O.Š“Salko Aljković“ je od 2009.godine uključena u program „Škola bez nasilja”

    4 godine pre 1277 pregleda Izvor: PV Informer

Ministarstvo prosvjete je pripremilo, a Vlada Crne Gore usvojila Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori s Akcionim planom 2019-2021. godina. Program je zasnovan na dokazima, tačnije nalazima Analize koja je stavila akcenat na evidentirane slučajeve po vrstama nasilja, u odnosu na razvojne i obrazovno-vaspitne nivoe, kao i na počinjenu štetu.


Iako se ovaj Akcioni plan sada afirmiše kao novina u radu Ministarstva i škola, sa ponosom se možemo pohvaliti da smo već deceniju, posvećeni praćenju , prevenciji i reagovanju na sve oblike nasilja u našoj školi.
Akcioni plan pripremljen od strane Ministarstva, uskladjen je sa već postojećim Akcionim planom za suzbijanje vršnjackog nasilja i vandalizma, inkorporiran u Statut škole, a nakon toga i prezentovan na sjednici Nastavničkog vijeća.


Škola je od 2009.godine uključena u program „Škola bez nasilja”, u kojem se radilo preventivno na suzbijanju pojave nasilja kroz radionice.
Po završetku ovog Projekta od 2010.god u školi je oformljen Tim vršnjačkih medijatora,sastavljen od učenika osmog razreda, koji su bili obučeni za rad sa vršnjacima u Madjarskoj, u okviru dvnonedeljnog medjunarodnog kampa za engleski jezik i toleranciju (Teaching Tolerance Through Teaching English).


Vršnjacki tim medijatora, koji je pod okriljem Tima za bezbijedno školsko okruženje aktivno djeluje i doprinosi smanjenju konflkata i povećanju bezbjednosti učenika. Njega čine učenice devetog razreda: Kalina Jecmenica, Jovana Kotlaja, Ena Pjevovic,Andrea Aranitovic i Jelena Dajevic. Vršnjačka medijacija je postupak u kom strane u sukobu slušaju jedna drugu,sagledavajući poziciju one druge strane – decentriraju se i pokušavaju da pronađu rešenje mirnim putem koje je prihvatljivo za obje strane, uz pomoć treće, neutralne strane.


Vršnjački tim pomaže svojim vršnjacima da sagledaju probleme; razloge koji ih dovode do konflikta; shvate načine prevazilaženja i rešavanja konfliktnih situacija. Sve aktivnost tima su usmjerene na pružanje pomoći u zaštiti od nasilja i promciji nenasilne komunikacije.

Tim za bezbjedno školsko okruženje i borbu protiv nasilja i vandalizma djeluje od 2016.godine i bira se na period od dvije godine. Tim čine direktor ,stručna sužba i nastavnici ,ali zaduženja i obaveze imaju svi od pomoćnog osoblja do direktora.
Od 2018.god Tim za bezbijedno školsko okruženje djeluje u sastavu: Samira Mahmutovic,koordinator, Faik Muhović,direktor, Mirela Katana, pedagog, i nastavnici razredne i predmetne nastave.


Jasno definisan Plan i podijeljena zaduženja i ingerencije , su ono što je doprinijelo da u našoj školi оd osnivanja Tima nemamo izraženog ispoljavanja vršnjačkog nasilja.Identifikovani slučajevi odnosili su se na verbalno nasilje ili fizičko nasilje nižeg stepena.
Aktivnosti Tima su osmišljene su kao svakodnevno praćenje i izvještavanje, do prisustvovanja konferencijama i seminarima na ovu temu.
Članovi Tima bili su učesnici konferencije na temu – ’’Vršnjačko nasilje u Crnoj Gori – kako do efikasnijeg rješenja i prevencije problema’’. Konferencija je održana u okviru projekta.


’’Koalicija protiv vršnjačkog nasilja u školama u Crnoj Gori’, koji je finansiran od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koja je prepoznala značaj borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Glavni nosioci ovog projekta su Udruženje Roditelji, NVO Juventas, Unija srednjoškolaca Crne Gore i Centar za promociju lokalnog i regionalnog razvoja, sa Ministarstvom prosvjete kao pridruženim partnerom. Konferencija je okupila 190 učesnika, a zaključeno je da će u narednom
periodu biti realizovan niz aktivnosti koji će uključiti državne institucije, lokalne samouprave,organizacije civilnog društva, škole i mlade.
Škola je od 2017/2018.god uključena u projekat „Moje vrijednosti i vrline“, obuku je prošlo 5 članova kolektiva. Cilj Projekta je rad na razvijanju vrlina kao sto su empatija, tolerancija,optimizam i timski rad. Radionicama na ove teme obuhvaćeni su svi učenici na časovima odjeljenjskih zajednica.


Na kraju , škola “Salko Aljković” je prepoznala važnost bezbjednog školskog okruženja, na vrijeme osmislila plan i aktivnosti, uspostavila saradnju sa roditeljima, učenicima i relevantnim institucijama ( Upravom policije i Centrom za socijalni rad), a sve u cilju brzog reagovanja i suzbijanja vršnjačkog nasilja i vandalizma.
Roditelji se putem individualne saradnje i na roditeljskim sastancima upoznaju sa vidovima saradnje i načina traženja pomoći , kao i adresama na koje se mogu obratiti ukoliko uoče neki od vidova vršnjačkog nasilja.U ovu svrhu u holu škole izrađeni su panoi sa adekvatnim sadržajem
vezanim za pojmove, stepene, vrste vršnjačkog nasilja, kao i procedure koje doprinose njegovom smanjivanju i sprječavanju.
Kao konstantna aktivnost svih u školi je skretanje pažnje na toleranciju, isticanje prava učenika, poštovanje pravila ponašanja u školi i van nje, razvijanje osjećaja sigurnosti i pripadanja ,kao i vrste podrške i pomoći koje mogu potražiti u školi u slučaju da se osjećaju ili postanu “žrtve “vršnjačkog nasilja.

Tim za vršnjačko nasilje JU OŠ” Salko Aljković”