POSLEDNJI OBJAVLJENI ZDRAVSTVENI GODIŠNJAK – Zdravstveno stanje i zdravstvena zaštita stanovništva CG

    4 godine pre 635 pregleda Izvor: PV Informer

“ Statistički godišnjak o zdravlju stanovništva i zdravstvenoj zaštiti u Crnoj Gori ” je, od 1999. godine, redovna godišnja publikacija Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Podaci obuhvaćeni Godišnjakom za 2017. godinu omogućavaju uvid u organizaciju i kadrovsku strukturu u zdravstvenoj zaštiti, rad i iskorišćenost zdravstvenih kapaciteta, registrovana oboljenja u vanbolničkoj i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, kao i sprovedene imunizacije na nivou Crne Gore.

Godišnjak, takođe, prikazuje i pregled izvršenih analiza ispravnosti namirnica, predmeta opšte upotrebe i voda za piće. S obzirom da zdravstvena zaštita i zdravlje stanovništva ne zavise isključivo od funkcionisanja zdravstvenog sistema i ne mogu se posmatrati odvojeno od demografskih pokazatelja, u publikaciji su prikazani i neki demografski pokazatelji preuzeti iz Zavoda za statistiku Crne Gore MONSTAT-a.

Osnova za prikupljanje i prikazivanje podataka obuhvaćenih Godišnjakom jesu Zakoni i Programi u oblasti statističkih istraživanja i evidencija u oblasti zdravstva, zdravstvenog osiguranja, organizacije rada, zdravstvenog nadzora nad životnim namirnicama, vodama i predmetima opšte upotrebe, zaštite životne i radne sredine, sprečavanja i suzbijanja širenja zaraznih bolesti.

Podaci koji se prikupljaju na osnovu jedinstvenih programa i stručno-metodoloških uputstava cjelokupnog zdravstveno-statističkog i informacionog sistema prikazani su tabelarno i grafički. Neki podaci dati su u obliku vremenskih serija kako bi se uočili trendovi značajni za procjenjivanje zdravstvenog stanja i planiranje organizacije rada, razvoja i korišćenja zdravstvene zaštite u Crnoj Gori .

INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLJE CRNE GORE – IMUNIZACIJE – U ovom poglavlju publikovani su podaci o uspješnosti izvršenih imunizacija od zaraznih bolesti koje se sprovode shodno odredbama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Programa obaveznih imunizacija protiv određenih zaraznih bolesti. Program se sastoji iz dva dijela: − Obaveznih imunizacija lica određenog uzrasta protiv: polio, tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, malih boginja, zaušaka, crvenke, virusnog hepatitisa B i hemofilusa influence tipa B.− Obaveznih imunizacija lica po epidemiološkim indikacijama protiv virusnog hepatitisa B, trbušnog tifusa, bjesnila, tetanusa, žute groznice, kolere, difterije i drugih zaraznih bolesti. U ovom Godišnjaku posebna pažnja posvećena je obaveznim imunizacijama lica određenog uzrasta koje se sprovode shodno Uredbama Programa obaveznih imunizacija protiv određenih zaraznih bolesti.

– ZARAZNE BOLESTI – U ovom poglavlju publikovani su podaci o kretanju zaraznih bolesti u Crnoj Gori čije je obavezno prijavljivanje predviđeno Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje ugrožavaju čitavu zemlju. Podaci o zaraznim bolestima prate se na osnovu prijava o obolijevanju od zaraznih bolesti, koje se dostavljaju Centru za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje. Prijavljivanje zaraznih bolesti regulisano je Pravilnikom o načinu prijavljivanja zaraznih bolesti, bolničkih infekcija, stanja i smrti oboljelih od zaraznih bolesti. Ovo poglavlje sadrži podatke o SIDI koji se prikupljaju preko prijave kao i podatke o oboljelim od TBC .

