Opština Pljevlja će u narednih 10 godina vraćati nezakonito naplaćena sredstva od EPCG na ime ekološke naknade

    4 godine pre 617 pregleda Izvor: Dan

Uz tri miliona duga i 800 hiljada eura kamate

Opština Pljevlja će u narednih deset godina vraćati dug Elektroprivredi Crne Gore u iznosu od tri miliona i 382 hiljada eura. Kako je kazao predsjednik Opštine Igor Golubović ugovor o vraćanju pomenutog duga potpisan je 6. decembra, a vraćanje novca počeće od naredne godine i trajaće do kraja 2028. godine.

-Dug Opštine Pljevlja prema Elektroprivredi Crne Gore po osnovu nezakonito naplaćene ekološke naknade i po osnovu pravosnažne i izvršne presude Osnovnog suda Pljevlja iznosi tri miliona i 382 hiljade eura- kazao je Golubović odgovarajući na sjednici SO, održanoj 14. novembra, na pitanje odbornika Nikole Rovčanina (Demokrate).

Golubović je pojasnio da je u pomenuti iznos duga uračunata glavnica i zatezna kamata.

-Ugovorom Opština Pljevlja se obavezala da izmiri pomenuti iznos duga u periodu od 31.12.2019. do 31.12.2028. godine, odnosno u deset jednakih godišnjih rata u iznosu od 338 hiljada eura – pojasnio je je Golubović.

Podsjećamo, Opština Pljevlja je tokom 2008. i 2009. godine u dva navrata donijela odluku o naplati ekološke naknade od Elektroprivrede i Rudnika uglja i pored činjenice da u tom momentu naplata pomenute naknade nije bila zakonski regulisana.Tadašnji predsjednik opštine Filip Vuković (DPS) tvrdio je da „lokalna uprava ide u susret novom zakonodavstvu”. Iz Rudnika uglja i Elektroprivreda su uzvratili zahtjevom Ustavnom sudu za poništenje pomenute opštinske odluke. Ustavni sud je na takav zahtjev odgovorio pozitivno. Potom je uslijedila i tužba Elektroprivrede gdje je zatraženo da se povrati nezakonito naplaćeno novac.

Kako je Opština Pljevlja naplatila oko dva i po miliona eura navodne ekološke takse, sudskom odlukom je utvrđeno da se pored tog iznosa plati i kamata. Tako će lokalna uprava morati da plati tri miliona i 382 hiljade eura.

Tokom prošle godine Opština Pljevlja bila je u bezizlaznoj situaciji kada je u pitanju vraćanje ovog višemilionskog duga. Takav stav je u više navrata iznosio i bivši predsjednik opštine Mirko Đačić, koji je tvrdio da je pomenuti iznos od tri i više miliona eura došao na naplatu a da novca nema. Sklapanjem sporazuma da se dug vrati u deset jednakih rata, stvoreni su uslovi da se veoma teška situacija koliko- toliko prebrodi.Posebno ako se ima u vidu da će Elektroprivreda narednih godina, po novom zakonu, plaćati oko milion eura po osnovu naplate ekološke naknade.

Ipak u opozicionim redovima je u prethoidnom periodu sadašnja odluka o naplati ekološke naknade od zagađivača, među kojima se nalazi i Termoelektrana, oštro kritikovana jer je sadašnja lokalna uprava na čelu sa Igorom Golubovićem pristala da se naknada određuje u iznosu od 1,7 odsto od ukupnog ostvarenog prihoda Termoelektrane. S druge strane ranije predložena odluka od strane bivšeg predsjednika opštine Mirka Đačića je predviđala da se za naknadu opredjele sredstva u iznosu od pet procenata ukupnog prihoda zagađivača.