Podaci JP „Vodovod“Pljevlja o kvalitetu voda za piće

    4 godine pre 1216 pregleda Izvor: pljevlja.me

Sistem vodosnabdijevanja u Pljevljima se zasniva na tri izvorišta: Jugoštica, Breznica i Odžak (Mandojevac, Zmajevac, Bezarska vrela); kao i na zahvatu vode sa akumulacije Otilovići.

Analizu i kontrolu higijenske ispravnosti vode za piće vrše:Institut za javno zdravlje iz Podgorice -vrši periodične analize vode po zakonskoj obavezi, dva puta godišnje, Zavod za javno zdravlje iz Užica -vrši sedmičnu osnovnu cijelokupnu analizu, Interna laboratorija postrojenja Pliješ iz Pljevalja -vrši svakodnevne analize vode.

U toku 2018. godine, Zavod za javno zdravlje Užice, je izvršio 359 fizičko -hemijskih ispitivanja (miris, mutnoća, boja, pH vrijednost, elektroprovodljivost, utrošak kalijum permanganata, amonijak, hloridi, ostatak isparenja na 105°C, gvožđe, rezidualni hlor, nitrati, nitriti) i 359 mikrobioloških ispitivanja (ukupan broj koliformnih bakterija, koliformne bakterije fekalnog porijekla, ukupan broj aerobnih mezofilnih bakterija, streptokoke fekalnog porijekla, sulfitoredukujuće klostridije, pseudomonas aeruginosa, proteus vrste)

.U toku 2018. godine, Institut za javno zdravlje Podgorica, je izvršio 7 fizičkih, fizičko-hemijskih i hemijskih ispitivanja (temperatura na terenu, temperatura u laboratoriji, boja, miris, ukus, mutnoća, pH vrijednost, oksidabilnost, amonijak, slobodni hlor, nitriti, nitrati, fluoridi, elektroprovodljivost, gvožđe, mangan, deterdženti anjonski, fenoli, ukupni organski ugljenik, sulfati, natrijum) i 7 mikrobioloških ispitivanja (escherichia coli, ukupne koliformne bakterije, enterococcus species, pseudomonas aeruginosa, aerobne mezofilne bakterije na 37°C, aerobne mezofilne bakterije na 22°C, salmonella, shigella, paraziti i protozoe).

U toku 2018. godine, u internoj laboratoriji postrojenja Pliješ, je izvršeno 6120 mjerenja rezidualnog hlora. Od toga, 2025 mjerenja rezidualnog hlora, je izvršeno na postrojenju za preradu vode Pliješ, na Breznici je izvršeno 585 mjerenja rezidualnog hlora, na bazenu Bogiševac, takođe, 585 mjerenja rezidualnog hlora i 2925 mjerenja rezidualnog hlora u gradskoj mreži.U toku 2018. godine je izvršeno 3195 mjerenja mutnoće od strane interne laboratorije Društva. Od toga, 2025 mjerenja mutnoće izvršeno je na postrojenju Pliješ, na Breznici je izvršeno 585 mjerenja mutnoće, a na bazenu Bogiševac, takođe, 585 mjerenja mutnoće.U toku 2018. godine je izvršeno 480 mjerenja pH vrijednosti od strane interne laboratorije Društva.U toku 2018.godine je izvršeno 480 mjerenja utroška kalijum permanganata od strane interne laboratorije Društva.

U prethodnom periodu urađen je i revidovan Glavni projekat za rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje pitke vode Pliješ i izgradnju postrojenja pitke vode Breznice i Bogiševca Opštine Pljevlja.Izgradnja postrojenja na svim izvorištima i rekonstrukcija PPV“Pliješ“stvorila bi uslove za značajno poboljšanja kvaliteta vode za piće što predstavlja jedan od gorućih problema za našu Opštinu.

