Pljevaljski odbornici 28. januara o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti

    4 godine pre 1088 pregleda Izvor: pvnovine.com

Na osnovu člana 40 Zakona o lokalnoj samoupravi stav 4  i člana 66 Statuta Opštine Pljevlja, u vezi sa članom 68 Poslovnika Skupštine opštine Pljevlja zakazana je XVIII sjednica Skupštine opštine.

Predloženi dnevni red zadrži samo jednu tačku i to predlog, inicijativa i mišljenje Skupštine opštine Pljevlja o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti koji je usvojila Skupština Crne Gore 26. decembra 2019. godine.

XVIII sjednica Skupštine opštine Pljevlja biće održana u utorak 28. januara 2020. godine sa početkom od 10 časova a sjednicom će predsjedavati odbornik Božidar Bajić.

Na dnevnom redu XVIII sjednice Skupštine opštine naći će se samo jedna tačka dnevnog reda i to inicijativa i mišljenje Skupštine opštine Pljevlja o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti koji je Skupština Crne Gore usvojila 26. decembra 2019. godine.

Skupština je sazvana po inicijativi preko 350 punoljetnih građana upisanih u birački spisak opštine Pljevlja, koju su podržali: sedam odbonika Demokrata CG, četiri odbornika DF, odnosno NSD-a i DNP-a, i dva odbornika Pokreta za Pljevlja.

U ime potpisnika inicijative građane će na sjednici SO Pljevlja zastupati Božo Knežević i Milanko Gazdić. U obrazloženju zahtjeva građana za zakazivanje vanredne sjednice SO PLjevlja navodi se da je „Zakon o slobodi vjeroispovjesti uzdrmao okruženje, da je pogoršao i onako lošu političku i bezbjedonosnu situaciju u CG, a pogotovo u Pljevljima u kojima živi preko 80 odsto pravoslavnog naroda“, od kojih se preko 10.000 građana u svojim bogomoljama, molebanom i litijama protivi zakonu uperenom protiv vjernika i SPC.

U Predlogu građanske inicijative predlaže se da SO usvoji sledeće zaključke o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti da: nije u skladu sa Ustavom CG čl.14 –odvojenosti vjerskih zajednica od države; nanosi štetu ne samo pravoslavnim u CG već cjelokupnom pravoslavnom naroodu; ima za cilj oduzimanje pravoslavnih bogomolja i druge imovine SPC dok su druge vjerske zajednice zaštićene posebnim ugovorima; pogoršao je političku i bezbjedonosnu situaciju, odnose između vjerskih zajednica i među braćom; i SO Pljevlja predlaže da Skupština CG stavi van snage Zakon i usaglasi novi sa svim vjerskim zajednicama koje funkcionišu na prostoru CG.