni u tehničku reviziju i kontrolu izbora parametara toplotnog režima i trase toplovoda – saopoštio je izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin, koji je prošle godine, nakon 30 godina obećanja, sa mrtve tačke pokrenuo priču oko toplifikacije Pljevalja.

Građani sumnjaju u nove najave?

Građani Pljevalja su, govoreći za Portal DAN, iznijeli različita mišljenja vezano za najavljenu toplifikaciju.

image
foto: Božidar Jeovac

Pavle Obradović: Mislim da nikad neće biti toplifikacije. Decenijama nas obmanjuju sa tom pričom. Toplifikacija je trebalo već davno da se uradi, ali nije.

image
foto: Božidar Jeovac

Neđo Đurović: Vjerujem da će doći konačno do toplifikacije grada. Svakako taj dio posla trebalo je da se završi prije trideset godina. Da je to bilo predviđeno govori i to što su u velikom broju zgrada, koje su sagrađene početkom devedesetih godina prošlog vijeka, urađene instalacije i postavljena grejna tijela.

image
foto: Božidar Jeovac

Mileta Ostojić: Podržavam ideju toplifikacije grada ali ćemo vidjeti hoće li ona sada biti urađena. Trideset godina ovaj narod u Pljevljima je obmanjivan, pa nikoga ne treba da čudi to što građani sumnjaju u nove najave toplifikacije.