  • O MORBIDITETU ovom poglavlju dati su podaci o utvrđenim oboljenima, stanjima i povredama u Crnoj Gori u 2017. godini. Oboljenja, stanja i povrede u službama vanbolničke zdravstvene zaštite prikazani su u skladu sa Međunarodnom klasifikacijom bolesti povreda i uzroka smrti – MKB – X revizija, po grupama oboljenja za 2017. godinu.Podaci o utvrđenim oboljenjima, stanjima i povredama dati su po grupama oboljenja za službe opšte medicine, zdravstvene zaštite predškolske i školske djece, zdravstvene zaštite žena i medicine rada. U navedenim službama njihova učestalost biće data posebno za po pet najčešćih grupa oboljenja, pet dijagnostičkih kategorija i od socio-medicinskog značaja koje bi trebale da se prijavljuju posebnom prijavom. Za bolničku zdravstvenu zaštitu podaci su dati po grupama oboljenja od 2013-2017. godinu prema polovima i ukupno. Posebno se daje broj liječenih u bolničkim ustanovama van Crne Gore u odnosu na pojedine opštine u Crnoj Gori u strukturi liječenih (broj, procenat i stope na 1000 stanovnika). Dati su podaci (broj, procenat i stope na 1000 stanovnika) o licima koji su upućeni na rehabilitaciju u Institut “Dr Simo Milošević” AD Igalo iz opština u Crnoj Gori.

1. VANBOLNIČKI MORBIDITET – Ukupni uporedni registrovani morbiditet u službama vanbolničke zdravstvene zaštite po grupama oboljenja, stanja i povreda u 2017. godini, prikazan je kao apsolutni i relativni pokazatelj na tabelama 7.1.1. i 7.1.2. Od 1245319 registrovana oboljenja, stanja i povreda iz grupa oboljenja (I-XIX) u 2017. godini utvrđeno je:

PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA ODRASLIH – U primarnoj zdravstvenoj zaštiti odraslih (tab. 7.1.1., 7.1.2. i 7.1.3) u 2017. godini ukupno je utvrđeno 917985 oboljenja, stanja i povreda. Navedeni broj utvrđenih oboljenja, stanja i povreda predstavlja 73.71% svih oboljenja registrovanih u vanbolničkoj zdravstvenoj zaštiti u 2017. godini.Među registrovanim oboljenjima, stanjima i povredama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti odraslih, pet najčešćih grupa oboljenja koji čine 65.44% (tab. 7.1.1.) u 2017. godini su:

  • PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA PREDŠKOLSKE DJECE -Primarna zdravstvena zaštita predškolske djece u Crnoj Gori 2017. godine registrovala je 182318 oboljenja, stanja i povreda, što predstavlja 14.64% od ukupnog broja svih utvrđenih oboljenja, stanja i povreda u vanbolničkoj zdravstvenoj zaštiti (tab. 7.1.1., 7.1.2. i 7.1.3). Među navedenim utvrđenim oboljenjima, stanjima i povredama, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti predškolske djece u Crnoj Gori, pet najčešćih dijagnostičkih grupa oboljenja, koja čine 88.93%, (90.38%) su:
  • PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA ŠKOLSKE DJECE – Primarna zdravstvena zaštita školske djece u 2017. godini u Crnoj Gori registrovala je (tab. 7.1.1., 7.1.2. i 7.1.3) ukupno 109425 oboljenja, stanja i povreda ili 8.79% od ukupnog broja oboljenja, stanja i povreda utvrđenih u vanbolničkoj zdravstvenoj zaštiti. Među navedenim utvrđenim oboljenjima, stanjima i povredama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti školske djece u Crnoj Gori 2017. godine, kojačine 81.67%, pet najčešćih grupa oboljenja su:
  • PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA ŽENA – Primarna zdravstvena zaštita žena registrovala je 35591 oboljenja, stanja i povreda, što je 2.86% od svih utvrđenih oboljenja, stanja i povreda u vanbolničkoj zdravstvenoj zaštiti u Crnoj Gori u 2017. godini (tab. 7.1.1., 7.1.2. i 7.1.3). Pet najčešćih grupa oboljenja, stanja i povreda u 2017. godini u primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena koja čine 97.06% bile su:
  • BOLNIČKI MORBIDITET – Broj liječenih bolesnika u Crnoj Gori dat je uporedno po godinama od 2013. do 2017. ukupno i po polu i grupama oboljenja (tab. 7.2.1 – 7.2.7.).U strukturi liječenih u 2017. godini od 73487 lica, 50.89% je bilo muškaraca.U odnosu na grupe oboljenja, deset najčešćih oboljenja, stanja i povreda bolnički liječenih bolesnika u 2017. godini su:

Pomenutih deset grupa bolesti obuhvata 76,81% od svih liječenih u stacionarnim ustanovama u 2017. godini.

izvor : ijzcg