ОДРЖАНА ПРОМОЦИЈА 17. БРОЈА ЧАСОПИСА „СРЕДЊОШКОЛАЦ“

    4 meseca pre 539 pregleda Izvor: СРЕДЊА СТРУЧНА ШКОЛА ПЉЕВЉА

ОГЛЕДАЛО ЂАКА И ПРОФЕСОРА

Представљен је 17. број часописа „Средњошколац“. Ријеч је о листу ученика и наставника Средње стручне школе – Пљевља, који је, како је речено, заживио и постао цијењен у локалној заједници.

О новом броју часописа, говорила је професорица српског језика и књижевности Снежана Грујичић, главна и одговорна уредница издања. Појаснила је да овај лист није само њено дјело.

„Ја сам само неко ко ту прикупља материјал, организује и има мало више искуства у раду. Средњошколац је дефинитивно огледало свих нас“, рекла је Грујичић.

Оно што се не мијења, како је навела Грујичић, је специфични формат „Средњошколца“ који су одабрали ученици.

„Ми обично на насловној страни имамо истакнуте текстове и фотографије школе из различитих перспектива. Новина је да ове године то није класична фотографија, већ умјетничка која је мало освјежила лист. Такође, тираж је дупло већи ове године у односу на претходну. Имамо хиљаду примјерака и нешто је већи број страница од уобичајеног, сада их је 48″, појаснила је Грујичић.

Када отворите корице, како је рекла Грујичић, први текст је посвећен лучоношама, или како их је наша млада новинарка и ученица Душица Ђуровић назвала – светионицима наше школе.

„Једна новина је настала захваљујући сарадници и пријатељици Јелени Дробњак. У часопису сам објавила списак свих образовних профила и свих одјељенских старјешина од првог од четвртог разреда“, рекла је Грујичић. Ове године, како је истакла, има пет нових рубрика макар нових по називима.

Нове су рубрике: „Наши успјеси“, „Наши таленти“, „Наши професори“, „Друштвени активизам“, „Примјери добре праксе“.

– У рубрици „Наши успјеси“ која је изашла на шест страница имамо чак 16 прилога. Они не значе 16 успјешних ученика, има много више, јер у тој рубрици имате текстове који обухватају различите нивое и категорије школских такмичења. То су: општинска, регионална, државна и европска. На сваком нивоу смо имали веома запажене успјехе, нагласила је Грујучић.

Појаснила је како је у рубрици „Наши успјеси“, ријеч о талентима који често професорима промакну, јер се понекад фокусирају само на свој предмет и рад. Поред ученика Маида Бојаџића, Стефана Џаковића, Јане и Јоване Љиљанић и Амара Колића, уредница издања је истакла да у школи има још доста талентованих ученика, који су на понос школе.

У рубрици „Наши професори“, заступљени су текстови о Владици Аврамовићу, који је објавио уџбених „Електронске комуникације 1″ и Тањи Тодорић, која је објавила књигу хаику поезије „Златни пресјек“, казала је Грујичић.

Према њеним ријечима, идеја ученица Милице Шаранчић и Николине Тошић била је да разговарају са професорицом Миленком Цупаром.

„Увијек ме начин на који ученици посматрају професоре. Нису само битни успјеси, него и начин живота, опхођење према животним ситуацијама и животним борбама. Текст је спој њихових импресија и кратког интервјуа. Носи наслов „Јунак нашег доба“, истакла је Грујичић.

У часопису су заступљени и примјери друштвеног активизма и примјери добре праксе.

Пуна пажња посвећена је новом кабинету Хемије у рубрици која се зове „Школа за будућност“. Кабинет је у суштини лабораторија и има велики значај, рекла је Грујичић и истакла важност практичне наставе у фризeрском кабинету и књижари Ђачка задруга“.

Тема овогодишњег броја је вршњачко насиље из угла ученице Душице Ђуровић.