Od promjene vlasti 2020. godine procesuirano više funkcionera: Iz fotelje na optuženičku klupu

    2 sedmice pre 230 pregleda Izvor: dan.co.me

Pravda je spora, ali dostižna, toliko često to čujemo da već pomalo zvuči kao fraza. Ponekad pravda i ne stigne do onoga ko se o nju ogriješio, nekad se ispostavi da su nevini ljudi završili iza rešetaka, ali, sve u svemu, moćna Justicija nađe način da dopre do svakoga ko je pokušao da izigra zakon.

Od promjene trodecenijske vlasti u Crnoj Gori u avgustu 2020. godine, ruka pravde pokucala je na vrata mnogih bivših funkcionera, tužilaca, šefova policije, čelnika pravosudnih instanci… Da li su svi oni krivi, pokazaće vrijeme i sudski procesi, ukoliko do njih dođe. Svako je nevin dok se ne dokaže suprotno, ali će ipak ostati zabilježeno i u policijskim evidencijama i na stupcima crne hronike ko su državni funkcioneri i djelioci pravde za koje je postojala osnovana sumnja da su zloupotrijebili položaj ili da su se bavili nezakonitim poslovima. Trajno će ostati i fotografije s lisicama na rukama onih koji su, koliko juče, iz raznih fotelja i sa raznih funkcija vedrili i oblačili Crnom Gorom.

Bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici lisice na ruke stavljene su 22. aprila 2022. godine na podgoričkom aerodromu zbog sumnje da je član kriminalne organizacije koju je navodno formirao njen sin Miloš. Oni se sa više lica terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja. Medenica je trenutno na slobodi, dok je njen sin i dalje u spuškom zatvoru.

Na slobodi je trenutno, uz jemstvo, i bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, koji je uhapšen 9. maja 2022. godine zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba u stečajnim postupcima.

Iza rešetaka je već duže bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović, kome su lisice na ruke stavljene 24. jula 2023. godine zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje.

Njemu se u spuškom zatvoru nakratko pridružio i Slavko Stojanović, takođe bivši šef crnogorske policije, koji je uhapšen 18. novembra 2023. po nalogu SDT-a zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja u vezi sa švercom cigareta. Stojanović je trenutno na slobodi. Na slobodi je i Dejan Knežević, bivši pomoćnik direktora policije, kojeg su kolege uhapsile 22. marta prošle godine, a SDT ga sumnjiči za odavanje tajnih podataka pripadnicima „kavačkog klana“ koji se terete za šverc droge i pranje novca.

Počinje suđenje za aferu „Stanovi“, podignuta optužnica za Abu Dabi fond…

Funkcioneri bivše vlasti okrivljeni u aferi „Stanovi“ naći će se na optuženičkoj klupi podgoričkog Višeg suda 24. maja.

Optužnicom SDT-a u tom predmetu obuhvaćeni su Predrag Bošković (DPS), Ivan Brajović (SD), Damir Šehović (SD), Dragica Sekulić (DPS) i Suzana Pribilović (DPS). Pored njih, sudiće se i Budimiru Šegrtu, Sanji Vlahović, Suadu Numanoviću, Draženu Miličkoviću, Osmanu Nurkoviću, Jeleni Radonjić i Aleksandru Jovićeviću, takođe članovima nekadašnje vladine komisije za stambena pitanja funkcionera. SDT ih tereti za zloupotrebu službenog položaja u produženom trajanju.

SDT je krajem decembra prošle godine podiglo optužnicu protiv bivših ministara poljoprivrede i ruralnog razvoja Petra Ivanovića i Budimira Mugoše. Tom optužnicom obuhvaćeni su i bivši direktor Investiciono-razvojnog fonda Zoran Vukčević, kao i Blagota Radulović, nekadašnji direktor Direktorata za plaćanje u Ministarstvu poljoprivrede. Oni se terete za zloupotrebu službenog položaja prilikom dodjele sredstava iz kredita Razvojnog fonda Abu Dabija.

Odnedavno je u istražnom zatvoru u Spužu i Zoran Lazović, koji je ne tako davno vodio glavnu riječ u policijskim krugovima. On je uhapšen 14. aprila ove godine. Lazović je dugo godina bio ključni operativac tajne policije, a od 2019. do marta 2021. bio je šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. SDT ga tereti za učešće i stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja istog dana su stavili lisice na ruke i bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću, kojeg SDT sumnjiči da je po nalogu Zorana Lazovića štitio „kavčane“ od krivičnog gonjenja.

Katnićev nekadašnji zamjenik Saša Čađenović u pritvoru je od hapšenja 9. decembra 2022. godine, a i on je osumnjičen za saradnju sa „kavačkim klanom“.

Specijalna tužiteljka Lidija Mitrović osuđena je u novembru prošle godine na sedam mjeseci zatvora jer je zloupotrijebila službeni položaj kada je primijenila institut odloženog krivičnog gonjenja. Trenutno je u toku žalbeni postupak pred Apelacionim sudom.

Specijalni policijski tim u srijedu je uhapsio direktoricu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović zbog sumnje da je tokom prošle i do aprila ove godine učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Po optužbi za zloupotrebu položaja i nezakonito snimanje i praćenje više osoba sudi se bivšem direktoru Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejanu Peruničiću. Iza rešetaka je i bivši tajni agent Petar Lazović, koji je kasnije prešao u Odsjek za posebnu operativnu podršku kojim je rukovodio njegov otac Zoran.

Od „Plantaža“ do katastra

Bivša direktorica „Plantaža“ Verica Maraš uhapšena je 24. avgusta 2022. godine zbog sumnje u zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju. U istom predmetu bili su uhapšeni i bivši članovi odbora direktora tog preduzeća, među kojima i Veselin Vukotić, koji je slovio za ideologa
ekonomske politike Mila Đukanovića i bio zagovornik neoliberalnog koncepta ekonomije. Bivši direktor Uprave za nekretnine Dragan Kovačević napustio je prošle sedmice Istražni zatvor u Spužu, gdje je proveo 19 mjeseci zbog optužbe za nezakonito prisvajanje državnog zemljišta u zoni morskog dobra.

Iako se od predstavnika bivše vlasti, prvenstveno oličene u DPS-u, često može čuti da su pomenuta hapšenja rezultat revanšizma novih vlastodržaca, lisice na ruke stavljene su i dvojici visokih funkcionera partija koje su nakon 30. avgusta preuzele kormilo državne vlasti.

Predsjednik Opštine Budva Milo Božović, inače funkcioner nekadašnjeg DF-a, trenutno je u spuškom zatvoru, a uhapšen je 13. aprila prošle godine zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca droge.

Drugog dana oktobra 2022. godine lisice na ruke stavljene su i funkcioneru tada vladajućeg GP URA i direktoru Uprave prihoda i carina Radu Miloševiću, zbog sumnje da je bio dio organizovane grupe koja je krijumčarila cigarete zaplijenjene u Slobodnoj carinskoj zoni luke Bar. Milošević na slobodi čeka dalji ishod postupka.

Moguće da smo nenamjerno zaboravili da uvrstimo nekoga na spisak istaknutih državnih funkcionera i službenika koji su procesuirani zbog različitih zloupotreba. Jedno je sigurno, sva ova hapšenja i procesuiranja, uz ogradu zbog poštovanja pretpostavke nevinosti, svjedoče o zarobljenosti i kriminalizaciji crnogorskih institucija u dužem vremenskom periodu.