Ovo su najbogatije zemlje na svijetu 2020.

    3 godine pre 576 pregleda Izvor: investitor.me

Da li ste se ikad zapitali zašto pola litra piva na nekim mjestima košta puno, a u drugim dijelovima svijeta gotovo ništa? Dio razloga povezan je s međunarodnim kursevima valuta, ali najveći razlog je taj što su neka mjesta bogatija od drugih.

Prema posljednjim podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za 2020, na svijetu postoje četiri države s BDP-om po stanovniku od preko 100.000 dolara, od čega je samo jedna iz Evrope, i to maleni Luksemburg.

Prvi je Katar (138,9 hiljade dolara), Makao (113,4 hiljade dolara), pomenuti Luksemburg (112 hiljada dolara) i Singapur (105,7 hiljada dolara).

Čak četiri evropske zemlje našle su se među 10 najbogatijih, i osim Luksemburga koji je drugi, slijedi Irska na petom mjestu sa BDP-om po glavi stanovnika od 87 hiljada dolara, Norveška je na sedmom mjestu (79,6 hiljada dolara) te Švajcarska na desetoj poziciji (67,6 hiljada dolara). Zanimljivo je da se evropski ekonomski gigant Njemačka pozicionirao tek na 10. mjestu liste evropskih najbogatijih država, gdje uopšte nema Francuske, Španije ili Italije, takođe motora evropske ekonomije.

U Evropi, nakon Luksemburga, slijede Irska, Norveška, Švajcarska a potom San Marino na petom mjestu (62,9 hiljade dolara), šesta je Holandija (60,3 hiljade dolara), osmi Island (57 hiljade dolara), osma Švedska (56 hiljada dolara), deveta je Danska (55,7 hiljade dolara) i posljednja, deseta, Njemačka (55,3 hiljade dolara).

Što si manji to si bogatiji

Upada u oko podatak da najbogatije države na svijetu imaju tendenciju da imaju malo stanovništva. Na primjer, nijedna država poput Kine, Indije ili Japana ne ulaze među prvih 10 po visini BDP-a po stanovniku.

SAD, na primjer, nijesu ni blizu vrhu najbogatijih zemalja na osnovi BDP-a po stanovniku. Iako su najbogatiji na kontinentu, s 67,4 hiljade dolara, SAD je samo srednja klasa na globalnom nivou.

Afrika je, s druge strane, izuzetno siromašna. Dvije najbogatije države ovog kontinenta čak ni fizički nijesu njemu jer su u pitanju ostrva – Sejšeli (33,1 hiljade dolara) i Mauricijus (26,5 hiljada dolara).

Računajući BDP po stanovniku, MMF mjeri ekonomsku proizvodnju određene zemlje prilagođenu njenoj populaciji. To je kritična brojka jer se visoko naseljene zemlje, poput Kine ili Indije, mogu pohvaliti visokim bruto domaćim proizvodom, ali i dalje imaju stotine miliona osiromašenih građana.

MMF prilagođava svoje brojke kako bi postigao paritet kupovne moći, koji izjednačava uslove između nacionalnih valuta.

Slijedi lista najbogatijih zemalja svijeta, mjereno po parametru BDP po stanovniku:

1. Katar: 138.9 hiljada USD

2. Makao: 113.4 hiljada USD

3. Luksemburg: 112 hiljada USD

4. Singapur: 105.7 hiljada USD

5. Irska: 87 hiljada USD

6. Bruneji Darusalam: 85 hiljada USD

7. Norveška: 79.6 hiljada USD

8. Ujedinjeni Arapski Emirati: 70.4 hiljada USD

9. Kuvajt: 67.9 hiljada USD

10. Švajcarska: 67.6 hiljada USD