Od “Sozine” planirano 9,3 miliona, a auto-puta 4,5 miliona eura zarade

    2 godine pre 324 pregleda Izvor: gradski.me

Državna kompanija “Monteput” koja upravlja tunelom Sozina i auto-putem Bar-Boljare, planira u ovoj godini da zaradi oko 22 miliona eura. Konkretno, prihod od naplate putarine dionice Smokovac – Mateševo iznosiće najviše 4,45 miliona, dok je od prolaska kroz “Sozinu” projektovan prihod od 9,3 miliona eura.

Kako se navodi u dokumentu u koji je Gradski portal imao uvid, sve to neće biti dovoljno da se pokriju troškovi od oko 38 miliona eura, pa će nedostajuća sredstva biti obezbijeđena već ugovorenim, ali i novim kreditom kod Investiciono-razvojnog fonda, zatim dijelom Kapitalnog budžeta namijenjenog za infrastrukturu, te iz neutrošene zarade kompanije iz 2019. godine.

Zarada

Najveći dio zarade – 9,29 eura ili čak 42,55 odsto ukupnog iznosa – stići će, kao i prethodnih godina, sa naplatnih rampi tunela „Sozina”.

“Polazeći od činjenice da je puštanje u saobraćaj dionice auto-puta Smokovac-Mateševo planirano početkom 2022, shodno tome planirani su očekivani prihodi od 4,45 miliona eura, što čini 20,38 odsto ukupnih prihoda. Ostvarenje zavisi od dinamike radova i planiranog početka naplate putarine“, navodi se u dokumentu koji je usvojila aktuelna Vlada Zdravka Krivokapića.

S obzirom na to da je direktor „Monteputa“ Milan Ljiljanić izrazio je očekivanje da će „do maja auto-put makar biti pušten u probni rad“, može se izvući zaključak da će planirani iznos vjerovatno biti manji barem za trećinu. Od završetka ovih radova zavisiće i kada će biti prodata energetska infrastuktura za trajno napajanje električnom energijom najbitnije saobraćajnice. Naime, prema ugovorima koji su potpisani sa „Crnogorskim elektrodistributivnim sistemom“ (CEDIS) i „Crnogorskim elektroprenosnim sistemom“ (CGES), otkup energetske infrastrukture ove dvije kompanije će koštati osam miliona eura, čime će se obezbijediti 36,65 odsto ukupnih prihoda “Monteputa” za ovu godinu.

Državna putarska kompanija vlasnik je 39 reklamnih panoa na prilaznim saobraćajnicama do tunela „Sozina“, čijim korišćenjem je planirana novčani priliv od 45.000 eura, a zaradiće još 18.000 eura od izdavanja prostora za postavljanje baznih stanica mobilnih operatera. Prema ugovorima koji su sklopljeni tokom prošle godine, prihodovaće i od nadzora koji postojećom i novom opremom sprovode na tunelima i saobraćajnicama pod njihovom kontrolom, za šta će dobiti 30.000 eura.

Tunel “Sozina” (Foto: Monteput)

Najveći troškovi

Ovogodišnji rashodi „Monteputa“ za održavanje i upravljanje tunelom „Sozina“ i njenim pristupnim saobraćajnicama, prema planu iznose 13,89 miliona eura. Poslovna jedinica kompanije koja se odnosi na auto-put Bar-Boljare planira da potroši 981.957 eura, dok je za potrebe Sektora za naplatu i održavanje prioritene dionice Smokovac-Mateševo izdvojeno je 4,97 miliona eura.

Takođe se navodi da ovi troškovi sadrže 4,77 miliona eura namijenjenih za potrošni materijal, održavanja i usluge, te još 9,93 miliona eura za otplate ranije uzetih kredita uzetih od IRF-a i Evropske investicione banke (EIB). Uračunate su i zarade zaposlenih, članova Odbora direktora i Revizorskog odbora na koje će ukupno biti utrošeno pet miliona eura. Za rješavanje stambenih pitanja zaposlenih planirano je 175.000 eura, a za osiguranja opreme i zaposlenih 105.680 eura.

