Policija čuva i porodice Milatovića, Mandića i Spajića

    7 dana pre 284 pregleda Izvor: Portal ETV

Policajci brinu, „shodno članu 10 Vladine Odluke, jer na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije“, o bezbjednosne „pet ličnosti, od kojih tri nijesu javni funkcioneri“

Uprava policije ne može da saopšti broj službenika koji su angažovani na poslovima obezbjeđenja štićenih ličnosti, zbog tajnosti podataka, saopšteno je Portalu ETV, ali prema našim nezvaničnim informacijama, više od 120 policajaca brine o sigurnosti aktuelnih javnih funkcionera, dvojice bivših, ali i tri osobe, za koje su bezbjednosne procjene upozorile da su ugrožene.

– Broj policijskih službenika koji se radno angažuju na poslovima neposrednog fizičkog obezbjeđenja štićenih ličnosti, određen je pojedinačnim planovima obezbjeđenja štićenih ličnosti, koji se sačinjavaju na osnovu člana 12 stav 3 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije i shodno članu 5 Uputstva o sadržaju mjera i stepenima zaštite ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, i oni su, shodno Zakonu o tajnosti podataka, određeni kao tajni podaci – saopšteno nam je iz Uprave policije.

Portal ETV nije tražio broj službenika za konkretne štićene ličnosti, već ukupan broj policajaca koji su angažovani za ove radne zadatke, ali je to, prema njihovom tumačenju, tajni podatak.

Shodno članu 10 Zakona o predsjedniku Crne Gore i shodno članu 3 stav 1 alineja 1 Vladine Odluke o određivanju ličnosti objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, kako su nam saopštili, policija obezbjeđuje predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

– …trenutno policija obezbjeđuje i predsjednika Skupštine Crne Gore (Andriju Mandića), predsjednika Vlade Crne Gore (Milojka Spajića), potpredsjednika Vlade Crne Gore, ministra pravde (Bojana Božovića), ministra unutrašnjih poslova (Danila Šaranovića), ministra vanjskih poslova (Ervina Ibrahimovića), vrhovnog državnog tužioca (Milorada Markovića), glavnog specijalnog tužioca (Vladimira Novovića), vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore (Vesne Vučković) i direktora Uprave policije (Zorana Brđanina) – rekli su Portalu ETV iz Uprave policije, ali bez navođenja imena funkcionera i funkcionerke o čijoj bezbjednosti policija brine.

Policijski službenici zaduženi su i za sigurnost bivšeg premijera Dritana Abazovića, a, kako nam je saopšteno, „shodno članu 6 Vladine Odluke, jer to zahtijevaju razlozi bezbjednosti, na osnovu procjene stepena ugroženosti Agencije za nacionalnu bezbjednost“.

– Shodno članu 18 Zakona o predsjedniku Crne Gore, policija obezbjeđuje bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, i to u skladu sa bezbjednosnom procjenom koju utvrđuje nadležni organ, u skladu sa zakonom – rekli su iz Uprave policije.

A policijski službenici brinu i o članovima uže porodice tri javna funkcionera – Milatovića, Madića i Spajića.

– Shodno članu 3 stav 1 Vladine Odluke, trenutno policija obezbjeđuje i članove uže porodice predsjednika Crne Gore, predsjednika Vlade Crne Gore i predsjednika Skupštine Crne Gore – naveli su iz Uprave policije, ne precizirajući koliko članova porodica ovih javnih funkcionera štiti policija.

Osim o njima, policajci brinu, „shodno članu 10 Vladine Odluke, jer na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije“, o bezbjednosti „pet ličnosti, od kojih tri nijesu javni funkcioneri“. 

Praksa javnih funkcionera u Crnoj Gori je da, kada im to zakon omogućava, niđe ne mrdaju bez policijskog obezbjeđenja. 

Iako su nove proruske i prosropske vlasti, nakon što su pobijedile na izborima u avgustu 2020, pa, opet i na vanrednim 2023, poručivale kako će ove prakse njihovih prethodnika postati prošlost, utisak je da su ih čak nadmašili.

A primjer nekadašnjeg predsjednika i premijera Crne Gore Filipa Vujanovića, koji je odbijao policijsku pratnju i dalje je ostao samo – primjer.

Kao što se do danas prepričava nevjerovatna anegdota kada je u zimu 2012, kao predsjednik države, na svečanost povodom obilježavanja Dana Pljevalja stigao auto stopom, sa Žabljaka.

Helikopter se zbog guste magle morao prizemljiti na Žabljaku, a Vujanović, namjeran da u Pljevlja stigne na vrijeme, odmah je po izlasku iz letilice, na zaprepašćenje svih, izašao na cestu da stopira. Naišao je „golf dva“ i vozač se zaustavio, a šokirao se kada ga je predsjednik države zamolio da njega i njegovog savjetnika preveze do Pljevalja, ako ide prema tom gradu…