POTOMCI „GARIBALDINACA“ U GIMNAZIJI – „ANTIFAŠIZAM SE ŽIVI“

    7 meseci pre 542 pregleda Izvor: facebook.com

Foto: Facebook –

Čas istorije profesorice Ljiljane Bajčetić, u petak, 29. septembra, bio je veoma neobičan. Učenici odjeljenja III2 imali su izuzetnu priliku da slušaju žive istorijske lekcije od potomaka vojnika partizanske divizije „Garibaldi“. Već nekoliko godina oni dolaze u Pljevlja i u Gimnaziju, kod profesorice Bajčetić. Ona ih je upoznala sa istorijatom škole i upriličila susret sa učenicima.

Čas je bio posvećen temi antifašizma. Profesorica je govorila o ulozi i značaju divizije „Garibaldi“, o zajedničkoj borbi sa jugoslovenskim partizanima za oslobođenje Crne Gore i Jugoslavije. Od 2. decembra 1943. godine, kada je formirana, do odlaska divizije u Italiju, u martu 1945. godine, poginulo je i nestalo blizu sedam hiljada njenih pripadnika. Istorijske podatke dopunila je istinitim pričama tadašnjih stanovnika Pljevalja o poznanstvima, uzajamnoj solidarnosti i borbi protiv zajedničkog neprijatelja.

Učenici su imali priliku da gostima postavljaju pitanja. Interesovali su se za priče njihovih očeva i rođaka iz rata, za iskustva i sjećanja. Naš gost Rozario, koji vodi udruženje antifašista u Kataniji, na Siciliji, a čija je majka partizanka iz Slovenije, pričao je o svojoj porodici, profesorica Lucija o nekim sjećanjima svog oca. Pridružili su se i drugi, podstaknuti interesovanjem učenika. Svjedočenja su bila veoma emotivna. Atmosfera sa puno poštovanja i saosjećanja doprinijela je da čas traje mnogo duže. Na rastanku je bilo toplih pozdrava i osmijeha. „Garibaldinci“ su bili impresionirani tradicijom škole, znanjem i ponašanjem učenika, zahvalni profesorici što ih je primila i što svoje učenike podučava pravim vrijednostima. Mladost i priče ljudi iz drugog vremena i prostora prepleli su se u „mrežu sjećanja koja će ih zauvijek nevidljivo spajati“, kako je ovu posjetu prokomentarisao jedan od posjetilaca.

Formiranje partizanske divizije „Garibaldi“, 1943. godine, u Pljevljima, i otkrivanje spomenika u selu Mrzovići, 1983. godine, predstavljaju veoma važne datume u antifašističkoj prošlosti Crne Gore. Njegovanje sjećanja i obilježavanje ovih događaja govore o našim vrijednostima jer mi smo ono čega se sjećamo. Ovaj čas istorije bio je doprinos njegovanju kulture sjećanja kod mladih jer je to jedina sigurna odbrana od mračnih ideologija.

„Fašizam je pitak, fašizam je plitak, odgovor na njega mora biti britak.“

Mr Ljiljana Bajčetić