Pelidiji, Alihodžiću i Hodžiću nagrade Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori

    2 godine pre 296 pregleda Izvor: antenam.net

Povodom martovskih rasprava i usvajanja Deklaracije o reafirmaciji narodnog imena Bošnjak, 2003. Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, ovih dana organizuje Dane kulture Bošnjaka, koji su otvoreni izložbom slika „Odsjaj minulih vremena“ 17. marta u Podgorici, nizom tribina o ženskom ponosu i pjesničkim ostvarenjima, saopšteno je iz tog Savjeta.

Narednih dana, kako je navedeno, biće održana i svečana sjednica na kojoj će biti dodijeljena priznanja istaknutim stvaraocima.

Kako dodaju iz Bošnjačkog savjeta, žiri za dodjelu nagrada i priznanja Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori u sastavu: Aldemar Ibrahimović – predsjednik, Kemal Musić – zamjenik predsjednika i članovi Selma Đečević, Sait Šabotić i Remzija Camić, na sjednicama održanim 17. i 22. marta 2022. nakon detaljnog pregleda i analize dostavljenih predloga, jednoglasno je donio sljedeće odluke:

– Povelja Rifat Burdžović – Tršo dodjeljuje se profesoru emeritusu Enesu Pelidiji;
– Povelja Husein – paša Boljanić dodjeljuje se prof. dr Rifatu Alihodžiću;
– Nagrada Husein Bašić – dodjeljuje se akademiku Zuvdiji Hodžiću.

Nagrade će biti uručene na svečanoj sjednici Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, 28. marta 2022. u Podgorici.

„U obrazloženju odluke o dodjeli nagrada, žiri je konstatovao nemjerljiv doprinos afirmaciji identiteta Bošnjaka od profesora Pelidije, koji je kroz četvorodecenijski istraživački i naučni rad, dao nemjerljiv doprinos objektivnom sagledavanju prošlosti bošnjačkog naroda.

Povelja Husein – paša Boljanić koja se dodjeljuje za promociju graditeljske baštine bošnjačkog naroda dodijeljena je profesoru Alihodžiću zbog njegovog doprinosa u očuvanju, obnovi i popularizaciji kulturno–istorijskog nasljeđa Bošnjaka u Crnoj Gori, kao i njegovih orginalnih, novih, arhitektonskih rješenja koja promovišu graditeljsku baštinu bošnjačkog naroda.

Nagrada Husein Bašić dodjeljuje se akademiku Hodžiću, koji je slijedeći književnu tradiciju najznačajnijih bošnjačkih stvaralaca uspio da dočara život gusinjske čaršije – običaje i navike tamošnjeg stanovništva i sve to kroz arhaični jezik, sa vješto inkorporiranim orijentalizmima i lokalizmima, čime je na najbolji način afirmisao bošnjačku kulturu, tradiciju, jezik i ostale osobenosti naroda“.

Bošnjačko vijeće čestitalo je laureatima, svim kandidatima i predlagačima za doprinos i afirmaciju kulturnog identiteta Bošnjaka, sa željom da bošnjački narod još predanije ostvaruje vrijednosti od značaja za nacionalnu i društvenu prepoznatljivost u Crnoj Gori.