Pavićević: U pregovorima treba težiti što širem konsenzusu i što dubljoj inkluziji

    9 meseci pre 283 pregleda Izvor: RTCG
foto: RTCG

Lider CIVIS-a Srđan Pavićević, nakon konsultacija kod predsjednika države Jakova Milatovića, kazao je da ta partija daje podršku Milojku Spajiću da bude mandatar, ali da tek slijede intenzivni pregovori oko formiranja 44. vlade. Navodi i da u pregovorima treba težiti što širem konsenzusu i što dubljoj inkluziji, te da samo podrška od 49 poslanika garantuje stabilnost budućoj Vladi.

CIVIS je na junskim izborima nastupio kao dio liste Pokreta “Evropa sad”.

Pavićević kaže da je sastanak sa Milatovićem bio konstruktivan i da su iznijeli stavove o budućoj vladi i strategiji.

“Što se tiče mandatara CIVIS je tu bio nedvosmislen poštujući aksiome demokratije i koalicioni sporazum sa PES-om, mi smo dali podršku Spajiću da bude mandatar i želimo mu puno uspjeha u radu”, kazao je Pavićević.

Ono što slijedi, kako ističe, jeste stvaranje vlade na principima koju su zajednički utvrđeni.

“Mogu da kažem da je pred nama novi period, a to su intenzivni pregovori oko formiranja vlade, to je jedan proces, to nije ovako deklarativna priča”, kazao je Pavićević, novinarima.

U tom procesu će, kako je poručio, CIVIS, aktivno učestvovati i dati konstruktivan doprinos. Cilj je, poručuje Pavićević, da dobijemo savremenu, evropsku, modernu vladu.

“Vladu u kojoj će naći mjesto svi oni koji sa nama djele slične stavove”, poručio je lider CIVIS-a.

Kaže i da u pregovorima treba težiti što širem konsenzusu i što dubljoj inkluziji.

„Samo to garantuje kvalitetnu podršku u Parlamentu, što će dati i ozbilju i kvalitetnu vladu“, kazao je Pavićević.

Da li će Spajić imati mogućnost da dobije podršku 49 poslanika, to je pitanje pregovora, kaže Pavićević.

„Da li će Spajić imati sreće, mogućnosti i talenta da tih 49 poslanika budu direktna ili indirektna podrška, da ga podržavaju posredno ili neposredno, to je pitanje njegovih pregovora. Bitno je, da on (Spajić) svjesno i zrelo ima jasnu računicu da samo kvalifikovana većina garantuje stabilnost toj vladi“, zaključio je Pavićević.

Pavićević je naveo da neke grupacije koje su do 30. avgusta 2020. godine „egzistirale kao saveznici DPS i bile u njenoj orbiti“, danas pokušavaju da arbitriraju po pitanju toga ko treba da bude u novoj izvršnoj vlasti.

„Te grupacije su sebi dale za pravo da danas, poslije 20 godina savezništva s DPS-om, arbitriraju o tome i daju preporuke ko bi mogao, a ko ne bi da bude u vladi. To je neskromno i malo preuranjeno. Sjećanja na tridesetogodišnji režim DPS-a i na njihove uloge u toj vladavini su još svježe. Daleko od toga da smatramo da zbog toga treba da budu marginalizovani ili kažnjeni. Naprotiv, inkluzija treba da bude što veća, ali smatram da je osnovni element političke i elementarne pristojnosti da se o tim stvarima ne priča na taj način. Pomalo je neuksuno da neko ko je branio režim Mila Đukanovića do 30. avgusta, danas pokušava da arbitrira o tome da li neko ko je oborio taj režim i time obilježio zlatni dan crnogorske političke istorije, može da bude u vladi ili ne. To treba ostaviti gSpajiću, kao mandataru“, poručio je on.