Pomoć Crvenog krsta Romima u Pljevljima u skladu sa mogućnostima

    3 godine pre 449 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA

Zimski period predstavlja dodatni problem za oko 60 stanovnika u Romskom naselju na Trlici koji su sa Kosova izbjegli u periodu od 1999-2001 godine. Njihovi stambeni objekti koji se nalaze na Trlici neposredno pored gradske deponije smeća a napravljeni donacijom njemačke organizacije „Help“ prije par decenija su u veoma lošem stanju. Posebno su ugrožena djeca kojih ima preko 20 u naselju ali je srećna okolnost što nije niko obolio od epidemije Covid 19 ali zbog loših uslova stanovanja djeca iz naselja su često bolesna od drugih bolesti tvrde roditelji djece, zdravlje im je ozbiljno narušeno i često posjećuju pljevaljski Dom zdravlja. Niko od Roma iz ovog naselja ne radi ni u jednoj državnoj instituciji ili privatnom preduzeću, što dodatno otežava život .

U razgovoru sa Željkom Minićem sekretarom Crvenog krsta u Pljevljima smo saznali da je i ove godine u saradnji sa opštinom Pljevlja obezbjeđeno nešto više od 2 metra drva za svaku od 12 porodica u naselju. Pored toga donacijom Uprave carina Crne Gore obezbjeđena je značajna pomoć u novoj garderobi koja je pored isporuke drugim porodicama u stanju socijalne potrebe, podjeljena i porodicama Roma koji su najviše dobili od te donacije.

Romi se bave i sakupljanjem sekundarnih sirovina, a od strane države imaju kao raseljena lica koja imaju srbijansko i kosovsko državljanstvo obezbjeđenu novčanu socijalnu pomoć i materijalno obezbjeđenje porodice a namirnice se dijele svaki drugi mjesec kroz podjelu porodičnih paketa i brašna. Unicef je donirao i hranu za bebe. Iz Ministarstva prosvete je obezbjeđen i prevoz za romsku djecu koja se školuju.

Postoji zainteresovanost humanitarnih organizacija za izgradnju nove zgrade za Rome sa Trlice jer je prostor na Trlici neuslovan zbog blizine deponije za smeće, a na tom prostoru nema ni vode, pa se doprema cisternama Službe zaštite i spašavanja opštine Plevlja. Potrebno je da opština Pljevlja obezbjedi besplatnu lokaciju za izgradnju nove zgrade da bi se romske porodice izmjestile sa Trlice.

Procentualno u odnosu na broj raseljenih Roma u Crnoj Gori veoma mali broj se nalazi u Pljevljima i oni su obično rodbinski povezani. Veoma mali broj njih je dobio crnogorsko državljanstvo. Djeca roena u Crnoj Gori nemaju regulisano crnogorsko državljanstvo već posjeduju dokumenta za raseljena lica. Romima je obezbjeđena i zdravstvena zaštita u pljevaljskim zdravstvenim ustanovama.

I sami Romi ističu da im najveći problem predstavlja nedostatak vode za redovnu higijenu i neuslovni smještajni kapaciteti pa od opštine Pljevlja očekuju da u saradnji sa državnim organima, ambasadama EU u Crnoj Gori i domaćim i stranim humanitarnim organizacijama omoguće izgradnju zgrade za pljevaljske romske porodice.