OIE- Kako da korist od solarnih panela bude što veća

    1 godina pre 249 pregleda Izvor: Balkan Green Energy News

Prva epizoda solarnog podkasta „Sve što ste želeli da znate o solarnim panelima, a niste imali koga da pitate“ dala je i odgovore na pitanja koje greške najčešče prave budući prozjumeri (prozumjer – potrošač električne energije, koji istovremeno troši i proizvodi električnu energiju, a višak energije prodaje ili skladišti) , koje navike se moraju mijenjati kako bi uštede bile veće, ali i kako se pravilno informisati o svemu i ubrzati prikupljanje potrebne dokumentacije.

Gosti podkasta bili su Miloš Lončar– prvi registrovani prozjumer u Srbiji, Miodrag Vuković- direktor firme Conseko, i Aleksandar Popović- menadžer projekta GIZ-a „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“.

Svi koji žele da pogledaju prvu epizodu mogu to da urade na Fejsbuku i Yutjub kanalu portala Balkan Green Energy News.

foto – Balkan Green Energy News

Koje navike moraju da se mijenjaju kako bi korist od solarnih panela bila što veća?

Solarna energija, prema riječima Miloša Lončara, ide ruku pod ruku sa energetski efikasnom kućom, koja podrazumjeva izolaciju, sistem grijanja – toplotne pumpe, centralni bojler, sve to donosi dodatne benefite, uz smanjenje računa zbog instalacije solarnih panela.

Solarni paneli bez izolacije ili sa grijanjem na uljane radijatore neće dati neki efekat.

Najisplativije je da se energija koja se proizvodi odmah i troši, što je tokom dana, kada ima sunca. Ako se ne potroši onda mora da se predaje u mrežu, pa onda povlači kada je proizvodnja panela nedovoljna, što izaziva ne velike, ali dodatne finansijske troškove, koji se plaćaju preko računa.

Ako građani nisu kod kuće tokom dana, onda je rješenje da programiraju veš-mašinu ili mašinu za pranje sudova kako bi se uključile kada je najveća proizvodnja u panelima.

Koje su to početničke greške koje najčešće prave građani?

„Morate da se zapitate šta želite da postignete instaliranjem solarnih panela –  da smanjite račun, da budete nezavisni…“, poručuje Lončar. Korišćenje solarne energije podrazumjeva drugačije životne navike jer sada nije važno da se troši noću, kada je jeftina tarifa, nego u podne, kada je najveća proizvodnja. Zbog toga moraju da odluče da li će i koliko mijenjati navike, i od toga će zavisiti , prije svega, kapacitet panela i isplativost investicije.

Možda najveća greška je ideja da se napravi što veća elektrana, koja ne odgovara potrošnji, pa se i investicija ne vraća kako su građani očekivali. Kapacitet mora da se pravilno odredi, a jedan od najboljih koraka je da se nađe neko tehničko lice, možda i izvođač radova, koji bi dao pravi savjet.

Kako odrediti pravi kapacitet solarne elektrane? Koliki kapacitet je potreban za prosječno četvoročlano domaćinstvo?

Mora da se vodi računa kolika je sadašnja potrošnja domaćinstva, ali i o eventualnom povećanju u budućnosti, ako će se, na primjer, dobiti prinova u kući ili se planira instaliranje toplotne pumpe, što povećava potrošnju struje. Ako je, na primjer, mjesečna potrošnja 600 kW u višoj tarifi onda je potreban sistem snage 5-6 kW.

Kolika površina krova je potrebna?

Potrebno je šest kvadrata za 1 kW solarnih panela.

Za koliko godina se vraća ulaganje?

Zavisi od potrošnje proizvedene struje. Ako se 70 odsto struje odmah potroši kada se proizvede i ako je domaćinstvo prije instalacije ulazilo u crvenu zonu, što znači da je potrošnja bila veća od 1.600 kWh, onda se isplati i za 6-7 godina. Ali, ako se dosta struje ne troši odmah nego se isporučuje u mrežu, onda je to i do 12 godina.

Naravno, to se odnosi na sadašnje cijene struje, i treba imati u vidu da paneli traju najmanje 25 godina.

Cijene opreme su, prema riječima Miodraga Vukovića, pale desetak odsto u poslednjih nekoliko mjeseci, i ako se u narednom periodu budu mijenjale mogu samo da idu na dole.

Kolika investicija je neophodna?

Sistem od 8 kW košta 8.750 evra sa PDV-om, od 5 kW je cijena veća po kW, kao i od 10 kW, gde je cijena 12.500 evra. Dodatni troškovi su kupovina brojila – oko 320 evra, njegova zamjena – oko 100 evra, kao i provjera instalacija – oko 150 evra. ( napomena: navedene cijene važe za područje Srbije)

Koji su to prvi koraci, sa tehničke strane, koje budući prozjumer mora da napravi?

Krovovi moraju da budu zdravi, dobro očuvani, jer solarni paneli imaju radni vijek od najmanje 25 godina, s tim da i posle toga rade, ali sa kapacitetom manjim 20 odsto. Ako građani žele solarne panele koji će se tri puta isplatiti u toku radnog vijeka onda je potrebno da budu na dobroj osnovi. I da to bude osunčana strana, s tim da nema sjenke s okolnih zgrada.

Starije kuće mogu da zahtijevaju ugradnju određenih uređaja u okviru instalacija za struju, ali troškovi obično nisu veliki.