Potvrđena saglasnost o izboru novog direktora TE Pljevlja

    3 godine pre 10256 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Na sastanku Odbora direktora EPCG data je saglasnost na izbor novog direktora TE Pljevlja.

Naime, izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin za novog direktora TE Pljevlja predložio je Mirka Mazalicu, diplomiranog inženjera mašinstva, koji je inače zaposlen u TE Pljevlja. Ovu informaciju našem portalu potvrdio je i Rovčanin.

Istovremeno na današnjoj sjednici usvojen je i projekat Ekološke rekonstrukcije Termoelektane Pljevlja. Po objavi Nikole Rovčanina, Izvršnog direktora EPCG na njegovom facebook profilu je potvrđena ta vijest :

„Nakon nekoliko mjeseci rasprave i različite argumentacije koja se ukrštala u javnom prostoru, sada se i formalno pravno može reći da se nastavlja projekat eko rekonstrukcije TEP. Odbor Direktora je dao saglasnost na predlog mendžmenta kompanije. Nastavljamo u interesu države i građana. O značaju nastavka rada TE suvišno je i govoriti“.

Realizacija projekta Ekološke rekonstrukcije jeste preduslov daljeg rada TE Pljevlja u pogledu zadovoljenja ekoloških standarda, propisanih nacionalnom i evropskom regulativom, prije svega Direktivom 2001/80/EC (Direktiva o velikim ložištima), Direktivom 2010/75/EU (Direktiva o industrijskim emisijama), i nacionalnim Zakonom o industrijskim emisijama („Službeni list CG“, br. 17/2019 od 19.3.2019).

U slučaju odustajanja od ekološke rekonstrukcije, shodno odgovarajućim odlukama Agencije za zaštitu životne sredine o postupku oduzimanja integrisane dozvole, neminovno bi došlo do gašenja TE Pljevlja.Sami radovi na ekološkoj rekonstrukciji, između svih ostalih aktivnosti, obuhvataju: izgradnju sistema za odsumporavanje,izgradnju sistema za denitrifikaciju,izgradnju sistema za tretman otpadnih voda i rekonstrukciju unutrašnjeg sistema transporta pepela i šljake.

Odlukom (EU) 2017/1442 propisani su zaključci o najboljim raspoloživim tehnikama (NRT-i) referentni za utvrđivanje uslova dozvola za postrojenja obuhvaćena poglavljem II Direktive 2010/75/EU i upravo su ove granične vrijednosti obuhvaćene obimom projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja kao postojećeg postrojenja, iako kao takve još uvijek nisu obavezujuće.

Potencijalni radovi u iznosu od 15 miliona nisu povezani sa članicama konzorcijuma firmama BB Solar i Bemax, već se radi o stručno specijalističkim radovima na rekonstrukciji kotlovskog postrojenja za koje se očekuje da budu izvedeni od strane renomiranog međunarodnog izvođača.

Što se tiče ekonomske opravdanosti projekta, obustavljanje rada TE na 12 mjeseci (01.06.2021 – 01.06.2022) proizvele trošak od 158 miliona evra (109 miliona za uvoz električne energije i 49 miliona za fiksne troškove TEP-a), dok bi obustavljanje rada na 18 mjeseci (01.06.2021 – 31.12.2022) proizvele trošak od 234 miliona evra (160 miliona za uvoz električne energije i 74 miliona za fiksne troškove TEP-a).

Cijene za uvoz, relevantne za naš sistem, definišu se na HUPEX berzi. Dakle, radi se o iznosima koji, čak i na kraći rok, višestruko premašuju troškove ekološke rekonstrukcije. Ukoliko bi se govorilo o dužem periodu, troškovi bi, samo za 10 godina, premašivali milijardu eura. Iz ovoga je jasno kakav bi problem energetski, ekonomski i socijalni imala Crna Gora u slučaju brzog gašenja TE Pljevlja ili odustajanja od ekološke rekonstrukcije tog postrojenja.Zaključno, čak i da je period gašenja TE Pljevlja 2030.godine iako je stav EPCG da bi „phase out“ trebalo da se desi u periodu od 2035. do 2040. godine, projekat ekološke rekonstrukcije je isplativ.