Održana je vršnjaška edukacija na temu “Kako da prepoznam i spriječim trgovinu ljudima”

    3 godine pre 553 pregleda Izvor: PV Informer

Povodom obilježavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima (18.oktobar) učenici IV razreda gimnazije „Tanasije Pejatović organizovali su radionicu na temu : “Kako da prepoznam i spriječim trgovinu ljudima” čiji su učesnici bili učenici I-1 i I-3 odjeljenja. Voditelji radionice bile su učenice četvrtog razreda Andrea Šubarić i Teodora Pantić.

Na početku radionice učenici su nabrajali asocijacije vezane za pojam trgovina ljudima i kroz pitanja voditelja pokazali koliko znaju o samoj temi. Zatim je usledila prezentacija na temu : “Trgovina ljudima-pojam, oblici, faze i prevencija” koju su pripremili učenici četvrtog razreda. Nakon prezentacije učenici su imali priliku da čuju zanimljivu priču o Marku, dječaku koji je potencijalna žrtva trgovine ljudima.

Zatim su učenici podijeljeni u pet grupa diskutovali šta bi preduzeli kao roditelji, škola, policija, Centar za socijalni rad i NVO koja se bavi pružanjem pomoći žrtvama trgovine ljudima da bi pomogli dječaku i spasili ga da ne postane žrtva trgovine ljudima. Aktivno učešće u diskusiji uzela je i gošća radionice, pedagogica koja je informisala učenike o ulozi škole u sprečavanju i suzbijanju ovog nažalost, sve izraženijeg problema današnjice.Takođe, učenici su imali priliku da pogledaju i zanimljive panoe o današnjoj temi koje su pripremile učenice četvrtog razreda Sara Dobnjak i Miljana Kljajević.

Učenici prvog razreda koji su bili aktivni učesnici današnje radionice su : Katarina Jelovac, Aleksandra Mrdaković, Dunja Dragašević, Elena Vemić, Lucija Knežević, Miljana Dromnjak, Teona Ječmenica, Dušica Potpara, Dobrila Đuković, Emilija Mijatović, Nataša Jović, Lazar Jelovac, Obrad Stevančević, Lalović Srđan, Jovan Despotović, Đorđe Rondović i Jelica Živković.

Mentorka učenicima bila je profesorica Adisa Malagić. Ona je istakla sledeće :” Cilj današnje radionice jeste upoznavanje učenika sa pojmom trgovine ljudima, fazama i oblicima kao i preventivnim mjerama i programima suzbijanja novog modernizovanog oblika ropstva , putem vršnjačke edukacije. Trgovina ljudima, posebno ženama i djecom je globalan društveni problem, koji pogađa sve zemlje, bez obzira na društvene, političke ili ekonomske prilike koje vladaju u njima. To je jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava jer svodi ljude na robu , ugrožava dostojanstvo, integritet i prava žrtava i njihovih porodica.Ova negativna pojava je u stalnom porastu a mnoge društveno-ekonomske okolnosti pogoduju razvoju ove pošasti naročito visoka nezaposlenost, siromaštvo, socijalne isključenosti, političke nestabilnosti i izloženost porodičnom nasilju.

Žrtvu često u lanac trgovine ljudima, uvlači osoba koju ona poznaje i u koju ima povjerenja (drugarica, rođak, kum, komšija…), ali i nepoznata osoba koju je žrtva upoznala tražeći posao, mogućnost školovanja u drugoj zemlji, brak i sl. Najčešći načini vrbovanja su: lažne poslovne i druge ponude od osoba koje žrtva poznaje ili u koje ima povjerenje. lažno zabavljanje –partner koji se pretvara da je u ljubavnoj vezi i u nekom trenutku, kada stekne povjerenje druge osobe, poziva je da pođe sa njim/njom u drugu zemlju/grad gdje će okušati sreću i započeti novi, srećniji život.

Obmanjujući oglasi za posao u različitim medijima (novine, Internet, socijalne mreže). Poslovi koji se nude su bolje (ali ne nerealno) plaćeni i pružaju bolje uslove rada nego u zemlji u kojoj potencijalna žrtva živi. Prodaja od strane porodice – nekad zbog siromaštva, nekad zbog nekih drugih problema, ali nekada i zbog toga što roditelji vjeruju da će njihovo dijete imati bolji život na nekom drugom mjestu, ne sanjajući da će ono postati rob.

Otmica …Prvi korak ka suzbijanju ovog najtežeg krivičnog odnosno ljudskog (ne) djela jeste informisanost i edukacija učenika kako da prepoznaju rizične situacije i izbjegnu zamku trgovaca ljudima, da kritički posmatraju svijet oko sebe i upoznaju se sa mogućnostima kako da zaštite sebe i druge ali i da pruže podršku onima kojima je pomoć i te kako potrebna. Znanje je najmoćnije sredstvo kojim mijenjamo svijet, sprečavamo i suzbijamo negativne društvene pojave .

Ova radionica je samo jedna od aktivnosti koje realizuju Tim za socio-emocionalnu podršku i Tim za prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilja i vandalizma a u saradnji sa volonterskim klubom i učeničkim parlamentom škole.

Andrea Šubarić IV-2Teodora Pantić IV-1

Izvor : facebook.com