Pljevljaci se truju, Vlada ubira taksu

    7 godina pre 79 pregleda Izvor: dan.co.me

Kada pravda zaćuti što je slučaj u Crnoj Gori, onda je sve dozvoljeno, pa i pravilo da se Pljevlja zagađuju a naknade plaćaju Podgorici, ističe Nikola Rovčanin

Ekološka situacija u Pljevljima je iz dana u dan sve nepodnošljivija i teža. Ipak pljevaljska preduzeća ekološku taksu plaćaju državi, a ne lokalnoj upravi gdje nema novca za rješavanje ekoloških problema. Iz pljevaljskog preduzeća „Grijanje“ saznali smo da oni na mjesečnom nivou ekološku taksu plaćaju 407 eura, kao i to da visinu ekološke takse kroz proračun određuje ekološki inspektor.

Određeni parametri su uzeti nedavno i u narednim danima očekujemo da dobijemo visinu takse za narednu godinu. Očekujemo da će ta taksa biti manja na mjesečnom nivou, nego što je to bio slučaj ove godine – saopšpteno je iz „Grijanja” uz napomenu da je za devet mjeseci plaćeno nepunih četiri hiljade eura ekološke takse.

Iz kompanija, Rudnik uglja i Termoelektrana, koje su i najveći zagađivači vazduha u Pljevljaima, nijesmo dobili odgovor koliki iznos ekološleke takse oni plaćaju , a isti slučaj je i kompa-nijom „Vektra Jakić“ i poslovodstvom Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“.

Za predstavnike opozicionih partija takva praksa je neprihvatljiva. Opozicionari smatraju da ekološku taksu loklna preduzeća treba da plaćaju loklnoj upravi na čijoj teritoriji i vrše zagađe-nja, a ne državi.

– Kada pravda zaćuti što je slučaj u Crnoj Gori, onda je sve dozvoljeno, pa i pravilo da se Pljevlja zagađuju a naknade plaćaju Podgorici. Pljevljaci uzalud čekaju makar jedno pravično rje-šenje za njihov grad. Pro đoše decenije i generacije, a niko ne dočeka. Nepravda sve više uzima maha, što je slučaj i sa punjenjem državnog budžeta sa pluća građana Pljevalja. Prosto je za nepovjerovati da preduzeća koja zagađuju Pljevlja, ekološke naknade plaćaju Podgorici – kaže odbornik Demokratskog fronta Nikola Rovčanin uz napomenu da ovaj problem pored dobro poznate političke dimenzije ima i pravnu pozadinu. Naime, zakonska regulativa je sve do 17. avgusta praktično izopštavala jedinice lokalne samouprave uskraćujučći im ovlašćenja za na-platu naknada od zagađivača. Rovčanin podsjeća da je Opština Pljevlja još 2008. godine pokušala da uvede takvu vrstu naknada, ali je Ustavni sud ukinuo svako rješenje donijeto po toj odluci. Novi zakon o životnoj sredini konačno omogućava lokalnim samoupravama da uvedu takve naknade.

Ali kao što se drži u tajnosti broj oboljelih u našem gradu od posledica zagađenja, tako nedostaje transparentnost kada su u pitanju iznosi koje državi plaćaju Rudnik, Termoelektrana i Gradir montenegro po osno vu zagađenja životne sredine – naglašava Rovčanin i ističe da je sasvim sigurno da postoji debeo razlog zbog kog Vlada Crne Gore krije podatke o naplati eko-loške takse. Zanimljivo je da je i u Nacrtu lokalnog budžeta za narednu godinu svega sedam hiljada eura predviđeno kao prhod po osnovu zagađenja životne sredine.