PODACI IJZ – U CG od malignih bolesti oboljelo 24 djece

    5 godina pre 600 pregleda Izvor: rtcg.me

U Crnoj Gori je 24 djece oboljelo od malignih bolesti, od čega je dječaka duplo više nego djevojčica, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje (IJZCG).

Specijalista socijalne medicine IJZCG Biljana Bajić je povodom obilježavanja Zlatnog septembra, mjeseca nade i podrške za djecu koja se liječe od raka, kazala da su od ukupnog broja oboljelih oko 66 odsto dječaci, a oko 33 odsto djevojčice.

Prema njenim riječima, vodeće dijagnoze u populaciji su leukamija, maligni tumori mozga i kosti i limfomi.

„Kada govorimo o globalnom poređenju učestalost obolijevanja karcinoma kod djece je manja nego kod odraslih, a i procenat preživljavanja je značajno veći“, istakla je Bajić.

Ona je dodala da u državama sa visokim prihodima procenat preživljavanja prelazi 84 odsto i u stalnom je poboljšanju.

Prema njenim riječima, procenat preživljavanja rasta i u državama sa manjim prihodima, posebno tamo gdje postoji nacionalna i međunardona podrška, ukazuje na značaj udruženog djelovanja segmenata društva kako bi taj problem postao prioritet zdravstvenih pitanja država.

Ona je navela da prevenciju treba početi od začeća, jer buduće majke i trudnice trebaju da vode računa o zdravlju.

Trudnice, kako je pojasnila Bajić, trebaju da vode računa o načinima ishrane, fizičkoj aktivnosti, da ne upotrebljavaju alkohol i duvanske proizvode, kao i psihoaktivne supstance.

„Redovan odlazak na kontrole kod izabranih doktora i pridržavanje svih savjeta pomoćiće im da izbjegnu faktore rizika koje mogu ostaviti posledice na njihovo potomstvo“, rekla je Bajić.

Nakon porođaja, istakla je Bajić, dojenje je još jedan vid prevencije i djeca trebaju da se uče zdravom ponašanju, jer nezdrave navike i stilovi života od malih nogu mogu imati posljedice.

Prema njenim riječima, roditelji trebaju zajedno sa svima ostalima da prave zdravo okruženje u kojem će djeca biti zaštićena od različitih hemijskih i fizičkih agensa.

„IZJZ se pridružuje globalnoj kampanji Zlatni septembar, koja poziva da se u znaku podrške bar jedan dan u tom mjesecu građevine, spomenici i mostavi označe zlatnom bojom“, kazala je Bajić.

Ona je istakla da je zgrada IZJZ u poslednjoj sedmici septembra, od ponedeljak do petka biti osvijetljena reflektorima zlatne boje u znak podrške oboljeloj djeci.

Predstavnica nevladine organizacije (NVO) Feniks Dijana Stojanović rekla je da se u septembru obilježava Međunarodni dan borbe protiv dječijeg kancera.

„Ono što mi u udruženju radimo tokom cijele godine jeste pružanje podrške porodicama djece koje su na liječenju, kao i onima koji su zvršili sa liječenjem“, istakla je Stojanović.

Februar i septembar su mjeseci u kojima se, kaže ona, upućuje javni poziv da se svi uključe i budu podrška oboljeloj djece i njihovim porodicama.

„Po podacima IJZJ neki prosjek oboljele djece je oko 20, ali na osnovu nekih tendencija taj broj raste“, kazala je Stojanović.

Svakoj porodici, navela je Stojanović, nezavisno od toga da li se liječe u inostranstvu ili Crnoj Gori, potrebna je materijalna ili savjetodavna podrška.

Ona je dodala da je NVO Feniks renovirala kompletno odjeljenje hematoonkologije u Podgorici.

Prema njenim riječima, djeca sada mogu jedan dio liječenja da provode ovdje, ali u većini slučajeva preostali dio se obavlja u Beogradu.

„U inostranstvo odu djeca koja idu na transplataciju, i to u Njemačku, jer tamo postoji veća šansa za uspjeh“, zaključila je Stojanović.