Otvaranje Osmih dana elektroinženjera IKCG: Energetska tranzicija u fokusu

    2 sedmice pre 228 pregleda Izvor: pobjeda.me

Na imanju Knjaz u Podgorici, u prisustvu brojnih visokih zvanica, danas su svečano otvoreni „Osmi dani elektroinženjera IKCG“, dvodnevni stručni skup koji okuplja elektroinženjere iz Crne Gore i regiona. Organizator događaja je Strukovna komora elektroinženjera Crne Gore, koja već osmu godinu zaredom pruža platformu za razmjenu znanja, iskustava i umrežavanje stručnjaka iz ove oblasti, saopšteno je iz EPCG.

Otvarajući eminentni skup, Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore, istakao je značaj energetske tranzicije za razvoj zemlje. Đukanović je naglasio kako ovaj proces predstavlja ključni korak ka održivijem i energetski efikasnijem društvu te ukazao na ulogu elektroinženjera u sprovođenju ovih promjena kroz inovacije i saradnju.

„Elektroenergetika je istorijska šansa za Crnu Goru. Naša kompanija planira u dva pravca. Jedan segment predstavlja dugoročno planiranje projekata (hidroelektrane, na primjer), a drugi segment je pristup „odmah i ovdje“. Dinamika razvoja je takva da se, za neke bitne aspekte, više ne može samo planirati na godišnjem nivou, nego se mora ozbiljno raditi iz dana u dan. U tom smislu, podsjetio bih na ključne činioce takvog pristupa. Prije svega, poslovna filozofija „proizvodi tamo gdje trošiš“. Primjenom tog koncepta smo završili projekat ‘Solari 3000+ i 500+’, a uveliko radimo i na realizaciji projekta ‘Solari 5000+’. Do sada smo mini solarne elektrane instalirali na preko 6.500 objekata, što predstavlja 65 MWp. Drugi bitan aspekt našeg planiranja predstavlja korišćenje hidroenergetske infrastrukture za priključenje solarnih elektrana, jer postoji izuzetna tehnička i meteorološka kompatibilnost tih segmenata. Treće, i ne manje važno, da sve to bude praćeno razvojem baterijskih sistema. Toliko je mnogo posla u tim oblastima, da sam siguran da bi sve kolege iz struke mogli da se uključe u nešto što, bez pretjerivanja, možemo nazvati energetskom revolucijom u Crnoj Gori“, istakao je Đukanović.

Osim Đukanovića, uvodna obraćanja su imali i predsjednik Organizacionog odbora Inženjerske komore Crne Gore (Željko Maraš), predsjednik Strukovne komore elektroinženjera (Rajko Radusinović), predsjednica Skupštine Glavnog grada (Jelena Borovinić Bojović), predsjednik Odbora direktora CGES-a (Aleksandar Mijušković) i predstavnik Ministarstva energetike (Božidar Pavlović).

Ovogodišnji program uključuje prezentacije radova autora iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske, kompanijske prezentacije izlagača i sponzora, kao i panele na kojima će se raspravljati o aktuelnim temama i zakonodavnim okvirima iz oblasti elektroinženjerstva. Na izlagačkim štandovima predstavljeni su inovativni proizvodi i rješenja kompanija iz sektora elektroenergetike.

„Osmi dani elektroinženjera“ tradicionalno okupljaju kako aktivne članove Strukovne komore, tako i penzionisane inženjere, a prisustvo skupu je besplatno za sve. Organizatori ističu da je cilj ovog događaja, osim stručne razmjene, i jačanje profesionalne zajednice kroz povezivanje članova i uspostavljanje kontakata sa domaćim i stranim kompanijama.

Skup traje do 28. novembra, a očekuje se da će biti obilježen raznovrsnim sadržajem i plodonosnim diskusijama koje će doprinijeti daljem razvoju elektroinženjerske profesije i sektora u cjelini, zaključuju u saopštenju iz EPCG.