Optužnica protiv Blaža Jovanića do kraja nedjelje

    1 godina pre 331 pregleda Izvor: dan.co.me

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) privelo je kraju istragu protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, koji se sumnjiči da je organizator kriminalne grupe koja je prethodnih godina zloupotrebom službenog položaja i drugim krivičnim djelima oštetila državu za više desetina miliona eura.

Dokazi koje je pribavilo tužilaštvo na čijem je čelu Vladimir Novović do kraja nedjelje biće dostavljeni Višem sudu na ocjenu i kontrolu, saznaje Dan iz izvora bliskog istrazi.

Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja uhapsili su Jovanića 9. maja ove godine, nakon što su u ranim jutarnjim satima obavili pretres njegovog kabineta, i sa radnog mjesta ga priveli na saslušanje.

Osim Jovanića, po nalogu glavnog specijalnog tužioca, tada je uhapšeno još desetak osoba iz više crnogorskih gradova. Istim povodom na saslušanje su privedeni i stečajni upravnici Saša Zejak, Sanja Lješković i Radovan Radinović, advokatica Snežana Jović i vlasnici firmi za privatna obezbjeđenja Pavić Globarević i Darko Perović.

Pojedine Jovanićeve kolege, NVO, ali i neki predstavnici međunarodne zajednice, godinama su ukazivali da se u Privrednom sudu dešavaju brojne zloupotrebe koje državu koštaju milione eura. U međuvremenu, došlo je izmjene Zakona o stečajnom postupku, koji je stupio na snagu 17. januara ove godine, nakon čega je Ministarstvo pravde, u vrijeme dok je državni sekretar bio Andrej Milović, formiralo komisiju za ispitivanje znanja stečajnih upravnika.

„Postoje ozbiljne indicije na koje ukazuju i predstavnici međunarodne zajednice da u Crnoj Gori postoji tzv. stečajna mafija, koju čini mreža korumpiranih sudija i stečajnih upravnika, a koji su u sprezi sa onim djelovima društva odgovornim za preuzimanje milionske imovine, pogotovo državne, po bagatelnim cijenama, stičući enormno bogatstvo na štetu Crne Gore i njenih građana, kao i radnika velikih državnih preduzeća, koja su na ovaj način uništena i pretvorena u privatnu svojinu osoba bliskih prethodnom režimu. Postoje i prijave u Specijalnom državnom tužilaštvu protiv krakova ove korumpirane mreže, koji vode do samog vrha tzv. stečajne mafije“, saopštio je tada Milović.

Zbog formiranja komisije Ministarstva pravde i testiranja, 31. marta ove godine zajedničkim saopštenjem su se oglasili predsjednik Privrednog suda i predstavnici Komore stečajnih upravnika, a vezano za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju. Kako su objavili pojedini mediji, na sastanku sa Jovanićem tada su bili predstavnici Komore Saša Zejak i Predrag Rakočević.

SDT je još krajem 2019. počelo da istražuje da li su stečajni upravnici i sudije Privrednog suda umiješani u malverzacije zbog kojih je država, kako se sumnja, oštećena za desetine miliona eura.

Svjedočio u postupku za pronevjeru novca u Vrhovnom sudu

Bivši predsjednik Privrednog suda je odmah po sticanju diplome Pravnog fakulteta 1998. godine počeo da obavlja pripravnički staž u Višem sudu u Podgorici, a nakon dvije godine je izabran za šefa kabineta tadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda Ratka Vukotića.

Za vrijeme njegovog rada u kabinetu predsjednika Vrhovnog suda nestao je novac iz blagajne, a spekulisalo se da je u pitanju bilo više od 300.000 eura. Jovanić je kasnije u krivičnom postupku protiv troje službenika tog suda bio svjedok.