OIE: Proradila vjetroturbina na prototipu plutajuće platforme kompanije X1 Wind

    1 godina pre 329 pregleda Izvor: https://balkangreenenergynews.com/

Plutajuća vjetroturbina na prototipu platforme X30 koju je postavila španska kompanija X1 Wind proizvela je svoje prve kilovat-sate. Sistem je instaliran u novembru na Kanarskim ostrvima. Slijedi poslednja faza – testiranje i verifikacija, radi pripreme za masovnu upotrebu ove tehnologije i sertifikaciju za velike projekte koji su u razvoju.

Tehnički direktor i suosnivač X1 Winda Karlos Kasanovas rekao je da će plutajuće vjetroelektrane igrati bitnu ulogu u energetskoj tranziciji, globalnoj dekarbonizaciji i eliminisanju emisija gasova sa efektom staklene bašte.

„Današnja objava označava još jedan značajan korak napred za X1 Wind, koji ubrzava prema sertifikaciji i ambicijama na komercijalnom planu za isporuku platformi za po 15 i više megavata na morskim lokacijama s velikom dubinom širom svijeta“, izjavio je Kasanovas.

Platforma X30 je opremljena posebno prilagođenom Vestasovom turbinom V29 i ABB konverterom. Jedna od ključnih karakteristika projekta je kombinovanje prednosti SPM i TLP sistema pričvršćivanja za morsko dno.

Rješenje SPM omogućava da se turbina okreće niz vjetar. Na taj način se postiže maksimalna proizvodnja električne energije, pri čemu se kabl koji prenosi električnu energiju ne uvrće, tvrde u kompaniji.

S TLP sistemom se manje utiče na morsko dno nego kod ustaljenog načina pričvršćivanja, a pritom omogućava primenu pri većim dubinama, tvrde u X1 Windu.

Struja se šalje u PLOCAN-ovu pametnu mrežu pomoću podvodnog kabla od 1,4 kilometra. PLOCAN, Okeanska platforma Kanarskih ostrva, osnovan je 2007. godine radi izgradnje, opremanja i upravljanja pomorskom infrastrukturom za istraživanje u oblasti pomorskih nauka i tehnologija.

foto: X1 Wind

Platforma X30 je deo projekta PivotBuoy, kojeg finansira Evropska komisija. Okuplja kompanije i istraživačke centre iz domena plutajućih vjetroelektrana sa ciljem smanjenja nivelisanih troškova proizvodnje energije (LCOE) odnosno razmjere troškova proizvodnje i učinka.

Među prednostima sistema PivotBuoy su smanjenje težine plutajućih platformi, brži i jeftiniji proces ugradnje i mogućnost primjene pri većim dubinama, saopšteno je.