ODLUKOM NKT-A UGOSTITELJIMA NA DESNOJ OBALI RIJEKE TARE ZABRANJEN RAD, UGOSTITELJI NA LIJEVOJ OBALI I DALJE RADE, ALI SLABA VAJDA

    4 godine pre 2156 pregleda Izvor: dan.co.me

Odlukom Nacionalnog kordinacionog tijela ugostitelji na desnoj obali rijeke Tare u Đurđevića Tari ne mogu da rade, dok njihove kolege koje se nalaze na lijevoj obali koja pripada opštini Žabljak, takvu zabranu nemaju.Naime, NKT je donijelo mjere u suzbijanju širenja virusa korona pa je na teriotoriji opštine Pljevlja zabranjen rad ugostiteljskih objekata. Tokom jučerašnjeg dana Pljevlja je posjetio ministar zdravlja Kenan Hrapović, ali on nije mogao objasniti zbog čega se prema pljevaljskoj opštini primjenjuju restriktivnije mjere nego prema nekim drugim opštinama u Crnoj Gori gdje ima značajno više oboljelih od virusa korona. Hrapović je ipak bio izričit da se mjere NKT-a moraju poštovati.

I u ovoj situaciji poštujemo sve što predlože epidemiolozi Instituta za javno zdravlje – kazao je ministar Hrapović i istakao da su u Pljevljima evidentirane 23 oboljele osobe od virusa korona i da se očekuju rezultati za 65 testiranih.

Tokom jučerašnjeg dana imali smo priliku da se uvjerimo da ugostitelji sa desne obale Tare nemaju potrebu da budu ljubomorni na ugostitelje sa lijeve obale koji imaju pravo da rade, jer ni jedni ni drugi nemaju posla. Pandemija korona virusa u potpunosti je rastjerala goste na Đurđevića Tari. Na mostu, koji uz kanjon rijeke predstavlja glavnu turističku atrakciju, nema turista. Većina trgovačkih radnji ne radi, odnosno na desnoj obali radi jedna, a na lijevoj obali četiri. Prodavci, iako ne žele da javno govore, nezvanično kažu da prometa nema. Ne vjeruju da će ga biti uopšte u ovoj godini, a oni koji su već klonuli duhom zbog slabe sezone ističu da će kriza potrajati tri godine. Najteže je ipak onim koji su zakupili stambene i poslovne objekte ili zemljište. Njima obaveze stižu svakog mjeseca, a prihoda nema. Oni koji rade u svojim objektima kažu da će nekako izdržati sezonu. Vlasnici čamaca koji se koriste za rafting i splavarenje, kažu da su velike obaveze za registraciju i održavanje, a posla nema.

U čitavoj priči o propaloj sezoni na rijeci Tari ne treba zaboraviti ni stočare koji ove godine nemaju kome da prodaju jagnjad, telad, sir i mliječne proizvode. Domaćice ne mogu ni da računaju na zaradu od pečenja i prodaje pita, koje su tokom prošle godine bile jako tražene od turista u kampovima i motelima.

Angažovano 100 sezonskih radnika manje nego lani

Prošle nedelje nije bilo gostiju na spavanju, dok je dnevno oko deset lica bilo na raftingu – kažu u pljevaljskoj Turističkoj organizaciji uz objašnjenje da će za ovu sedmicu podatke imatio danas.

Od ugostitelja na Đurđivića Tari juče smo saznali da je ove godine angažovano 100 sezonskih radnika manje nego prošle godine. Ti sezonski radnici su bili angažovani na splavarenju, prevozu turista, poslovima prodavaca, ugostitelja, kuvara i drugim poslovima. Zbog manje angažovanosti radnika na poslu posebno trpe štetu Pljevljaci, jer od ukupnog broja angažovanih radnika, 70 odsto bilo ih je iz Pljevalja.