PLJEVALJSKOJ LOKALNOJ UPRAVI PRIJETI OPASNOST DA NE NAPLATI KONCESIONU NAKNADU NA ŠUME U PERIODU OD 2012. DO 2017. GODINE

    3 godine pre 733 pregleda Izvor: pvsvitanje.me

Sudeći po dešavanjima sa „Vektrom Jakić“, pljevaljska lokalna uprava će najvjerovatnije ostati bez 4,5 miliona evra naknade za korišćenje šuma. Dug pomenute kompanije prema državi je 6.392.405,00 evra, od čega sedamdeset procenata pripada pljevaljskoj lokalnoj upravi. Kako je „Vektra Jakić“ izgubila pravo da koristi pljevaljske šume i kako je u ovoj kompaniji na snazi stečaj, pomenuta potraživanja će biti jako teško naplatiti.

-U knjigovodstvenoj evidenciji utvrdili smo da su ukupne obaveze, dug svih korisnika šuma po osnovu naknade za korišćenje šuma, na dan 31.12.2020. godine, utvrđene na iznos od 8.551.857 evra. Najveći dio duga odnosi se na dospjela potraživanja koncesionara DOO ,,Vektra Jakić’’ Pljevlja, po osnovu plaćanja koncesione naknade po zaduženjima za period 2012-2017. godine, u iznosu od 6.392.405,21 evra – navodi se u zvaničnom izvještaju Uprave za šume Crne Gore.

Kada su u pitanju dugovi „Vektre Jakić“ po osnou koncesija na korišćenje pljevaljskih šuma, u pljevaljskoj lokalnoj upravi smo dobili pojašnjenje da sedamdeset odsto tog novca, pripada pljevaljskoj opštinskoj upravi. U pljevaljaskoj opštini kažu da se radi o iznosu od oko 4,5 miliona evra. Pomenuti novac su predstavnici lokalne uprave u nekoliko navrata pokušali da naplate tako što bi im Uprava prihoda eventualno otpisala dugovanja po osnovu poreza i doprinosa, ali do takvog sporazuma nije došlo.

Kada je u pitanju naplata koncesija na šume, u Klubu odbornika Demokratske Crne Gore tvrde da je poslednjih decenija vođena izuzetno loša politika u razvoju drvoprerade i očuvanja šumskog blaga. Kao posledicu te politike navode činjenicu da danas u Pljevljima nema jake drvoprerade, te da je lokalna uprava ostala bez novčane nadoknade.

-Zbog nedomaćinskog odnosa prema šumama kao javnom dobru u prethodnih par decenija, šumarstvo nam je u problemima, a prerađivačka industrija zasnovana na domaćim prirodnim resursima je stagnirala – kaže odbornik Bojović i dodaje da je propadanje drvoprerade u pljevaljskoj opštini praćeno bogaćenjem manje grupe ljudi i pojedinaca.

Bojović kaže da se prošle godine javila nada kada je u pitanju gazdovanje sa šumama, jer je uspješno izvršena naplata koncesionih potraživanja za tu godinu.

-Ovakav izvještaj veoma ohrabruje, bar što se tiče naplate potraživanja iz 2020. godine, ali šta je sa dugom koji je takođe dat u ovom izvještaju. Naime, radi se o dugu po osnovu naknade za korišćenje šuma na analitičkim karticama poreskih obveznika, na dan 01.03.2021. godine, po izvještaju Uprave prihoda i Uprave za šume, u iznosu od 8.565.312,92 evra. U izvještaju se zaključuje da se isti sastoji od krajnje spornih do sigurnih potraživanja – kaže Bojović i ističe da postoje dugovi koji se teško mogu naplatiti, kao i da je pitanje da li će se moći naplatiti potraživanje od „Vektre Jakić“.

Kada je u pitanju „Vektra Jakić“, ona je 2007. godine dobila koncesije na korišćenje većeg djela pljevaljskih šuma. Koncesioni ugovor je bio potpisan na rok trajanja od 30 godina, ali je prošle godine zbog nepoštovanja istog raskinut. Potraživanja od ove kompanije će se teško naplatiti, jer je ,,Vektra Jakić” u stečaju i teško je očekivati njen oporavak.

Postoje dugovi privatizovanih preduzeća

-Sporna potraživanja se odnose na dugovanja po osnovu naknade za korišćenje šuma. Ona datiraju još iz vremena funkcionisanja akcionarskih preduzeća u državnom vlasništvu, koja su kasnije bila predmet privatizacije ili stečaja i na dugovanja po osnovu koncesione naknade privrednih subjekata koji se nalaze pod statusom pravnih lica u stečaju ili neaktivnih pravnih lica – pojasnio je Bojović i dodao da problemi u vezi sa naplatom koncesija na šumu dugo traju i da su počeli još prije nego što je „Vektra Jakić“ dobila koncesije na korišćenje pljevaljskih šuma.