Pravedna tranzicija u Pljevljima ne smije podrazumijevati ukidanje lanca vrijednosti uglja

    4 meseca pre 385 pregleda Izvor: gov.me

Pravedna tranzicija je ključna za region Pljevalja, a u njenom fokusu moraju biti ljudi, zajednički je zaključak ministra energetike i rudarstva prof. dr Saše Mujovića i stalne predstavnice Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori Ekaterine Paniklove.

Na sastanku dva tima u Ministarstvu energetike i rudarstva, razmijenjeni su stavovi i mišljenja o mogućnostima jačanja, do sada uspješne i intenzivne saradnje ove međunarodne organizacije sa crnogorskom Vladom.

Foto: MEiR

Jedna od ključnih aktivnosti koju UNDP podržava je izrada Mape puta Crne Gore za pravednu tranziciju. Imajući u vidu da proces pravedne tranzicije mora da bude visoko praticipativan i inkluzivan, odnosno da obuhvati sve strukture društva u vrijednosnom lancu uglja, to je za njegovu koordinaciju zadužen Nacionalni savjet za održivi razvoj uz stručnu podršku Radne grupe za pravednu tranziciju formirane u okviru ovog Savjeta.

„Razvoj pljevaljske lokalne zajednice se već decenijama zasniva na lancu vrijednosti uglja, koju čini Rudnik uglja,  Termoelektrana i veliki broj direktno ili indirektno povezanih kompanija. Pravedna tranzicija u ovom regionu ne smije podrazumijevati ukidanje jednog lanca vrijednosti koji predstavlja osnovni izvor prihoda za veliki dio lokalnog stanovništva. Naprotiv, ovaj proces mora ponudi jasnu viziju kako iskoristiti potencijal i sve resurse Pljevalja za diverzifikaciju privrede i izgraditi snažne programe podrške tržištu rada kroz ulaganje u obuke, usavršavanje i prekvalifikaciju radne snage, kao i razvoj preduzetništva, prvenstveno kod mladih“, istakao je ministar Mujović tokom razgovora.

Stalna predstavnica Paniklova je istakla dugogodišnju podršku UNDP-ja Vladinim inicijativama koje su usklađene sa Agendom 2030 i procesom pristupanja EU.

„Svi rezultati koje smo postigli u prethodnom periodu čvrst su temelj za nastavak aktivnosti usmjerenih na zeleni i održivi razvoj Crne Gore. Uvjerena sam da je rad na povećanju energetske efikasnosti jedan od ključnih puteva koji vode dekarbonizaciji Crne Gore. Uz podršku UNDP-a urađena je ‘Mapa puta za pravednu tranziciju’, koja predstavlja tek prvi korak ka kreiranju programa za razvoj zelenih poslova, inovativnih rješenja, mikro i malog predzetništva u regionu uglja i privlačenja investicija. Imajući u vidu bogato iskustvo i kontinuitet podrške inicijativama usmjerenim na oblasti energetike, klimatskih promjena i zaštite životne sredine, UNDP će i dalje biti kredibilan partner Ministarstvu i Vladi. Vjerujem da će UNDP, kroz snažnu saradnju utemeljenu na pristupu usmjerenom na čovjeka, podržati Crnu Goru u operacionalizaciji prava svih da žive u čistom, zdravom i održivom okruženju “, poručila je Paniklova.

Ocijenjeno je da je za naredni period veoma važno obezbjeđenje odgovarajuće saradnje između projekata podrške pravednoj tranziciji i izrade Nacionalnog energetskog i klimatskog plana, kako bi se ostvario potrebni sinergijski efekat.

Pored toga, u narednoj godini, podrška UNDP-ja biće značajna u dijelu implementacije programa za unapređenje energetske efikasnosti  koji će biti realizovani iz sredstava Evropske komisije opredijeljenih kroz paket podrške za prevazilaženje energetske krize. UNDP će, kako je planirano, pružiti odgovarajuću tehničku podršku u dijelu realizacije programa podrške namijenjenih domaćinstvima i sektoru turizma, naročito kroz pripremu mehanizama podrške i jačanje kapaciteta Eko fonda kao implementacionog tijela.

Predstavnici Ministartva su takođe iskazali interesovanje za rezultate koji su ostvareni uz podršku UNDP-ja na polju e-mobilnosti. Zaključeno je da je ovo oblast čijem razvoju  u narednom periodu mora biti posvećena veća pažnja, sa posebnim akcentom na razvoj infrastrukture, unapređenje okvira kojim će se regulisati pružanje usluga punjenja električnih vozila, kao i definisanje mehanizama podrške za veću upotrebu čistih vidova transporta.