Pljevljak majstor za vino od nara

    2 godine pre 1088 pregleda Izvor: barinfo.me

Pljevljak, koji živi u Baru Vlado Tošić osvojio je dvije zlatne plakete za sok od divljeg nara i vino od pitomog nara, na nedavno održanom međunarodnom sajmu “Organska trpeza” u Kumanovu u Makedoniji. Na manifestaciji je učestvovalo 187 izlagača iz 12 zemalja, a Tošić se predstavio proizvodima “Vlado- vino od nara” i matičnim sokovima 100% voće, extra sokovi, prenosi portal barinfo.me

Cilj ovog međunarodnog sajma bila je prezentacija, promocija i prodaja organskih i tradicionalnih proizvoda, kao i razmjena znanja, iskustava i poslovnih mogućnosti za međudržavnu saradnju iz oblasti poljoprivrede.

“Makedonci su izuzetno veliki domaćini i odlično sam prihvaćen tih nekoliko dana, koliko sam boravio u Makedoniji. Manifestacija je bila odlično organizovana, a konkurencija izuzetno velika. Sajam je bio dobro posjećen”, kazao je Tošić.

On je bio jedini izlagač iz Crne Gore, a na sajmu se, kako sa ponosom i ljubavlju ističe, pojavio u crnogorskoj narodnoj nošnji.

“Moja je želja i ideja bila da se predstavim u nošnji, iako je bilo veoma vruće (33 stepena), pa nije bilo lako izdržati. Izazvao sam interesovanje kako zbog mojih proizvoda, tako i narodne nošnje. Bilo je i dosta onih koji su htjeli da se fotografišu sa mnom i kod mog štanda”, sa osmjehom priča Tošić.

Već 30 godina proizvodi sok od šipka, a odnedavno je započeo i proizvodnju vina od ovog izuzetno zdravog voća.

“Riječ je o kvalitetnim proizvodima – u vinu ima osam odsto alkohola, veoma je pitko, a žene ga rado piju. U mogućnosti sam da napravim veoma male količine Vina od nara, jer se ozbiljnija proizvodnja ne može pokrenuti bez pomoći Opštine Bar i države. Malo je kupaca u Crnoj Gori koji su zainteresovani za vrhunske proizvode iz naše zemlje. Primoran sm da šansu tražim u izvozu. Ipak, ističem poštovanog kupca, tradicionalni riblji restoran ‘Miško’ na Adi Bojani”, naglašava Vlado.

Kako je kazao za Radio Bar i Bar Info, od ovog posla ne može da se živi, a u proizvodnju, objekat i mašine je do sada uložio oko 300.000 eura.

“Naišao sam na veliko nerazumijevanje i nekorektno ponašanje Investiciono razvojnog fonda Crne Gore, iako sam skoro mjesec bio u bolnici zbog korone. Prevelika su ulaganja u objekat, opremu, dizajn ambalaže, sajmove… a razumijevanja niotkuda… Moje proizvode su probali ljudi širom svijeta, koji ne znaju ni gdje je Crna Gora. Svuda sam slao uzorke- u Ameriku, Kanadu, Aziju, kao i u arapske zemlje. Dobijam pozive iz svih balkanskih zemalja za učešće na sajmovima. Upravo su mi okupljanja tog tipa pomogla da moji proizvodi budu prepoznati u susjednim državama. Velika ulaganja su potrebna i za standarde kvaliteta, sertifikate, sajmove… Niko iz Opštine, niti iz Ministarstva mi nije ni čestitao, a kamoli podržao u velikim izdacima koji su neophodni za učešće na međunarodnom sajmu”, razočaran je Tošić.

Redovno otkupljuje divlji nar iz barske opštine i smatra da ima dovoljno sirovine za preradu, ali procjenjuje da duplo više propadne nego što se ubere.

“Sok od barskog šipka je bio na Olimpijadi u Sarajevu ’84-te i u Rusiji 80-te godine, pa zašto ne bi opet? Moramo poštovati tradiciju i naše stare sorte nara”, poručuje on.

Prema njegovom mišljenju, potrebno je pooštriti kontrolu kvaliteta uvoznih proizvoda.

“Kao proizvođač sokova moram da imam minimum 50% voća da bih stavio sliku voća na etiketi. Uvoznici je stavljaju, a pritom nemaju ni jedan odsto voća u sokovima. Nema kontrole, pa se pitam zašto je to tako i gdje je tu zaštita domaćih proivođača. Valjda nas treba da zaštiti država, na način da, rdcimo, jednu godinu ne plaćamo PDV. Naši proizvodi se moraju naći u restoranima i hotelima. Nama ne treba da uvozimo, jer imamo svoje stare proizvode i sorte, koje je samo potrebno na pravi način plasirati. Moramo raditi na tome da seoska gazdinstva ožive, da se mladim ljudima obezbijedi život na selu, da se osposobe imanja… U slučaju kada bi imali podršku da obezbijede sigurnu egzistenciju, iako to nije lako, mnogo njih bi se vratilo na ognjišta. Ne razumijem ljude koji posjećuju etno-sela, a svoja imanja drže obrasla u korov, posebno ako su blizu grada”, istakao je Tošić.

Turističkoj organizaciji je predložio da se organizuju Dani šipka, ali njegov prijedlog nije uzet u ozbiljno razmatranje. U toj ideji podržava ga pjesnik i humanista Rajko Joličić, koji mu je posvetio i pjesmu.

“To bi bila manfestacija od velikog značaja i siguran sam da bi podstakla mlade ljude da sade pitomi i divlji šipak, koji je ostao u zapećku raspadom stare Jugoslavije. Tada su mnogi zasadi šipka uništeni, ali evo, dolazi vrijeme kada će se taj brend sa ovog područja ponovo vratiti. Moj plan je da polako, zrno po zrno, osvajam zemlje u okruženju”, ne odustaje od namjere naš samouvjereni sagovornik.

Vlado Tošić se, ipak, nada da će opština Bar, Sekretarijat za privredu, kao i Ministarstvo poljoprivrede, prepoznati zalaganje, predanost i rezultate koji su napokon dobili potvrdu vrijednosti, kako to nerijetko biva- van granica.

“Sada znaju i za moje medalje, pa ako su zainteresovani, mogu mi se obratiti, moja su vrata svima uvijek otvorena i raspoložen sam za saradnju. Institucije moraju imati više sluha za saradnju. Moramo se pokrenuti, jer ništa neće samo doći, i učiniti da otkup nara bude isključivo iz barske opštine. Sjećamo se da je nekada barski šipak stizao do Zagreba, Splita, Beograda, Slovenije…”, zaključio je.

Tošić se trenutno nalazi u elitnom turističkom mjestu Đirokastro u Albaniji gdje svoje proizvode promoviše tamošnjim hotelima i restoranima.