U toku 2019 god odobrena su sredstva u iznosu od 280.000 € od strane Uprave za javne radove za I fazu -rekonstrukcija postojećeg postrojenja za prečišćavanje vode „Pliješ“i po navedenom projektu u okviru tehnološko-mašinskih radova planirane su sledeće pozicije: 1,Zamjena ispune u filterskom polju i 2.Rekonstrukciju kompletne cjevne galerije svih filterskih polja.Realizacijom ove dva projekta poboljšaće se sistem filtriranja što će se direktno odraziti na smanjenje fizičko hemijskog parametra vode -mutnoće izvorske vode Odžak

Uprava za javne radove odobrila je i dodatna finansijska sredstva u iznosu od 350.000 € za II fazu rekonstrukcije postojećeg postrojenja za prečišćavanje vode „Pliješ“kako bi se zaokružila tehnološka cjelina. Priprema tenderske dokumentacije je u toku za sledeće pozicije: 1.Opremanje postojećih taložnika sa paketima lamelama i 2.Instalacija sistema za doziranje koagulanta i flokulanta.Realizacijom ove dvije faze tj. uvođenjem nove tehnologije prečišćavanja na Postrojenju za prečišćavanje vode „Pliješ“ -faze koagulacije i flokulacije poboljšaće se sistem prečišćavanja jezerske vode iz akumulacije Otilovići. Realizacija I i II FAZE Rekonstrukcije postojećeg postrojenja za prečišćavanje vode doprinjeće uspješnijem funkcionisanju fabrike za preradu vode do realizacije cjelokupnog projekta kroz faze tj. kompletne rekonstrukcije postojećeg postrojenja i izgradnje novog postrojenja.

Zaključak

Na osnovu analize izmjerenih parametara, kao i prethodnih godina, najzagađeniji vodotoci u Crnoj Gori (to jest,djelovi njihovih tokova) u 2018. godini, bili su rijeke Vezišnica iĆehotina (na području ispod Pljevalja do Gradca).Zagađivači voda na području opštine Pljevlja najvećim dijelom su lokacijski skoncentrisani u neposrednom okruženju naselja Pljevlja.

Izdvajaju se:Rudnik uglja Pljevlja sa pratećim pogonima,TE „Pljevlja“ sa kompleksom objekata šljake i pepela. i gradska kanalizacija sa neprečišćenim vodama sa gradskog područja.

Nizvodno od Pljevalja rijeka Ćehotina zagađuje se od flotacijskog jalovišta u Gradcu i od Rudnika„Šuplja Stijena“ u Šulima.

U 2019.g. došlo je do pomora riba usled aktiviranja drenažnog ventila na liniji povratnih voda i upuštanja voda direknou Vezišnicuiz TE “Pljevlja”.Usled nastale štete u rijekama Vezišnica i Ćehotina, Elrktroprivreda Crne Gore ima obavezu da izvrši sanaciju u skladu sa”Predlogom mjera remedijacije i programompraćenja stanja životne sredine nakon sprovođenja mjera remedijacije”.

Veliki procenat hemijske neispravnosti vode za piće potiče od povećane mutnoće kao posledice zamućenosti izvorišta, nestabilnosti akumulacionog jezera, nepostojanja postrojenja za preradu vode(postrojenje za preradu vode “Pliješ” nema odgovarajuću tehnologiju za preradu jezerske vode) i dotrajalosti gradske vodovodne mreže koja je u lošem stanju i gdje su gubici vode veliki.

Zbog toga je potrebno u što kraćem roku izgraditi irekonstruisati postrojenje za preradu vode za piće, nastaviti sa sanacijom izvorišta i vodovodne mreže. Još uvijek nisu određene zone i pojasevi sanitarne zaštite za akumulaciju „Otilovići“.Projektom sanitarne zaštite akumulacije „Otilovići“ (JUGINUS, Beograd, 2001. god.) predviđeno je uspostavljanje 3 zone sanitarne zaštite kako bi glavno izvorište vode za piće opštine Pljevlja dobilo adekvatan tretman.