Prašina iz rudarskih kopova zasipa grad

    4 godine pre 1049 pregleda Izvor: PV Informer

U toku dana Pljevlja su zasipana prašinom iz rudarskih kopova i to je građanima bilo vidljivo golim okom iz mnogih djelova grada. Najveće koncentracije prašine su zabilježene oko 13 časova.

Redakcija PV Informer-a je o ovom ekološkom incidentu obavjestila informativnu službu Rudnika uglja i Ekološkog inspektora u Mojkovcu koji je kako smo kasnije obavješteni stupio u kontakt sa rukovodstvom Rudnika uglja u Pljevljima.

Ovakvih ekoloških incidenata iz površinskih kopova u Pljevljima je bilo i ranije, zbog povremenog nedovoljnog broja ispravnih cisterni za vodu, koje posipaju vodu po putevima kojima se kreće rudarska mehanizacija.

U razgovoru sa upravnikom površinskog kopa „Potrlica“ smo dobili informaciju da su u proizvodnom lancu imali problema oko ispravnosti cisterni za vodu, zbog nedostatka rezervnih djelova koji nisu blagovremeno isporučeni od dobavljača da bi se dvije cisterne osposobile za rad. U toku dana nabavljeni su rezervni djelovi i cisterne su u poslepodnevnim časovima osposobljene za rad.

Veliki problem pored neispravnosti mehanizacije predstavlja i dugi sušni period, koji dodatno usložnjava održavanje puteva u kopovima.

Redakcija je i prošle godine pisala u vezi istih slučajeva, kad je iz rudničkih kopova grad zasipan prašinom. Takav slučaj se desio i 17. oktobra 2018. godine i portal je objavio tekst o ekološkom incidentu i istovremeno zatražio od Informativne službe Rudnika uglja sledeće informacije:

  • Sa koliko cisterni raspolaže kop „Potrlica“, njihovu starost i funkcionalnost i da li se razmatra u skorijem vremenu nabavka novih cisterni, koje bi mogle da efikasno odgovore potrebama u sušnom periodu?
  • Koliko je rukovodstvo Rudnika zainteresovano za projekat Italijanske firme kojom bi se značajno ublažilo podizanje prašine iz rudarskih kopova prilikom rada teške mehanizacije?

Nažalost iz Rudnika uglja nismo dobili odgovor na postavljena pitanja, iako se radi o informacijama od šireg društvenog značaja zaštite životne sredine i zdravlja ljudi.

Istovremeno smo u to vrijeme zatražili informacije od rukovodstva EPCG o nabavci novih cisterni za Rudnik uglja i dobili informaciju da to spada u nadležnost Borda direktora Rudnika uglja Pljevlja.

Ono što je sigurno je da rukovodstvo Rudnika uglja mora iznaći način da organizuje proces proizvodnje, koji neće ugrožavati životnu sredinu i dovoditi u pitanje zdravlje građana Pljevalja.