ПОКРЕТ ЗА ПЉЕВЉА: У ШУМУ ИЛИ РУДНИК, ПИТАЊЕ ЈЕ САД

    3 godine pre 1385 pregleda Izvor: https://www.pvinformer.me/

Кад је, у изборној кампањи, предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, окренуо главу од запослених у предузећу „Комуналне услуге“, који су у том тренутку штрајковали испред зграде Општине, носећи транспарент  „Гладни смо“, било је јасно да им се не пише добро. Тако је и било. У предузеће је уведен стечај, а за стечајног управника постављен је познати гробар пропалих фирми на сјеверу Црне Горе. Главом и брадом Радојица Грба. Он је живи примјер како се у Црној Гори, ако си члан и функционер ДПС-а, може добро и богато живјети, од позива „стечајни управник“, нудећи просјачки штап стотинама запослених, које су, претходно, његови  партијски другови довели до стечаја.

И да не губе  вријеме, у предузећу  је од 47 запослених 22 остало  да ради, а остали гдје би друго него на улицу. Притом се не зна ко је о томе одлучио и на основу којих критеријума. Да чудо буде веће, већином су остали да раде људи, због којих је фирма и дошла до стечаја. Али то је тако кад је и нож и погача у рукама ДПС-а и његовог стечајног управика Радојице Грбе. Тако је без посла остао човјек који је на послу добио мождани удар и једина нада му је Инвалидска комисија. Без посла су остале и двије породиље, додуше правнице, што је отежавајућа околност у бесудној држави Црној Гори. Отпуштен је и брачни пар, супруга правница, иако међу онима који су остали да раде нема правника. Отпуштен је једини грађевински мајстор који је правио гробнице у гробљу на Равнима, а примљен је човјек по уговору, кога вјероватно „препознаје терен“ и стечајни управник Радојица Грба.

Много је питања на која нема одговора, али морају се постављати. Шта је са одговорношћу претходног менаџмента који је фирму довео до стечаја? Зашто је својевремено паркинг предат „Чистоћи“ са осам запослених, младих и способних људи, који ће тамо да наплаћују паркинг, а остали су да раде старији, међу којима има и људи склоних алкохолу? Па чак и они који имају 45 година радног стажа ,  не могу да иду у пензију због неуплаћених доприноса. Од чега ће да живе људи остављени без посла на прагу зиме, ако је у питању и надокнада са Бироа рада од 108 евра мјесечно, због годинама неуплаћиваних доприноса ? Коначно, зашто није стечај уведен прољетос, кад је било много лакше, у току љетње сезоне, снаћи се за неки други посао? Има ли у уопште смисла питати шта је са 19 плата које запослени нису примили?

Изгледа да нас је Мило опет преварио кад је рекао да ће Црну Гору бранити, ако треба, и из шуме. Опет се показало да је свака његова изјава  неискрена и има дупло дно. Улица и шума су намјењени за отпуштене раднике из „Комуналних услуга“ , а за функционере и назови патриоте из ДПС-а „Рудник угља“, „ТЕ Пљевља“ и локална самоуправа. Тако  је ових дана предсједник Општинског одбора ДПС-а, који је до сада био члан борда директора „Рудника угља“ са мандатом од 4 године, примљен у стални радни однос. Није ни чудо, јер се из „Рудника угља“ најбоље брани приватна држава Црна Гора. Своју жену је запослио у „ТЕ Пљевља“, јер  му не приличи  да живе од једне плате и финансирају дјецу која студирају у „окупаторском“  Београду. Придружио им се и чувени привредник, некадашњи одборник ДПС-а, бивши потпредсједник Општине Пљевља и бивши директор Жељезничке инфракструктуре Црне Горе Љубиша Ћурчић , који се такође ухљебио у „Руднику угља“.

И умјесто да се слиједи Милов позив и формира Прва комитска чета у пљеваљским шумама, убрзано се пишу решења за пријем у стални радни однос у „Рудник угља“, „ТЕ Пљевља“ и локалну самоуправу. Јучерашње напуштање сједнице СО од стране одборника ДПС-а, Бошњачке странке и СД –а, због тога што су два одборника у изолацији, због епидемије Ковид 19, доказ је о потпуном недостатку пословничке културе и смисла за договарање са опозицијом на колегијуму предсједника СО. Заборавили су да су изгубили изборе 30.августа 2020.г и да такво понашање припада прошлости.

ПОКРЕТ ЗА ПЉЕВЉА