Pljevaljski rudari deceniju bez menze

    2 godine pre 1309 pregleda Izvor: Portal DAN

U trci za profitom pljevaljski rudari su jedni od rijetkih u regionu koji nemaju tokom radne smjene topli obrok, odnosno kuvano jelo. Naime, još prije deset godina u samom Rudniku uglja je ukinuta rudarska menza, jer je ispekcija utvrdila da nijsu zadovoljeni sanitarni uslovi.

Tadašnjem poslovodstvu Rudnika uglja dobro je došlo da ukine rad kuhinje i menze za rudare i time smanji troškove.

Od tada rudari i svi zaposleni u proizvodnji i održavanju dobijaju suvi obrok.

U „Vektri Jakić“ je bila radnička menza, topli obrok imaju zaposleni u Termoelektrani, samo rudari nemaju, a rade najteži posao, kaže u izjavi za „Dan“ sindikalac Miloš Obrenić.

– Na samom početku je bilo rečeno da će se sa nekim od pljevaljskih restorana sklopiti ugovor o isporuci kuvanih jela. To je, navodno, trebalo da bude prelazno rješenje, dok se rudarska menza ne renovira. Nažalost, to nije bilo tako, jer poslovodstvu je tada, a i kasnije, bio potreban profit, a ne troškovi oko zaposlenja radne snage u kuhinji i restoranu – kaže Obrenić u izjavi za „Dan“.

On je dodao da ne zna za slični slučaj u regionu, pa čak i šire, jer rudari svuda imaju topli obrok.

Mnoge fabrike i danas imaju radničku menzu, gdje zaposleni imaju topli obrok, ali rudari to nemaju, a rade najteže moguće poslove.

– U „Vektri Jakić“ je bilo mnogo neozbiljnog rada, ali su zaposleni imali topli obrok. Ista situacija je i u Termoelektrani. To znači da rudari imaju najteži posao, ali nemaju topli obrok – kaže Obrenić.

Rudari za obrok dobijaju konzerve sa hljebom.

U mnogim rudnicima u okruženju pored toplog obroka rudari imaju i obavezno i pojačanu hranu, jer rade teške poslove.

– Znam da je u tim rudnicima, pored toplog obroka, obavezno voće i mlijeko. Poštuje se rudarski rad i niko ne pokušava da rad rudara omalovaži – kazao je Obrenić.

On smatra da je neophodno što prije organizovati rudarsku kuhinju i restoran jer bi to bilo značajno za zdravlje rudara, a mnogi mladi rudari nijesu ni svjesni koliko bi to poboljšalo uslove rada.

– Mnogi mladi radnici, koji nijesu zapamtili kad je radila rudarska menza, ne znaju koliko bi im značio topli obrok na poslu. Oni su se navikli na sadašnje uslove, ali to nije dobro. Ne kaže se slučajno da je rudarski hljeb sa devet kora – rekao je Obrenić.

U poslednjoj deceniji, kada su poslovodstva Rudnika uglja samo razmišljala kako da smanje troškove rada, a posebno kako da se smanji broj zaposlenih, gašenje rudarske kuhinje bilo je od velike koristi. Zaposleni u kuhinji i menzi su najčešće upućeni uz otpremnine u prijevremene penzije, dok su se objekti nekadašnje kuhinje u većini slučajeva urušili. Sada se sve svodi na to, da se u vrijeme radne smjene, podijele lanč paketi. Proteklih godina bilo je slučajeva da radnici odbijaju da prime konzerve, jer su bile lošeg kvaliteta.

U Rudniku „Gradir Montenegro“ rudari nemaju ni sendvič

Kada je u pitanju rad Rudnika olova i cinka „Gradir Montenegro“, zaposleni, kao i Rudniku uglja, nemaju topli obrok.

U ovom Rudniku je situacija još gora jer rudari ne dobijaju ni suvi obrok. Oni rudari koji žele da u vrijeme pauze doručkuju, ručaju ili večeraju, moraju hranu ponijeti od kuće.

Kada je u pitanju ovaj rudnik, prije par godina su se zaposleni žalili da na posao moraju da nose i vodu za piće, jer vode u rudničkom krugu nije bilo.