„Rashodi potrošnog materijala, održavanja i usluga planirani su na nivou su prethodne godine za većinu rashoda – osim za električnu energiju, koji su u prethodnoj godini iznosili 195.000 eura. Prema najavi CEDIS-a, doći će do povećanja cijena, pa se planira trošak od 460.000 eura“, navodi se u obrazloženju korištenja budžeta u Planu rada za 2022. godinu i precizira da će struja takođe biti velika stavka u troškovima za potrebe auto-puta.

Zbog puštanja u saobraćaj dionice Smokovac-Mateševo, za redovnog poslovanja „Monteputa“ biće potrebno više novca, i to 3,14 miliona eura. Samo struja koštaće oko dva miliona eura, a u te troškove nije uračunata naknada za priključenje na distributivni sistem, za koju je predviđeno još 250.000 eura.

Dionica auto-puta Bar – Boljare (Foto: Bemax)

Ostale stavke

Iz kompanije smatraju da „veliko učešće u troškovima imaju porezi na nepokretnost“ od 350.000 eura i troškovi ranijih sudskih sporova od 209.164 eura. Istovremeno, za prevoz zaposlenih od upravne zgrade „Monteputa” do punkta na Mateševu biće utrošeno 157.943 eura ili blizu 433 eura za svaki dan ove godine.

Za kancelarijski materijal i opremu (koja ne uključuje računare, softvere ili potrošni materijal potreban za naplatne punktove) namijenjeno je 102.924 eura, od čega je 95.000 predviđeno za Sektor za upravljanje i održavanje dionice auto-puta Smokovac-Mateševo. Dorada (umjesto nabavka novog) softvera za naplatu putarine koštaće čak 360.000 eura, dok godišnje održavanje osnovnog softvera E-movis iznosi 45.000 eura.

Podsjećamo da su iz „Monteputa“ najavili kako će vrlo brzo biti završena tenderska procedura za nabavku vatrogasnih vozila koja je „zaostala“ iz prošle godine i koštaće 1,18 miliona eura, dok je za terenska vozila i snjegočistače opredijeljeno 3,78 miliona eura.

A prema finansijskom planu kompanija će u ovoj godini izdvojiti 160.000 eura za izradu alternativnih rješenja za prelazak Bokokotorskog zaliva i zaobilaznicu kod Petrovca, koje će biti uvrštene u budući prostorni plan. Iako idejno rješenje za dionicu auto-puta od Andrijevice preko Berana do Boljara kasni, za finalni dokument će ove godine biti dato još 127.999 eura. Na prilazu tunelu „Sozina“ biće postavljen novi video nadzor, koji će koštati 40.000 eura, a za izgradnju punkta na Mateševu namijenjenog zimskom održavanju auto-puta biće izdvojeno 120.000 eura.

Od planiranih 37,86 miliona eura rashoda za 2022. godinu, najveći dio biće otplaćen sa 21,83 miliona eura prihoda koji treba da budu ostvareni kroz poslovanje „Monteputa“. Ostatak će, između ostalog, biti pokriven posljednjom tranšom kredita koji je kompanija 2019. godine dobila od državnog Investiciono-razvojnog fonda (IRF) za izgradnju sistema za trajno napajanje auto-puta električnom energijom, koja će u kasu „donijeti“ još 4,5 miliona eura. Planirano je i novo zaduženje kod ovog zajmodavca, od sedam miliona eura za opremanje objekata na auto-putu. Vlada je u Kapitalnom budžetu predvidjela 5,1 milion eura za rekonstrukciju dijela regionalnog puta koji povezuje naselje Mateševo sa istoimenom petljom na prilazu auto-putu. Uz sve to, biće iskorištena i neraspoređena dobit iz 2019. od 439.220 eura, pa će budžet kompanije za ovu godinu stići do 38,87 miliona eura.

Nakon plaćenih poreza i pokrivenih rashoda, „Monteput“ bi trebalo da završi godinu sa profitom od 95.652 eura, što će teško biti ostvarivo s obzirom na pomenutu najavu kako će auto-put zvanično biti otvoren najranije za pet mjeseci.