Obdukcija dokazala dvije žrtve, opasna hemikalija i dalje curi…: Šta se dosad zna o izlivanju amonijaka kod Pirota?

    1 godina pre 236 pregleda Izvor: cdm.me

Obdukcija srpskog i bugarskog državljanina koji su preminuli u vrijeme akcidenta kod Pirota pokazala je da postoje tragovi trovanja amonijakom, s tim što turski državljanin ima i teške fizičke povrede od pada, potvrdili su nezvanični izvori bliski niškom Zavodu za sudsku medicinu.

Muškarac B. J. (74), iz pirotskog sela Sopot, pronađen je u nedjelju uveče, neposredno nakon što su četiri vagon-cisterne sa amonijakom iskliznule iz šina na pruzi Niš-Dimitrovgrad kod Pirota, a iz jedne od njih počeo da curi amonijak, stvarajući gust oblak otrovnog dima.

On je pronađen u svom vozilu koje je sletjelo sa puta na ulazu u Pirot, a smrt je konstatovana u Opštoj bolnici u tom gradu.

Tijelo turskog državljanina D. P. (55) pronađeno je jutro nakon nesreće, ispod nadvožnjaka, nedaleko od mjesta na kojem se dogodio akcident.

Prema riječima ministarke Danice Grujičić, muškarac B. J. je bio dugogodišnji kardiološki pacijent a imao je i neurohirurške tegobe, pa je postojala dilema da li je preminuo od posljedice trovanja amonijakom ili od osnovne bolesti.

Turski kamiondžija je pao sa nadvožnjaka vjerovatno u pokušaju da se spasi od oblaka otrovnog gasa koji se pojavio na putu, spekulisali su mediji.

Štab je sinoć donio ovakvu odluku “na osnovu izvještaja Instituta za javno zdravlje Republike Srbije ‘Dr Milan Jovanović Batut’ i Agencije za zaštitu životne sredine”.

“Važno je pomenuti da je u navedenom Izvještaju konstantovano da nema rizika za javno zdravlje i da stanovništvo Pirota može da nastavi sa uobičajenim dnevnim aktivnostima, što uključuje radne i školske obaveze”, navodi se u saopštenju Štaba.

Škole i vrtići nijesu radili od ponedjeljka, iz preventivnih razloga, kako je tada rečeno.

Grad Pirot je proglasio vanrednu situaciju u nedjelju uveče, a od ponedjeljka škole i vrtići nijesu radili.

Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović izjavila je nakon jučerašnje sjednice Štaba za vanredne situacije da je mjerenje prisustva amonijaka u vazduhu u tom gradu tokom prethodne noći pokazalo da su rezultati ispod graničnih vrijednosti i da nema razloga za paniku.

“Agencija za zaštitu životne sredine je mjerila i kvalitet vode i uzeti su uzorci sa dvije lokacije u Nišavi i sa prve je kvalitet druge kategorije od ukupno pet, što je više nego zadovoljavajuće. Na drugoj lokaciji u Nišavi je kvalitet blago lošiji i računa se kao treća kategorija”, rekla je ministarka, koja je u Pirot došla 17 sati nakon akcidenta.

Niški Štab za vanredne situacije sinoć je, međutim, prvi put saopštio da je u Nišavi povećana koncentracija amonijaka.

“Zbog povećane koncentracije amonijaka, koje su utvrdile analize Instituta za javno zdravlje Niš i JKP ‘Naisus’ zabranjena je upotreba vode iz Nišave za rekreaciju, ribolov, kao i korišćenja ulova iz rijeke i njene neposredne blizine“, navodi se u saopštenju niškog Gradskog štaba.

U njemu se navodi da je zabranjena i upotreba vode za piće iz individualnih bunara pored Nišave.

„Voda za piće iz javnog vodovoda u Nišu je ispravna za piće i pod redovnim je i svakodnevnim praćenjem Instituta za javno zdravlje Niš na 30 lokacija“, navodi se.

Gradski štab je dodao da u vazduhu na području Niša nema povećane koncentracije amonijaka.

Ovaj štab je prethodno saopštio da je odmah nakon akcidenta u Pirotu, iz preventivnih razloga isključena sa mreže fabrika vode u Nišu, a korišćenje vode iz izvorišta Medijana privremeno obustavljeno, što nije ugrozilo vodosnabdevanje građana.

Povećane koncentracije amonijaka u Nišavi uslijedile su nakon akcidenta kod Pirota.

Zvaničnici Pirota kazali su da nijedna iskliznula cisterna nije završila u Nišavi.