OIE: Industrija vjetra će do 2025. rekordno rasti, ali joj prijeti zagušenje

    1 godina pre 200 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com

Nakon što je sektor vjetroelektrana prošle godine razočarao usporavanjem tempom ekspanzije, može da do 2025. očekuje uzastopno obaranje rekorda s novim instalacijama i na kopnu i na vodi, objavila je industrijska asocijacija GWEC u godišnjem izvještaju.

Svjetski savjet za energiju vjetra (Global Wind Energy Council – GWEC) je upozorio na uska grla koja prijete toj industriji u Sjedinjenim Državama i Kini možda već od 2025. ukoliko kreatori politike ne podstaknu investicije u lanac snabdijevanja. Ta organizacija je u svom godišnjem Globalnom izvještaju o vjetru (Global Wind Report) saopštila da ovaj sektor hvata zamah zahvaljujući Zakonu o smanjenju inflacije u SAD, povećanim ambicijama u Evropi, konstantnoj ekspanziji u Kini i ubrzavanju u velikim zemljama u razvoju.

foto – Pixabay

Nakon razočaranja iz 2022. godine, sve povoljnije pravno okruženje za investicije utire trasu za ubrzanu izgradnju narednih godina, pa se očekuje po 136 gigavata godišnje odnosno složena stopa rasta od 15 odsto, navode autori. Tako bi do 2027. trebalo da bude instalirano još 680 gigavata, saopšteno je.

Međutim, ovim tempom će sav višak proizvodnog kapaciteta nestati već 2026. godine, naglasio je GWEC.

SAD doživjele najveće usporavanje rasta od svih svjetskih regiona

Prošle godine je na mrežu povezano samo 77,6 gigavata, odnosno kapacitet je porastao devet odsto, na 906 gigavata. GWEC je usporavanje pripisao prvenstveno Sjedinjenim Državama. Najviše još zaostaju Latinska Amerika, Afrika i Bliski istok.

Tržište vjetroelektrana na kopnu se uvećalo za 68,8 gigavata, od čega je Kina zaslužna za 52 procenta. Segment na vodi je porastao za 8,8 gigavata na 64 gigavata.

Sektor vjetra je spreman da 2023. odskoči i prvi put premaši stotinu gigavata u novim instalacijama, tvrde u organizaciji. Ona očekuje 115 gigavata, od čega 97 na kopnu.

„Treba nam mnogo aktivnija globalna saradnja da bismo ojačali snabdijevanje ključnim sirovinama i umanjili rizike na tom polju, kako bismo zelenoj ekonomskoj revoluciji obezbjedili inpute neophodne za ovaj ključni period“, izjavio je generalni direktor GWEC-a Ben Bakvel.

Mnogi proizvođači su pretrpjeli gubitke usled „trke ka dnu u postavljanju cijena, što je rezultat pogrešne politike država u domenu nabavki i aranžmana za otkup struje, a stanje su pogoršali viša inflacija i troškovi logistike“, poručila je organizacija. Projekti vjetroelektrana su odlagani ili odugovlačeni usled neadekvatnih i neefikasnih propisa o izdavanju dozvola, podvukli su autori.

Očekuje se da će svjetski kapacitet 2023. premašiti jedan teravat

Iako treba pozdraviti poteze usmjerene ka daljem podsticanju investicija u lance snabdijevanja i stvaranju veće regionalne diverzifikacije i istrajnosti, pokušaji da se uvedu stroge obaveze u pogledu domaćeg učešća opreme i usluga i protekcionističke trgovinske mjere stvaraju opasnost od oštrog uspona troškova ili čak ozbiljnog kašnjenja u ekspanziji postrojenja za proizvodnju električne energije iz vjetra i drugih obnovljivih izvora, stoji u dokumentu.

Očekuje se da će kapacitet iz vjetra u toku ove godine premašiti jedan teravat. Prve turbine su registrovane prije četiri decenije. U izvještaju se navodi da bi drugi teravat trebalo da dođe na mrežu već do 2030. godine.

Što se tiče kapaciteta proizvodnje opreme, Kina dominira, sa 77 pogona za sklapanje kućišta za vjetroturbine na kopnu i 20 za ofšor mašine, a slijedi Evropa sa 16 odnosno pet fabrika.

Međunarodna agencija za obnovljivu energiju-IRENA, ranije je objavila da je kapacitet vjjetroelektrana u svijetu 2022. povećan 9,1 odsto na 899 gigavata. Od toga je kopneni dio porastao 8,5 procenata na 836 gigavata.