OPREMA ZA RASHLADNI TORANJ I POSTROJENJE ZA ODSUMPORAVANJE STIGLA U PLJEVLJA

    1 godina pre 655 pregleda Izvor: PV Informer

Oprema za ekološku rekonstrukciju TE „Pljevlja“, iz prvog kontigenta, stigla je na gradilište u petak 31. marta. Radi se o opremi za rashladni toranj i postrojenje za odsumporavanje čime su se stekli neophodni uslovi za uspješan završetak građevinskih radova.

„Koncipirali smo radove i dinamiku da prvo završimo sve građevinske radove i rashladnji toranj, pa smo tako uskladili i pristizanje opreme koju smo podijelili u tri šarže. U prvoj šarži pristigla je oprema za rashladni toranj i postrojenje za odsumporavanje. Dakle, to je oprema za ovaj dio gdje imamo završene građevinske radove, kako bi mogli neometano da počnemo sa radovima na mašinskim instalacijama, a da se paralelno sa tim završe građevinski radovi na ostalim postrojenjima gdje nisu završeni“, rekao je glavni operativni direktor EPCG i koordinator projekta ekološke rekostrukcije TE „Pljevlja“ Zoran Šljukić.

Izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin podsjetio je, još jednom, na benefite koje donosi projekat ekološke rekonstrukcije.

„Trudimo se da sa našim partnerima, našim izvođačima radova, u što kraćem roku realizujemo ovaj projekat imajuću u vidu potrebu države Crne Gore da ispunjava ekološke zahtjeve koji su neophodni u postupku pridruživanja EU, kada su u pitanju praškaste materije, sumpor i azot. Tome će definitivno doprinijeti svi ovi sistemi koje ugrađujemo i na taj način će se Crna Gora pozicionirati kao država koja posjeduje jedan od najmodernijih objekata iz oblasti termoenergetike u regionu, ali i šire“, rekao je Rovčanin.

Naglasio je da je projekat ekološke rekonstrukcije važan i sa aspekta toplifikacije Pljevalja, što je proglašeno za javni interes. Podsjetio je da će u modernizaciju TE „Pljevlja“ biti uloženo preko 100 miliona eura i da će Crna Gora biti država koja posjeduje najmoderniji objekat iz oblasti termoenergetike.

„Pored ovoga, radimo i na samoj modernizaciji TE „Pljevlja“. Ekološka rekonstrukcija i ono što planiramo, predstavlja najveće ulaganje u TE „Pljevlja“ od samog njenog osnivanja, 1982. godine. Iznos koji je predviđen za njenu modernizaciju prelazi 100 miliona eura. Ovo je dokaz da, i pored činjenice da smo posvećeni razvoju projekata zelene energije, ulažemo i u postojeće objekte“, kazao je Rovčanin iznijevši očekivanje da će ovaj projekat donijeti pozitivne ekonomske efekte i za sama Pljevlja, s obzirom na to da je investitor najavio i prijem određenog broja radnika za potrebe njegove realizacije.

Zhao Kun, generalni menadžer projekta ispred kompanije Dongfang Electric pohvalio se odličnom saradnjom EPCG i kompanije DEC.

„Jako smo zadovoljni trenutnom dinamikom i sve ide po planu. U ovoj godini planirani su radovi koji su vezani za nova postrojenja, dok će se povezivanje objekata raditi u 2024. godini. Nakon toga planiran je probni rad“, rekao je Kun.