Popović Samardžić: Spajić ostavio brojna otvorena pitanja, strahujemo da je sve predizborna kampanja

    3 godine pre 349 pregleda Izvor: pobjeda.me

Najavljeno povećanje plata u zdravstvu je dobra vijest, ali je ministar finansija Milojko Spajić nakon svog nastupa o projektu „Evropa sad“ ostavio brojna otvorena pitanja, kazala je predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić.

– Pitali smo ga kako planira da finansira zdravstveni sistem. Kad smo imali razgovore s njim naš zahtjev je bio povećenje od 10 miliona na godišnjem nivou, na šta je on kazao da nema novca u Budžetu. Interesuje nas kako onda planira da obezbijedi 300 miliona, odgovor nismo dobili- kazala je Popović Samardžić gostujući u jutarnjem programu TV Vijesti.

Plašimo se da ovo nije dio predizborne kampanje – kazala je Popović Samardžić

Ona je podsjetila i da je najavljeno progresivno oporezivanje plata koje će, kako je ocijenila, pogoditi srednju klasu.

– Najbogatiji ne žive od plate. Njihove imovine su nekretnine, skupi automobili… Njihove zarade su prosječne, a imaju prijavljeno veliko bogatsvo. Ova će mjera opet zaobići one koji žive u luksuzu. Pitamo se može li ova odluka dovesti do većeg odliva visokokvalifikovanog kadra – ističe Popović Samardić.

Ona je saopštila da su risansku bolnicu u posljednje vrijeme napustila četiri ljekara zbog finansijskih rszloga.

– Plašimo se da ovo nije dio predizborne kampanje – kazala je Popović Samardžić.

Od Spajića, kako je navela, odgovora nema još od 30. septembra dok Ministarstvo zdravlja, kako je navela, podržava njihove zahtjeve.

Cetinje prednjači po broju vakcinisanih, sjeverne opštine na začelju

Upitana o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, Popović Samardžić je kazala da iako je prisutan blagi pad slučajeva, treba biti oprezan jer smo u ovom periodu prošle godine imali najveći broj slučajeva koronavirusa.

Ona je predstavila podatke koji govore da ljudi koji su primili vakcinu, a nisu preležali kovid ima oko 160.000, od kojih je umrlo oko 80 osoba (0,05 odsto).

Nevakcinisanih je, kako je navela, 80.000, od čega su preminule 1.802 osobe (2,3 odsto).

Kad je riječ o starosnim grupama, značajno je porastao odziv kod onih starijih od 60 godina.

– I dalje je značajno niska stopa vakcinisanih kod mlađih generacija – navela je ona. Kod onih od 20 do 24 godine, procenat vakcinisanih je samo 23 odsto.

Najveći broj vakcinisanih u odnosu na broj stanovnika je na Cetinju (50 odsto), dok dok je odziv za vakcinaciju najlošiji u Petnjici, Rožajama, Tuzima, Plavu i Gusinju.

Ističe da je nezahvalno prognozirati kad se očekuje osjetan pada broja novozaraženih s obzirom da nemamo širok obuhvat vakcinacije.

– Cilj je da smanjimo broj teško oboljelih, da bi svi koji oboli imali krevet i sigurno liječenje u zdravstvenom sistemu. Apelujem na građane da ne zaborave da ovo traje godinu i po dana i da ljekari čitavo vrijeme rade punim tempom. Važno nam je da broj građana koji zahtijeva hospitalizaciju bude što manji. Vakcinacija jeste put do toga – poručila je Popović Samardžić.

Upitana da li mlađi od 60 godina koji su revakcinisani treba da prime treću dozu vakcine, ona kaže da ne postoji definitavan zaključak na svjetskom nivou koji je broj antitijela protektivan.

– Pokazalo se da kombinacija Fajzera sa drugim vakcinama daje izuzetno visok odgovor kad mjerimo antitijela. Što se tiče mlađih, po protokolu NITAGA-a, antitijela treba izmjeriti nakon pet mjeseci – kazala je ona uz ocjenu da nije sigurna do kad može postojati dovoljan broj testova na antitijela.

U grupi koja je vakcinisana Fajzer vakcinom ima samo 0,4 inficiranih, kod Astra Zeneke 2,6 odsto, dok je kod Sinofarma ta brojka tri odsto, navela je Popović Samardžić.

Sputnjik V je primilo 7.000 ljudi, a zaražavanje je oko 3,5 posto, navodi ona, uz napomenu da je vakcinacija ruskom vakcinom praktično završena u aprilu mjesecu.