Od Vlade zatraženo: Sirovinu dati drvoprerađivačima umjesto tajkunima

    3 godine pre 543 pregleda Izvor: dan.co.me

Sa juče održanog sastanka u Plavu, kom su prisustvovali drvoprerađivači i predstavnici nevladinih organizacija iz nekoliko crnogorskih opština, poručeno je da se pod hitno mora zaustaviti dalja nezakonita eksploatacija državnih šuma od, kako je rečeno, privilegovanih koncesionara. Doneseni su i zaključci da se formira radno tijelo čiji će predstavnici zatražiti hitan sastanak sa premijerom Zdravkom Krivokapićem i njegovim saradnicima radi definisanja daljih koraka po pitanju gazdovanja državnim šumama.

– Saglasili smo se da samo slogom i zajedničkim djelovanjem svih drvoprerađivača i nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prirodnih i drugih vrijednosti možemo zaustaviti dalju poharu i uništavanje naših šuma. O tome govori i činjenica da su ovaj skup podržale 62 nevladine organizacije iz čitave Crne Gore. Došli smo do zaključka da se konačno mora stati na kraj nezakonitim radnjama. Zato smo donijeli odluku da se formira radno tijelo koje bi sačinjavali predstavnici iz svih opština gdje se vrši sječa šume. Zadatak tog tijela biće da se u razgovoru sa premijerom Kivokapićem i njegovim saradnicima iznađe najbolji model za buduće djelovanje po pitanju upravljanja državnim šumama. Tu se prije svega moraju zaštititi interesi lokalnog stanovništva i dati šansa drvoprerađivačima da, baveći se finalnom preradom drveta, lako dolaze do sirovine, što do sada nije bio slučaj – naglasio je u ime drvoprerađivača Plava Esko Barjaktarović.

Sa skupa je poručeno da se više ne smije dozvoliti da koncesionari sa strane raubuju državne šume, a da pritom lokalno stanovnioštvo ne može da obrzbijedi ni ogrevno drvo.

– Već 15 godina niko od nas u Plavu nije dobio mogućnost da priviri u državne šume. Tako su drvoprerađivači ostali bez sirovine, dok je lokalno stanovništvo primorano da drva za ogrijev nabavlja u drugim gradovima. Uz to naša pilana kloja je upošljavala 500 radnika je zatvorena i pretvorena u gomilu starog gvožđa. Sve je to urađeno da bi privilegovani koncesionari po utvrđenom konceptu sjekli šumu i nemilice se bogatili. Došlo je vrijeme da kažemo stop takvim radnjama – naglasili su drvoprerađivači.

Rašid Marković iz NVO Prijatelji Plava naveo je da je narod primoran da se diže na ustanak ako se ne zaustavi uništavanje šuma.

– Mi prosto osjećama da sadašnja vlast u Crnoj Gori nastavlja ono što je radila prethodna. Ovo je kontinuirana sprega vlasti i kriminalnih grupa. Tako da sve ovo predstavlja inicijalnu kapislu za narodni ustanak. Mi moramo da ustanemo i da prekinemo ovu sprdnju. Ovdje su upregnute institucije protiv naroda. Tražimo da se prekine favorizacija privilegovanih koncesionara ili neka Vlada donese uredbu da ovo stanovništvo nije poželjno na ovim teritorijama – naveo je Marković.

Brojne propuste po pitanju eksploatacije državnim šumama iznijeli su i drvoprerađivači Avdija Kalač iz Rožaja i Branko Karadzić sa Žabljaka, kao i Manojlo Čantrić i Miroslav Čukić iz Berana, ističući da u sadašnjoj situaciji svi gube osim tajkuna.

– Ovu priču pričamo 15 godina i ništa se nije promijenilo, sem taktika kako da se tajkuni bliski vlasti sve više bogate. Oni kubik čamovine dobijaju po 15 eura, a mi smo prinuđeni da ga kupujemo po 100 eura. To rade oni koji su ovdje došli sa dvije zelene kobile, a danas imaju vile i gradove. Poslije svega konačno moramo shvatiti da je ovo i naša država i da i mi treba da živimo – kazao je Čukić.

Na sastanku je govorio i predstavnik Opštine Plav Adnan Miljuš rekavši da lokalna uprava zdušno podržava zahtjeve drvoprerađivača o zaštiti šuma i da je u tom pravcu i lokalni parlament jednoglasno donio zaključak kojim je od Vlade Crne Gore traženo da se na teritoriji opštine Plav zaustave sve aktivnosti oko ekspoatacije državnih šuma, kao i da se ponište svi ugovori koji su sklopljeni između koncesionara i Uprave za šume.

Šteta ogromna zbog nedostatka finalne obrade

Tokom rasprave Edin Šarkinović je kazao da država i lokalne zajednice gube ogromne prihode zbog toga što se ne vrši finalna obrada drveta.

– Koncesionar dobija drvnu masu po 17 eura. Tako 5.000 kubika dobije za 85.000 eura, a PDV na tu sumu iznosi 17.500 eura. Ako bi tu količinu sirovine izrezali, osušili i uglačili na standardnu debljinu dobili bi vrijednost od 1.550.000 eura, a PDV bi bio 325.000 eura. Neke složenije obrade poput izrade vrata donosile bi trostruko veće iznose. Ovaj primjer dovoljno govori koliko se gubi što nema finalne obrade i što se šuma izvozi u oblovom stanju – naveo je Šarkinović.