Podgoričanka čiji su podaci zloupotrijebljeni prije pet godina: Apsurdna situacija, u ovoj državi je izgleda sve moguće

    1 godina pre 261 pregleda Izvor: dnevno.me
Foo : Pixabay –

U susret predsjedničkim izborima 19. marta Državna izborna komisija izradila je aplikaciju za provjeru potpisa podrške kandidatima. Ponovila se situacija kao i na prethodnim predsjedničkim izborima, jer se veliki broj građana požalio na falsifikovanje njihovih potpisa i ličnih podataka. Zbog toga su nevladine organizacije i pojedinci najavili podnošenje tužbi.

Da se nakon puštanja u rad aplikacije za provjeru potpisa podrške kandidatima za predsjednika Crne Gore, Državnoj izbornoj komisiji javilo više birača koji su ih obavijestili da je njihov potpis podrške zloupotrijebljen, potvrdio je ranije našem portalu predsjednik DIK Nikola Mugoša.

Svoje neprijatno iskustvo sa krađom ličnih podataka podijelila je u razgovoru za portal Dnevno.me Podgoričanka Senka Radović.

„Moj slučaj vezan je za prethodne predsjedničke izbore 2018. Nikome nisam dala podršku. Igrom slučaja kada su objavili aplikaciju provjerila sam lične podatke i vidjela da sam upisana kao da sam dala podršku tadašnjem predsjedničkom kandidatu Marku Milačiću“, kazala je Radović.

Ona je tada imala pravo glasa na biračkom mjestu u Maslinama. Saopštila nam je da je sumnjivo to što je više osoba sa tog biračkog mjesta prijavilo zloupotrebu ličnih podataka navodnim davanjem potpisa podrške kandidatu Marku Milačiću.

„Pretpostavka je da je zloupotrijebljen čitav birački spisak sa tog mjesta“, smatra ona.

Radović se obratila Centru za demokratsku tranziciju, koji je pozvao građane da im prijave zloupotrebe ličnih podataka, nakon čega je ta NVO predala grupnu tužbu tužilaštvu.

„Poslije petnaest do dvadeset dana pozvana sam kod tužioca na razgovor u Specijalno državno tužilaštvo, dala sam izjavu. Pitali su me da li sam nekoga podržala i da li sam nekome u skorije vrijeme davala svoje lične podatke. Takođe, pitali su me da li želim da podnesem krivičnu prijavu. Kazala sam da želim, jer su ukradeni moji lični podaci, što me je uplašilo. Ako su mi uzeli identitet, zašto mi ne bi uzeli nešto drugo? Na primjer, da neko podigne kredit u moje ime ili tako nešto“, navodi naša sagovornica.

Predala je tom prilikom tri lista svog rukopisa i potpisa da bi se obavilo vještačenje u Forenzičkom centru u Danilovgradu.

„Nakon što se to završilo tužilac je rekao da ćemo biti obaviješteni o daljim koracima i epilogu. Međutim, od 2018. do danas niko se nije javio da me o bilo čemu obavijesti i saopšti šta se dešava sa tim slučajem“, priča Radović.

Kako nam je pojasnila, trebalo je da nakon vještačenja i utvrđivanja da je potpis podrške falsifikovan podnese krivičnu prijavu protiv Marka Milačića.

„Dobila sam uvid u taj papir gdje se vide moji podaci, moja tadašnja adresa, zanimanje, stručna sprema i potpis. Tu sam se nasmijala jer je bilo pogrešno upisano zanimanje i stručna sprema. Naravno i potpis, koji je bio sličan mom, ali nije bio moj“, izjavila je Radović.

Sve je, ističe, ostalo na tom jer je niko nije obavijestio šta se dešava sa njenim slučajem.

Ona je putem aplikacije provjeripotpis.me provjerila svoje podatke i ove godine, ali je sada sve u redu jer nikom nije dala podršku i njeni podaci nisu zloupotrijebljeni.

„Ne očekujem ni da će ovog puta biti epiloga za posljednje slučajeve zloupotreba. To je apsurdna situacija, u ovoj državi je izgleda sve moguće“, zaključila je Radović u razgovoru za portal Dnevno.

DIK: Ne možemo biti odgovorni za eventualne zloupotrebe potpisa

Državnja izborna komisija ne može biti odgovorna za eventualne zloupotrebe potpisa podrške birača kandidatima, te je odgovornost potrebno pravilno adresirati prema licima koji su moguće zloupotrebe učinili, saopšteno je iz te institucije.

“DIK podsjeća javnost da je upravo na inicijativu DIK-a izrađena predmetna aplikacija, a u cilju davanja mogućnosti biračima da provjere da li je njihov potpis podrške zloupotrijebljen. Imajući u vidu da je dio javnosti izrazio kritički osvrt zašto DIK nije spriječila navedene zloupotrebe, potrebno je istaći da je Stručna služba DIK-a u skladu sa odgovarajućim aktima provjeravala da li su svi neophodni podaci sa obrazaca potpisa podrške tačni, te nije mogla cijeniti rukopis na obrascima budući da to jedino može biti predmet grafološkog tumačenja u posebnom postupku”, naveli su iz DIK-a.

DIK je, kako kažu, stava da svaka moguća zloupotreba potpisa podrške treba da bude ispitana i biće u potpunosti posvećena da pruži podršku nadležnim organima po predmetnim postupcima u okviru svojih ovlašćenja.

“Imajući u vidu prethodno pojašnjeni postupak provjere, kao i nadležnosti, DIK ne može biti odgovorna za eventualne zloupotrebe potpisa podrške birača kandidatima, te je odgovornost potrebno pravilno adresirati prema licima koji su moguće zloupotrebe učinili”, zaključuju u DIK-u.

CDT: Krivična prijava odbačena jer je “nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja”

Centar za demokratsku tranziciju saopštio je prije nekoliko dana da, iako je utvrđena zloupotreba podataka i potpisa za predsjedničke izbore 2018. godine, Osnovno državno tužilaštvo Podgorica nije preduzelo ništa po tom pitanju. ODT je odbacilo krivičnu prijavu koju je u ime grupe građana, čiji su podaci i potpisi zloupotrijebljeni za predsjedničke izbore 2018. godine, podnio CDT.

„Iz tužilaštva su CDT o odbacivanju krivične prijave obavijestili skoro punih pet godina nakon podnošenja krivične prijave i to u momentu kada se našoj organizaciji građani opet javljaju sa istim problemom, jer se njihovi podaci zloupotrebljavaju za podršku predsjedničkim kandidatima“, kazali su iz CDT.

U obrazloženju za odbacivanje krivične prijave navodi se da su grafolozi utvrdili da potpisi građana koji su se obratili CDT-u i u čije je ime podnijeta prijava nijesu autentični, ipak, krivična prijava je odbačena jer je “nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja”.

Iz te nevladine organizacije najavili su da će zbog propusta u postupanju tužilaštva podnijeti Višem državnom tužilaštvu pritužbu na rad Osnovnog državnog tužilaštva.